Gübrede örnek davranış! Yarı fiyatına sattı çiftçinin duasını aldı!

21.12.2020
1,458
2,218

Gübrede örnek davranış! Yarı fiyatına sattı çiftçinin duasını aldı!​

Rize’de bir firma, üreticilere geçen yıldan kalma gübreleri zamsız fiyattan satıyor. Yarı fiyatına gübre satıldığını duyan çay üreticileri, firmanın depolarına yoğun ilgi gösterdi.
  • Tarım
  • 17 Aralık 2021 Cuma 11:12
Gübrede örnek davranış! Yarı fiyatına sattı çiftçinin duasını aldı!

Gazete Duvar'ın haberine göre, Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun'da 830 bin dekar alanda yapılan yaş çay tarımında kullanılan gübrenin fiyatı, dolar kurundaki artışla 2'ye katlandı. Henüz sezonun gübreleri piyasaya inmezken, gelecek yıldan itibaren gübrenin tonunun 10 bin TL'den satılması bekleniyor. Dolardaki yükselişle gübrenin fiyatının artmasına rağmen Rize’de bir firma, üreticilere eski fiyattan, tonu 5 bin TL'den satışa başladı. Zamsız fiyatlarla gübre satıldığını duyan çay üreticileri ise firmanın depolarına akın etti.

Çay üreticisi Mehmet Sevinç, “Stokçuluğu önlemek için burada güzel bir kampanya yapıldı. Her üreticinin de faydalanabilmesi için 500 kilo ile sınırlı tuttular. Bu zaten bizim ihtiyacımızı karşılar. Bu da stokçulara örnek olsun” dedi.

'DİĞER FİRMALARA ÖRNEK OLMAK İSTEDİK'
Firma sahibi Muhammet Akkuş da, "Üreticilerimize destek olmak için geçen yıldan elimizde olan çay gübresini erkenden satışa sunduk. Çok ciddi bir talep gördük. Stoklarımızla sınırlı olan bu kampanyamızdan daha fazla üreticinin faydalanabilmesi için de satışları 500 kiloyla sınırlı tuttuk. Burada hem üreticimize destek hem de diğer firmalara örnek olmak istedik. Gübremizi dolarla almamıza rağmen dolardaki artış ve diğer etkenleri göz önüne almadan, gelecek sezonun da fiyatının ne olacağını bilmeden, satışa sunduk. Yıllardır bu işi yapıyoruz. Şunu çok net görebiliyoruz ki ocak, şubat ayları geldiğinde gübrenin fiyatının 2-3 katı olacağının farkındayız ama biz onu dikkate almadan, gübremizi geçen sezonun fiyatından satıyoruz” diye konuştu.

TARIMDANHABER

Maalesef ülkemizdeki en önemli sorunlardan birisi sürdürülebilirlik kavramı.
Bayinin bu satışı yapması sürdürülebilir bir durum mu , hayır , anlık bazılarına günü kurtaran bir durum.Çözüm değil.
Olması gereken öncelikle bugünleri geleceğini ön görüp hükümetin önlem almasıdır , hadi olmadı çözüm üretilmeli , oda olmadı destek verilmeli ve tekrarına yönelik önlem alınmalı.
Ama nerede böyle basiretli yönetici bizde.

Maalesef ülkemizdeki en önemli sorunlardan birisi sürdürülebilirlik kavramı.
Bayinin bu satışı yapması sürdürülebilir bir durum mu , hayır , anlık bazılarına günü kurtaran bir durum. Çözüm değil.
Olması gereken öncelikle bugünleri geleceğini ön görüp hükümetin önlem almasıdır , hadi olmadı çözüm üretilmeli , oda olmadı destek verilmeli ve tekrarına yönelik önlem alınmalı.
Ama nerede böyle basiretli yönetici bizde.
Bir üründe bunun yapılması çokta anlam ifade etmiyor.
Her üründe sürdürülebilir ortam oluşması gerekiyor.

aslında olması gereken buna benzer bişey ama tabi tüccar sermayem erimesin diye bu şekilde devranmaz, bu firma tüccar zihniyetiyle değil çiftçiye destek olmak düşüncesiyle bu davranışı yapıyor diye anladım, tebrik ederim...

Ben geçen yıl dolar bazında 300 dolar ton iken bin ton aldım depomda 500 ton kaldı

bu yıl 720 dolar olunca 720 dolardanmı satmalıyım peki kalan 500 ton gübreyi?

Son düzenleme:
aslında olması gereken buna benzer bişey ama tabi tüccar sermayem erimesin diye bu şekilde devranmaz, bu firma tüccar zihniyetiyle değil çiftçiye destek olmak düşüncesiyle bu davranışı yapıyor diye anladım, tebrik ederim...

Ben geçen yıl dolar bazında 300 dolar ton iken bin ton aldım depomda 500 ton kaldı

bu yıl 720 dolar olunca 720 dolardanmı satmalıyım peki kalan 500 ton gübreyi?

İslam alimleri daha iyi bilir ama bildiğim kadarıyla İslamiyette Ölçü ve Mizan diye bir kavram var. Her Müslüman aslında bunu kendine şiar edinmeli.

Nedir Ölçü ve Mizan?
Fiyatların sabit olmasıdır. 1 kg buğday 10 kg tuza eşit, 10 kg buğday 1 gümüş paraya eşit gibi. Fiyatlar Tuz, Buğday, Altın, Gümüş cinsinsinden Sabit fiyata sahiptir.

Bende Fiat Egea var ilk çıktığında almıştım. O zaman ki parayla 500 gr Altın yapıyordu. Şimdi de Sıfırları 500 gr Altın civarında.
Fiyatın sabit olması budur.

Gübre fiyatı geçen sene 300 dolarken aldıysa %20 kar ile 360 dolara satması gerekir. %20 haddini aşmamak gerek.
700 dolara satmayı hak görebilirsiniz. Lakin bunun faizden bir farkı yok. İsterseniz araştırın. Ölçü ve Mizana uymaz. Faizciliğe de girer.

Rizeli abimiz bu konulara dikkat ettiği için bu fiayata verdiği düşüncesindeyim. Allah ecrini arttırsın.

Bizim tüccarın deposundaki gübrelerin üst sırasını görmeye uğraşırken şapkan yere düşer ama, bugün fiyat sordum 17500 TL/ton dedi. Dolara sabitlemiş, belki de akşamüstü 18 yapmıştır. Gidip tarım krediden 14300 TL/ton dan aldım. Yarın ne olacağı belli değil.