Gubre torbalari 25 kilogram olsun.

Gubre torbalari malesef yasli çiftçiler için çok ağır 25 kilogramlık olsa çiftçilik kolaylaşır 50 kiloyu belli bir yaşa kadar kaldırabiliriz ama yaşlılar kaldıramıyor tek başına çiftçilik yapan orta yaş ve üstü bir sürü insan var yazık degilmi avrupadan örnekler veriliyor tonluk çuvallar deniliyor ama onları kaldırmaya turkiyede kactane çiftçi ekipman alabilir gubretasa 2 sefer yazdım tenezzül edip cevap dahi vermediler cimlere yazsam bi sonuç çıkarmı

Makinazisyona tam anlamıyla gecemediğimiz için yaşlı çiftçilerimiz çuvalları hala kaldırmak zorunda kalıyor. Geri kalmışlığımızı daha da ötelemeden. Avrupa gibi büyük çuval sistemine geçilip kalan bir avuç çiftçimizin de çiftçilik hayatı kolaylaştırılıp daha uzun hale getirilmeli. Kara düzenle bu işler Bi yere kadar istikamet ileri olmalı geri değil.

Tohum ve gübre çuvallarının dediğiniz gibi 25 Kg olması lazım. Avrupa' da 50 Kg yapsalar İSG kuralları gereği herhalde firmaya ceza keserlerdi. Bir insanın kaldırabileceği yük miktarı bellidir. Fabrikalarda gerçekten İSG' ye önem veren firmalar bunlara dikkat edip, tüm yükleri buna göre baz alıyor. Hatta ergonomiyi kolaylaştıracak taşıma, yükleme sistemleri geliştiriyorlar. Ülkemizde ise ne yazık ki hala çuvallar 50 Kg olarak paketleniyor. Benim bel fıtığım var. Bir sefer kaldırınca bir daha o ağrı başıma bela oluyor. O yüzden kaldırma da sıkıntı oluyor. Babam yaşlı o da artık zorlanıyor. Bu tarz örnekler çok. Big Pack olayına da ne yazık ki Türkiye şartlarında geçme imkanımız yok. Çoğunluk zaten ufak çiftçi sınıfın da yer alıyor. O yüzden firmaların buna dikkat etmesi gerek diye düşünüyorum. Ne yazık ki o kadar bakanlıktır, ziraat odasıdır, il tarımdır var. Ama bu konulara dikkat eden, firmalara zorunluluk getiren bir temsilciliğimiz yok.

Kesinlikle katılıyorum. İşleri kolaylaştırma imkanı varken neden eziyet çekelim. Firmalara bu konuda baskı yapıp istekte bulunmak gerekir diye düşünüyorum. Vinç pahalı bir ekipman değil.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20230512_201745_Google.jpg
    Screenshot_20230512_201745_Google.jpg
    525.2 KB · Görüntüleme: 123
  • Screenshot_20230512_202656_Chrome.jpg
    Screenshot_20230512_202656_Chrome.jpg
    373.7 KB · Görüntüleme: 126
Elimizle kolumuzla kaldırmaya ne merakmışız arkadaş, ruhunuz mu hammal, bedenimiz mi cefakar anlamadık.
Ne 25, ne 50 acilen büyük çuval sistemine geçilmeli 250, 500, 1000 kg lık uzun süre kullanılabilen çuvallarla iş yapılmalı.
Ülke tarım mekanizasyonunu geriye doğru zorlamaktan Bi vazgeçsilse iyi olucak.
İnsan bulunmuyor çalışmaya farkında değilmisiniz?

Elimizle kolumuzla kaldırmaya ne merakmışız arkadaş, ruhunuz mu hammal, bedenimiz mi cefakar anlamadık.
Ne 25, ne 50 acilen büyük çuval sistemine geçilmeli 250, 500, 1000 kg lık uzun süre kullanılabilen çuvallarla iş yapılmalı.
Ülke tarım mekanizasyonunu geriye doğru zorlamaktan Bi vazgeçsilse iyi olucak.
İnsan bulunmuyor çalışmaya farkında değilmisiniz?
Hocam özellikle küçük çiftçi dediginiz ambalajlarda çalışamaz. Isteyenler icin büyük paket olabilir ama küçük ambalaj özellikle küçük çiftçi icin uygun.Icabinda 500 kg yi mobilize eder.Zaten küçük çiftçi işinin amelesidir. Yanında yardımcı eleman bulunmaz