Genç Çiftçi Tasarımı Otomatik Dümenleme

Konya/Çumra'da genç çiftçi Şaban Eser, kendi imkanlarıyla otomatik dümenleme sistemi tasarımı yapmış. Sistemi yönlendirecek direksiyon motoru, direksiyondan bağımsız olarak ön cam tarafına yerleştirilmiş.

Videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Fikirleriniz nelerdir?

Screenshot_1.png

Screenshot_3.png

Screenshot_2.png

Screenshot_4.png

Konya/Çumra'da genç çiftçi Şaban Eser, kendi imkanlarıyla otomatik dümenleme sistemi tasarımı yapmış. Sistemi yönlendirecek direksiyon motoru, direksiyondan bağımsız olarak ön cam tarafına yerleştirilmiş.

Videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Fikirleriniz nelerdir?

Ekli dosyayı görüntüle 61271
Ekli dosyayı görüntüle 61273

Ekli dosyayı görüntüle 61272
Ekli dosyayı görüntüle 61274
Bu sistem Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılıyor AgopenGPS yazılım ücretsiz YouTube üzerinden de paylaşımları bulabilirsiniz

MERHABALAR TrakKulüp AİLESİ.​

yıllar önce ki çalışmalarım burada konu edildiğini görmek beni onurlandırdı.

TrakKulüp ailesine teşekkürlerimi sunarım.​

kullandığım program AgopenGPS
AgopenGPS ekibinin kurucusu Brian Tee dir. Brian ve ekibinin; gönüllük esasına dayalı, açık kaynaklı hazırlamış oldukları bir programdır. zaman içerisinde ekip ve geliştirme süreci büyüdü.

orta seviye bir elektronik bilgisi olan herkes yapabilir. yapmak isteyen olursa yardımcı olurum.
https://www.youtube.com/@esertarim1525
Instagram eserfarm

çalışmalarımı bu sayfalardan takip edebilirsiniz.

AgopenGPS ekibinin kurucusu Brian Tee dir. Brian ve ekibinin; gönüllük esasına dayalı, açık kaynaklı hazırlamış oldukları bir programdır. zaman içerisinde ekip ve geliştirme süreci büyüdü.

orta seviye bir elektronik bilgisi olan herkes yapabilir. yapmak isteyen olursa yardımcı olurum.
Instagram eserfarm

Merhaba foruma hoşgeldiniz
Geliştirdiğiniz dümenlemenin çalışma stabilitesi nasıl?
Ben bölgemde rtk istasyonu olan bir dümenleme kullanıyorum, makineden oldukça memnunum.hem doğrusal A-B hattı dümenlemesinde hem de tarla sınırına paralel olan eğri hat dümenlemesinde gayet iyi iş çıkarıyor.
A-B dümenlemesi kusursuz satabilitedeyken eğrisel hat dümenlemesinde nadiren hattan çıkma gibi sorunlar oluyor.

Sizin makinenizde durum nasıl, kurulum maliyeti ne kadar

Instagram eserfarm

Nasıl yapılacağını anlatan döküman / video var mı acaba? Maliyeti ne kadar? Nasıl yapıldığını bende merak ediyorum

Merhaba foruma hoşgeldiniz
Geliştirdiğiniz dümenlemenin çalışma stabilitesi nasıl?
Ben bölgemde rtk istasyonu olan bir dümenleme kullanıyorum, makineden oldukça memnunum.hem doğrusal A-B hattı dümenlemesinde hem de tarla sınırına paralel olan eğri hat dümenlemesinde gayet iyi iş çıkarıyor.
A-B dümenlemesi kusursuz satabilitedeyken eğrisel hat dümenlemesinde nadiren hattan çıkma gibi sorunlar oluyor.

Sizin makinenizde durum nasıl, kurulum maliyeti ne kadar
merhabalar hoş bulduk.
otomatik dümenleme sitemlerinin genel çalışma prensibi A - B şeklinde çalışıyor. sistemlerin genel çalışma prensibi düz hat üzerine kurulu. ayar yaparken de düz hat üzerinde ayar yapıyoruz. yavisli çalışma da pivot noktasına en hızlı ulaşmak için ileri kontrol artırıp motor devrini artırdıgınız da kavisli çalışma da hata payı düşecektir. hazır sistemler genelde aynı programı kullanır. youtube de ayarlar konusunda hazır videolar vardır. incemenizde fayda var.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
Nasıl yapılacağını anlatan döküman / video var mı acaba? Maliyeti ne kadar? Nasıl yapıldığını bende merak ediyorum
youtube de agopengps yazdıgınız da yüzlerce doküman ve video vardır. bu sistemi kurmak için öncelikle orta seviye de elektironik bilmeniz gerekiyor. kurulum makiyeti cıhazların doluluk oranına göre degişkenlik gösterir. ülkemiz de en düşük cıhaz 1300 avro ile 3500 avro bandında cıhaz toplana bilir. en boş hali ile en dolu hali arasında çok fark var.

sistemlerin en boşunda da dolusunda da teker açı sensoru var. açı sensörünün kalitesi hassasiyeti etkiler. kullanılan kart ve özelliği, çift anten. RTK sunucusun dan alınan verilerinin üst seviye olması hassasiyeti etkiliyor. bir de alınan veri sim kart üzerinden alınıyorsa internet erişimi için üst seviye modem. iyi bir chaz olması için seçenek çok fazla. keya motorun ürettiği göbekten motor kullanıla bilir. kendi kurulumlarımda keya motoru kullanıyorum. tavsiye ederim. kendi tasarımım dişli sistemim var genelde dişli sistemi ile kontrol ediyorum. danfos seçeneğimiz var. ülkemiz de danfos çok pahalıya geldi deneme şansım olması. yurt dışında çok yaygın kullanılıyor. agopengps de traktör yönlendirmenin haricinde. traktör üzerinde takılı olan ekipmanı da kontrol edebiliyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden