ford 5000 hakkındaki düşünceleriniz

Ynt: ford 5000 hakkındaki düşünceleriniz

birde 5000 de sevdiğim bişi vardı dıştan bakıldığında hiç teferruat gözükmez dümdüz blok kaporta. sürücü kabinindede yoktur teferruat.makinaya binince hareketin kısıtlandımı hiç sevmiyom.orada bi mandal burada bi ayar hiç sevmedm. o yüzden şimdi 768 steyr var binmesi bile sorun

uygun vştes bulamama durumu ford5000 nin düşük devir bir motor olduğundan kaynaklanıyor sanırım .... aslında ford yavaş çeker temiz çeker ..... ama hidrolik konusunda tam bir facia .... çok düzensiz....

Selam Atilla Bey,
Ford5000 bencede güzel bir traktör, bende yok ama amcamda var, 1972 de 0 km almışlar, iki kez revizyon oldu ama ortalama senede 1000 dönüm yer işliyorlar. Şu anda bile tertemiz ve her işi yapabiliyor. 1977 ' de sıfır km olarak aldığımız 5600, 5000Süpere göre çok daha başarılı diyebilirim. Hatta o tarihte traktörü Polatlı ' ya getirdiklerinde (ben 1 yaşındaymışım) herkes başına toplanmış. 5600 o tarihten beri bizde ve şu anda TD85D nin yedeği olarak dinleniyor. En ilginç şehir efsanelerinden biri; amcam 1985 li yıllarda köyden pancar getirirken (arkasında 2 römorkla, ~18 ton ile) Karahamzalı rampasından inerken, biz onu önde izliyorduk. Birden traktör sağa sola savrulmaya başladı. Sonra birden hızlanmaya başladı, eksozdan çıkan siyah duman kesildi, inişi bitirirken yanımızdan roket gibi geçti...Şanzuman ve lastik sesi hala aklımda, babam ve büyük amcam bi küfür salladı, traktör yanımızdan geçtiğinde hızı 100 km vardı...Sonra amcam anlattı, eşşeklik bende rampanın başında çözmeliydim birini dedi. O siyah dumanın kesildiği yerde devrileceğini anladığından vurmuş vitesin dibine, sallamış...Traktör ecevit vitesinde 18 ton yükle karşı rampayı çıktı...Şimdi size bi fotosunu gönderiyorum, Biraz boya istiyor ama dedimya, uykuda şimdi, uyanınca boyatacam, başka masrafı yok zaten...Birde bilgi, bir arkadaş T2 blok diye birşey yazmış..Ford bloklarında yazılı T1, T2 ve T3 blok dökümünün yapıldığı vardiyayı gösterir, herhangi bir fark yok yani:)

ozan_06 link=topic=1918.msg58357#msg58357 date=1216567992' Alıntı:
Selam Atilla Bey,
Ford5000 bencede güzel bir traktör, bende yok ama amcamda var, 1972 de 0 km almışlar, iki kez revizyon oldu ama ortalama senede 1000 dönüm yer işliyorlar. Şu anda bile tertemiz ve her işi yapabiliyor. 1977 ' de sıfır km olarak aldığımız 5600, 5000Süpere göre çok daha başarılı diyebilirim. Hatta o tarihte traktörü Polatlı ' ya getirdiklerinde (ben 1 yaşındaymışım) herkes başına toplanmış. 5600 o tarihten beri bizde ve şu anda TD85D nin yedeği olarak dinleniyor. En ilginç şehir efsanelerinden biri; amcam 1985 li yıllarda köyden pancar getirirken (arkasında 2 römorkla, ~18 ton ile) Karahamzalı rampasından inerken, biz onu önde izliyorduk. Birden traktör sağa sola savrulmaya başladı. Sonra birden hızlanmaya başladı, eksozdan çıkan siyah duman kesildi, inişi bitirirken yanımızdan roket gibi geçti...Şanzuman ve lastik sesi hala aklımda, babam ve büyük amcam bi küfür salladı, traktör yanımızdan geçtiğinde hızı 100 km vardı...Sonra amcam anlattı, eşşeklik bende rampanın başında çözmeliydim birini dedi. O siyah dumanın kesildiği yerde devrileceğini anladığından vurmuş vitesin dibine, sallamış...Traktör ecevit vitesinde 18 ton yükle karşı rampayı çıktı...Şimdi size bi fotosunu gönderiyorum, Biraz boya istiyor ama dedimya, uykuda şimdi, uyanınca boyatacam, başka masrafı yok zaten...Birde bilgi, bir arkadaş T2 blok diye birşey yazmış..Ford bloklarında yazılı T1, T2 ve T3 blok dökümünün yapıldığı vardiyayı gösterir, herhangi bir fark yok yani:)

güzel paylaşım , bir anını anlatmışsın...ford 5000 nin arkasındayım ...ford 5000 nin fren balatalarını değiştireni duydunuz mu ...haberim olsun kardeşim...rica ediyorum...

ilk traktöre bindiğimde 69 model ford du şimdi hala duruyo,sadece iş yükü biraz hafifledi genelde getir götür işlerine bakıyo.sadece bir konuya takıldım Ford 5000 sizlerinde dediği gibi aynı kategorideki traktörleri kuru yerde arkasında sürükler,bu hem bg gücü hemde traktörün agırlığının biraz fazla olmasından ileri geleceğini düşünüyorum ama kesinlikle çamurda aynı şekilde hareket etmiyor.

daha geçen pazar günü 6500 ton yük çıktı tek romörktan (çavdar) ve harmandan gelirken asfalta çıkan 2 yol var biri dik ve kısa biri uzun ve düz sadece 8 tonluk römorkla oradan ford ve çiftçekerler çıktı ben oraya girerken burayı çıkamaz dedim ford için ama çıktı sonra evin önünden çıkınca gidecegimiz yolda yokuş var ve evin çıkışında oldugundan dönüş tam 90 derece oradan sadece bir vites degiştirerek çıktık 3 ile girdik 2 ile çıktık sonra ikinci ve herkesin gözünü korkutan 2. yokuş yaahyaybey yokuşu orayı yagmur yagdıgı halde 4 ile girdik sona dogru 2 düştük kalkışta biraz pati yaptı kalktı çıktık

bir anımda ırmakta biçer yıkadılar çalışmadı yıkanınca biçer ford girdi taktı arkasına suyun içinden çıkardı herkes hala anlatıyor bu olayı

bir anım daha bizim oranın .ok dik bir tarla yolu var dik hafif virajlı toprak yol arkada patos 2 keten samanla indik 1le girdik en sona vardgımızda 3 olmuştu

aynı bu yokuşta bu ilkbaharda tarla ekmek için giderken mibzer remork remork 700 çinik çavdar yüklü çamurda yokuşun sona geldik istop etti ama öyle bir çamur varki yag gibi kayıyor orayı çıktık arkamızdan gelen 70-66 sadece remorkla çıkamadı onuda önünde fordla çıkardık

bu sene ekin indirirken 8 tonluk remörk takılı çavdar dolu remörkla yokuşta sorun yaşamadık tekne freninde hakkı var ama bu işte

DoYRaNLı link=topic=1918.msg59524#msg59524 date=1216999350' Alıntı:
ilk traktöre bindiğimde 69 model ford du şimdi hala duruyo,sadece iş yükü biraz hafifledi genelde getir götür işlerine bakıyo.sadece bir konuya takıldım Ford 5000 sizlerinde dediği gibi aynı kategorideki traktörleri kuru yerde arkasında sürükler,bu hem bg gücü hemde traktörün agırlığının biraz fazla olmasından ileri geleceğini düşünüyorum ama kesinlikle çamurda aynı şekilde hareket etmiyor.
yanlışın olabilir , çamurda 4 takviye e tak .diferansiyal kilit pedalına bas..sonucunu görürsünüz...

grall link=topic=1918.msg55509#msg55509 date=1215367324' Alıntı:
birde 5000 de sevdiğim bişi vardı dıştan bakıldığında hiç teferruat gözükmez dümdüz blok kaporta. sürücü kabinindede yoktur teferruat.makinaya binince hareketin kısıtlandımı hiç sevmiyom.orada bi mandal burada bi ayar hiç sevmedm. o yüzden şimdi 768 steyr var binmesi bile sorun
tamamen doğru.....

akıllı olun be koca koca adamlarsınız! Ford 5000 lik 68 69 70 71 72 73 74(Yıldız pompa) yıl modelli Makinalar! en mükemmel performans 73 ithal şaseli olanlardır! bizde iki tane vardı biri 69 diğeri 73 modeldi, süper bi aletti 73 model olan! bizim iki tane garaj var ikisindede biçerler olunca 69 u sattık yerine Jd5403 aldık, 73 te en eskisi olunca onu dısarda bıraktık 1 kış boyunca! aküsünü söktük suyunu saldık! yağını saldık! makinayı takoza kaldırdık, üstünede bi bırandadan çardak yaptık, kar yağdı üstüne göçtü! zarar vermedi en ufak ama! iki ay boyunca karın altında yagmurun altında kaldı, iki ay sonra aküsünü taktık, suyunu koyduk yagını koyduk, pompasında düğmesi olur! uzun süre calıstırmayınca pompasındaki düğmeye bastık ve inanırmısınız 20 sny kadar marsa bastık o sesi hala kulagımda gök gürültüsü gibi o heybetli sesi gürrrrrrededi şöyle, biraz gazlı çalıştıktan sonra gazı kestik rolantide ki sesi tek tek sayardı böyle kır kır kır kır diye:D hehe

Önde tampon vardı bizimkinin tamponun üstüne 50 kiloluk acılmamıs gübre cuvalı koyardık 4 lü 12yli pullukla takviye 4 le muazzam giderdi, bizim 80.66 da vardı bide, ön tamponda yine gübre cuvalını koyduk arka teker agırlıkları zaten tamdı! ince teker ford kalın teker 80.66 fiat ' ı asıldık ikiside bizim makinaların, gördüm gözümle yani! ford un çekisi kadar mükemmel cekili bi makina değil ne messey ne fiat!
agırlıklar saglam oldumu fordu desteklerim çeki konusunda birçok traktorle! takviye 4 le diferansiyel kilitleme pedalınada bastınmı süper olur gücü hissedirsin zaten fordun üstüne oturdunmu!

Manevrasında herhangi bir sorunumuz olmazdı! hidrolik direksiyon yaptırmıstık zaten! süper bi serilik saglar! ama 2007 de 73 üde sattık 80.66 yıda sattık yerlerine 2 tane 3060 phantom aldık! motorlar motor değil kağıttan gemi gibi sanki yıpranmaya gelmiyo ardı önü dagıtıyo!

ben fordun hastasıydım! keza hastasıyım zaten! yeni gelen makinaların hiçbirine ısınamadım ne Jd ye nede Phantom lara, şimdi bi 82.80 Tumosan kaldı en yaslı 98 şase oda şimdi illaki ona biniyorum fordun hasretini onunla gideriyorum!

kim ne derse desin Ford ' un tadı bambaska direksiyonuna oturdunmu marsa basıp sesi dinledinmi insan zaten motorun gücünü kendinde hissediyor!

fazla lafa gerek yok:D Ford günümüzde de bircok motoru cebinden cıkartır, bakalım yeni yetme motorlar Ford lar kadar dayanıklı olacakmı Fordlar kadar yaslanıpta performansı ne derece olur!
Ford hakkında dedem hep soyler dagı bagla cekmem demez:D

o harbiden de efsane!

yani uzun lafın kısası ford gibi traktör yok biz 188 ile çekiştirdik tabikide 5000 lik çekti
yani çok yiğit bi makine

ozan_06 link=topic=1918.msg58357#msg58357 date=1216567992' Alıntı:
Selam Atilla Bey,
Ford5000 bencede güzel bir traktör, bende yok ama amcamda var, 1972 de 0 km almışlar, iki kez revizyon oldu ama ortalama senede 1000 dönüm yer işliyorlar. Şu anda bile tertemiz ve her işi yapabiliyor. 1977'de sıfır km olarak aldığımız 5600, 5000Süpere göre çok daha başarılı diyebilirim. Hatta o tarihte traktörü Polatlı'ya getirdiklerinde (ben 1 yaşındaymışım) herkes başına toplanmış. 5600 o tarihten beri bizde ve şu anda TD85D nin yedeği olarak dinleniyor. En ilginç şehir efsanelerinden biri; amcam 1985 li yıllarda köyden pancar getirirken (arkasında 2 römorkla, ~18 ton ile) Karahamzalı rampasından inerken, biz onu önde izliyorduk. Birden traktör sağa sola savrulmaya başladı. Sonra birden hızlanmaya başladı, eksozdan çıkan siyah duman kesildi, inişi bitirirken yanımızdan roket gibi geçti...Şanzuman ve lastik sesi hala aklımda, babam ve büyük amcam bi küfür salladı, traktör yanımızdan geçtiğinde hızı 100 km vardı...Sonra amcam anlattı, eşşeklik bende rampanın başında çözmeliydim birini dedi. O siyah dumanın kesildiği yerde devrileceğini anladığından vurmuş vitesin dibine, sallamış...Traktör ecevit vitesinde 18 ton yükle karşı rampayı çıktı...Şimdi size bi fotosunu gönderiyorum, Biraz boya istiyor ama dedimya, uykuda şimdi, uyanınca boyatacam, başka masrafı yok zaten...Birde bilgi, bir arkadaş T2 blok diye birşey yazmış..Ford bloklarında yazılı T1, T2 ve T3 blok dökümünün yapıldığı vardiyayı gösterir, herhangi bir fark yok yani:)

abi t1 t2 t3 vardiya farkıda bloktaki farklılılar ne mesala t3 orjinal hidrolik direksiyondur bunu ön panjurun sol tarafında rot deliğinden anlayabiliriz,yada t1 lerin hepsinin motorundaki yağ filitresi yataydır.yada t5 i t7 side var onlar nedir. (yanlış anlaşılmasın ama merak işte)