faiz, kısa zamanda %10-%20 arasına çekilmeli...

faiz mümkünse, %10 un altında olmalı...

faizin, uzun bir sürede %50 ve üstünde olması, ülkede büyük bir soyguna ve yıkıma sebep olabilir...
ne sanayici ne de tarım üretimi yapanlar için yüksek faiz ile kıredi kullanmak uygun görünmüyor...
bu durum, ürün maliyetinin, % 100 ve üstünde olmasına sebep olabilir...
bu da aşırı enfilasyona ve halkın ezilmesine götürür...

yüksek dolar rezervi, memleket için iyi mi, yoksa iyi değil mi...

bir ülke, yüksek faizden nasıl kurtulur...
yüksek faizi, uzun bir süre içim devam ettirmek mümkün müdür...
%5 faiz yüksek faiz midir...

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
anca seçime 1 yıl kala faizler düşebilir.
yıllık enflasyon baz etkisi sebebiyle biraz düşebilir.
fakat enflasyon düşüyor diye faiz indirimine gidilemez. çünkü dış kaynak bekleniyor.
faiz düşük olursa dışarıdan para gelmez.

faizlerin %50 ve üstünde seyretmesi, ülke için tehlikeli olabilir...
ekonominin istikrarı bakımından...
faizlerin yüksek (%50) devam etmesi, ürün maliyetini da tetikler, yıllık enfilasyonun %100 lerde ve üstünde devam etmesine sebep olabilir...
yüksek faiz ile, fiyat artışları durmadı ve artmaya devam etti...
enfilasyonun düşmesi beklentisi ile, çalışanların ve emeklilerin ücretlerinin ve aylıklarının enfilasyonun altında artması durumunda ne olur...döviz kurunun sabit kalması ile, çiftçilerin temel mahsüllerinin (tahıl) fiyatlarının da enfilsyonun altında kalmasına sebep oldu (dünya tahıl fiyatları dikkate alınarak)
tahıl (arpa, mısır) fiyatlarının ve saman fiyatının düşük kalması, hayvancılık için kazançlı bir durum olabilir...

FAİZİN YÜKSEK TUTULMASI halkın fakir hale gelmesine ve ekonomik ve siyasi istikrarsızlığa sebep olabilir...
döviz kurlarının sabit tutulması ve yüksek faizin devam ettirilmesi, ülke kaynaklarının (paranın) başka ülkelerin tefecilerine aktarılmasına, ülkenin döviz borcunun artmasına sebep olabilir...

bu durumu önlemek için, çare var mı....

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Günlük işçi yevmiyesi bin TL ,
Asgari ücret, on yedi bin TL ,
Ücretli öğretmen aylığı, on beş bin TL ,
Emekli çiftçi, on bir bin TL ,
Bayram ikramiyesi üç bin TL ,
Kurban hissesi , yirmi - yirmi beş bin TL .
Çeyrek altın dört bin TL ,

Bir dekar 150 kg süpürge * 70 TL = On Bin TL ,

Faizli bir sistem hiç olmamalıdır.

Dünya üzerinde bir Arjantin birde Türkiye, bu iki ülkede ne enflasyon biter nede faiz düşük olur, ikiside yiyicilerin yerleştiği ülkedir, hortumcuda b bitmez ülkeyi satanda bitmez, devlet kademesinde makamında işini bilen, hazinesini yönetenlerin hırsız olduğu ülkelerin bir numarası bu iki ülkedir, bunu değiştirmenin imkanı yok, halklarıda ezilmeye mahkum, çalanların dolap çevirenlerin reva gördüğü hokkabazlığa mahkum halklar yaşar bu iki ülkede, kimseden çıt çıkmaz, zaten çıkamaz.

Bakın faiz olgusu üçkağıdın ürünüdür, paranın değer kaybetmesi, tüm dünya paraları karşısında ülkenin parasının değer kaybetmesi üçkağıdın ürünüdür, öyle yüzde 3-5 bunlar makuldür yönetirken, olumsuzluklar vs yaşanınca olabilir, ama hazinedekilerin özellikle paranın değerini bir yılda yarıya düşürmesi falan bunlar hepsi düzenbazlıktır üçkağıttır, hırsızlığı örtbas yoludur, buna normal halkın önem vererek düzeltme talebi mümkün değil olmaz, çalanlarda bunu bildiği için çalabildiğini çalar, yada ihalelerle vs yedirir yurtdışında ödeme alır kendine, buda çalmanın yoludur, başka bahaneleri halkın önüne sunar yok enflasyondu yok covid oldu bilmem lastik patladı şöför atladı bi dünya yalan atarlar, sonucu halk bu şekilde yüksek faizle ödeyecektir, çünkü yine başka taraftan ülkenin yeni hikayesi var bakın borç verecekler büyüycez işte her şey güzel olcak diye birde yüksek yüksek faizden milleti borçlandırırlar, niye ? güçlü ülke olma diye, dışarda borç veren baron tayfasının kölesi ol diye, boşuna borç para veren olmaz zaten.

Velhasılı ben doğmadan önce böyleydi ülkede durumlar, ben ölür giderim yine böyle olur, bugün 20 yaşında genç 60-70 yaşına gelince bu yazıyı okusun, hakkaten yaa kafayı kaldıramadık faizden enflasyondan örüm geçti gitti, adam ne kadarda doğru yazmış diyecektir, çünkü özal zamanında bunları yazan adamı okumuştum hatırlıyorum, gençtim ama şimdi anladım ne demek istediğini, sahipsiz ülkenin ne hazinesi yöntilirken sağlam kalır, ne parasının değeri kalır, nede faizi düşük olur, halk sahip çıkamamış ülkesine hırsızlar sarmış hertarafı, arasıra pısarlar sonra faaliyetlerine yine devam ederler, her yoldan her kapıdan değişik hırsız girmiş yerleşmiş ülkeye, mümkün değil değiştiremezsin bu durumu.

Yani yüksek faizsiz hayatı unutun, paranın değer kaybetmesine alışın, bugün bak 200 lira pul, hatta ben 32 rulo tuvalet kağıdı aldım 200 lira yetmedi, öyle işte, 500 lira basarlarsa 500 lira yetmez almaya, bu durum değişmez.

• Beğen
Tepkiler: bahadır26
Bakın İsrailde enflasyon %3,8 üç nokta sekiz yani yüzde 4 değil savaşıyor askeri operasyonlar dünya bomba harcıyor ekonomi etkilenmiyor, aylık değil yıllık bu rakam.

Ukrayna savaşta, kaç yıldır yıkıldı savaşacak erkek kalmadı, yıllık enflasyon yüzde 5,1 beş nokta bir.

Rusyada yıllık enflasyon, yüzde 7,5 yedi buçuk yıllardır batı ambargo uyguluyor, sünyanın savaş harcaması yapıyor.

Savaşta 40 bin insan ölen Filistinde enflasyon yüzde 11,4 onbir nokta 4, 12 değil.

Yani bir enflasyon üreterek yalanla parayı devalüe et, parayı değersizleştir, her şeye zam yap, sonrada enflasyonu yüzde 64 açıkla, ama asıl enflasyon yüzde 194 olsun, ondan sonra borç al, faizler yükselsin, oh ne güzel memleket.

Halk bunları sorgulamaz, hesap sormaz, bunu bikdikleri içinde fırsatı yakaladımı aynen görüntü bunları yaşatırlar, yoksa mümkün değil bu kadar olmaz, faizde olmaz enflasyonda olmaz, ama yaratabilirsin çok kolay, her şeye zam yaparsın, parayı devalüe eder değersizleştirirsin, sonrada çıkıp faizi yükseltirsin, al sana bomba atmana gerek yok, savaşa gerek yok, zaten savaş olsa bu faiz bu enflasyon ve devalüasyon olmaz, örnekleride ortada, herşey ne kadar kolay, inanan olduktan sonra kolay.