Esperia buğday

İlk defa esperia buğday ektim Nisan çok kurak gittiği için buğdaylar başak çıkarmaya başladı buğdayın boyu çok kısa 2 karış ve başak çıkarmaya başladı geçen hafta çok güzel yağmur oldu önümüzdeki hafta tekrar yağmur gösteriyor hafta sonu 12 kg 26 can gübre atacağım.
Esperia buğdayın boyu kısa olduğunu biliyordum ama bu kadar da kısa boy ile başak çıkarması normal mi yoksa biraz daha uzar mı böyle kalırsa biçim çok sıkıntı olacak
kıraç arazi tohum 22 kg dap gübre 20 kg
Mart başı 12,5 kg üre atıldı hafta sonu 12 kg 26 can atacağım.

Resimler ve ekler

• IMG_20240423_140629.jpg
    IMG_20240423_140629.jpg
    376.8 KB · Görüntüleme: 66
  • IMG_20240423_140618.jpg
    IMG_20240423_140618.jpg
    398.7 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG_20240423_140615.jpg
    IMG_20240423_140615.jpg
    193.9 KB · Görüntüleme: 62
  • IMG_20240423_140608.jpg
    IMG_20240423_140608.jpg
    424.1 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
Biz uzun yıllar esperia ektik. Güzel kaliteli ve verimli bir cinstir. Ama bizim bölgede hastalık belirtisi gösterince bu yıl ekledim. Diğer buğdaylara göre boyu biraz kısa olabilir. Başak yapısı cılız gibi durur. Ama biçerdöver girdimi hep iyi verim vermiştir bizde. Kalite olarakta ta güzeldir. Ürününüz bereketli olur inşallah..

• Beğen
Tepkiler: Eskişehirli26
Başak çıkardıktan sonra yapılacak azotlu beslemenin çok büyük kısmı toprakta kalacaktır belki birazcık kaliteye etki eder en son azotlu uygulama topraktan en geç bayrak yaprak donemı başında yapılmalı . Çünkü başak çıktığında bitkinin kök vasıtasıyla topraktan besin elementi alımı neredeyse duruyor. Ben olsam bu saatten sonra kaliteyi arttırmaya yönelik yaprak gübrelemesi uygulamaları yapardım. Azole ve strobin içeren pas ilacı ile başlar potasyum aminoasit gibi uygulamalar ile devam eder en son süt olum donemınde yapraktan en az 500gr üre ile protein değeri yükseltmesi yapardım atacağınız nitrattan çok daha faydalı olacaktır hem fayda olarak hem maliyet olarak

Son düzenleme:
Esperia Buğdaylar başak çıkarmayı tamamlamak üzere alt yapraklarda sarılık var sebebi ne olabilir pas olabilir mi acaba üst yapraklarda ve bayrak yaprakta sorun yok yine de pas ilacı atmam gerekir mi kıraç arazi Eskişehir
IMG_20240430_161001.jpg
IMG_20240430_153257.jpg

Resimler ve ekler

• IMG_20240430_161122.jpg
    IMG_20240430_161122.jpg
    279.4 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_20240430_161115.jpg
    IMG_20240430_161115.jpg
    217 KB · Görüntüleme: 31
Kuraklık çok fazla oldu 24 mart ile 20 Nisan arası neredeyse bir ay hiç yağmur yağmadı ve havalar çok sıcak gitti o yüzden alt yapraklar kurumuş olabilir. son 10 gündür iki kez güzel yağmur oldu çok şükür. Geçen sene pas hastalığı çok yüksek oldu bizde o yüzden tedirgin oldum pas ilacı yapsam mı diye karar veremedim

• Beğen
Tepkiler: sinansahin
Pas kaynaklı değil susuzluk kaynaklı gibi duruyor. Pas ilacı için tavsiyem strobin ve Azole içeren etken maddeli ilaç kullanmanız yönünde. En iyi örnek opera max 200gr/dekarın altına düşmeyin. Alternatif ilaçlara da bakılabılır. Bir de son olarak süt olum döneminde yapraktan en az 500gr üre eritip verin tane protein oranı artacaktır.

Pas ilacı olarak basf firmasının revycare ilacını aldım strobin ve azole içeriyor ama şuan için uygulama yapmadım buğdaylar çiçekten çıksın duruma göre yapacağım pas olmasa da ilaç yapsak verime etkisi olur mu acaba pas ilacının
Daha iyi olmuş. İçerik miktarları aynı olmasa da gramajla oynanarak dengelenebilir. Ben bahsettiğim etken maddeli ilaçlara ilaç gözüyle bakmıyorum (tohum kaplama dışında- yapraktan uygulamada sadece) keza Priaxor da dahil. Bitkinin suyu kullanmasından tut yeşil kalmasına kadar birkaç çeşit faydası var. Ozellıkle buğday bıtkısı ne kadar uzun süre yesıl kalır fotosentez yaparsa o kadar iyi. Operanın iddiası ürün kalitesini arttırdıgı yönünde hektolıtre gibi ki öylede oluyor. Pas olmasa dahi atıyorum hatta mümkünse 2 kez atın fark edecektir. anterler başağın tamamını sarmışsa atmayın ama orta kısımlardaysa atılır. fotodaki gibi. tabi havalar yağışlı gidiyorsa mutlaka atılmalı.
Ekran Görüntüsü (81).png

Son düzenleme:
Kuraklık çok fazla oldu 24 mart ile 20 Nisan arası neredeyse bir ay hiç yağmur yağmadı ve havalar çok sıcak gitti o yüzden alt yapraklar kurumuş olabilir. son 10 gündür iki kez güzel yağmur oldu çok şükür. Geçen sene pas hastalığı çok yüksek oldu bizde o yüzden tedirgin oldum pas ilacı yapsam mı diye karar veremedim
Sivrihisar iklimi ve toprağına esperia buğdayı ekilirse yıla bağlı olarak sonuçlar çok değişkenlik gösterecektir, sizin orada daha çok sulama yerlere ekilirse ve iyi bakım yapılırsa kaliteli esperia hasadı yapabilirsiniz bence, esperia sivrihisar kıraçlarına uygun buğday cinsi değil benim kanaatimce.

İlk defa ekmişiniz ondada Nisan yağmuru çok geç oldu, bu gibi şartları kalite buğday üretimini zaten mümkün kılmıyor, daha başka cinslere yönelmenizi tavsiye ederim, 10 yıl esperia ekilişi yapıldığında 10 yıllık ortalamanız verim+kalite bölgenizde düşük kalacak bir çeşit esperi, sizin bölgede verim+kalite alacağınız buğday esperia buğdayı değil bence, geçen yıl gibi yağışı bol olan yıla denk gelincede iyi bakımla kaliteli ve yüksek rekolte elde edilebilir, ama sizin yerinizde olsam kıraçlara zaten düşünmezdim , sivrihisarın yağışları çok değişken, bu yüzden illaki sulayabileceğiniz yerlere esperia ekimi iyi olur, fakat sulanabilen yerlere ondan daha iyi çeşitlerde var.

Neden ilk defa ektiniz bunu bir düşünün önce, komşunuz, yakınınız veya tanıdığınız birisi geçen yıl esperia ekti ve etkilendinizdemi ektiniz, bölgenizde yıllardır eken varmı?

Kıraç için tohum 22 kg gerçekten fazla, 18 ideali olurdu, resimlerede bakınca yanlardaki kardeşlerden gelenlerde kısa başaklar var, sizin kıraçların buğdayı değil bu esperia, sıcağa kurağa gelmez sulama yerinize ekmelisiniz.

Esperia buğdayı uzun yıllardır eken arkadaşlar kıraç ta iyi verim alıyorlar komşu köy ama yan yana tarlalar var biz sönmez ekiyorduk geçen yıl çok şiddetli pas oldu sönmez buğday esperia buğdaylar pastan az etkilendi.
Ayrıca kurak yılda ve yağışlı yılda esperia 300 - 500kg arası verim alınıyor biz sönmez de 250-350 arası verim alıyoruz o yüzden bu sene esperia ektik genel olarak memnunum benim buğdaylarım köydeki diğer buğdaylara göre iyi diyebilirim. Neredeyse Nisan da 1 ay yağmur yağmadı ama dayandı esperia
IMG_20240502_224531.jpg
IMG_20240502_225745.jpg

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Emraherdogan06