Erkunt hangi model almalıyım

Selamünaleyküm yılda yaklaşık 70-80 dönüm yer işliyorum buğday mercimek nohut hasatlarınıda kendim yapıyorum Erkunt traktör almayı düşünüyorum fiyat performans açısından hangi modeli tavsiye edersiniz?

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Hocam erkunt kullanmadım hep ferguson kullandık geçen yıl amcam hattat285 bizde case75e aldık hattat iyi değil caseninde beğenmediğim birçok şeyi olmasına rağmen erkuntlardan çok üstün çok seri iş görüyor ve iş yaparken yormuyor ve bu sene yakıtı çok düştü fergusondan az yaktı ünlü4/10 pullukla bu hafta 150 dönüm yer sürdüm 10bin liradan daha az yaktı bence çok iyi henüz 130 saate geldi, ben şimdi alsam newholland td90 alırdım.

• Beğen
Hocam erkunt kullanmadım hep ferguson kullandık geçen yıl amcam hattat285 bizde case75e aldık hattat iyi değil caseninde beğenmediğim birçok şeyi olmasına rağmen erkuntlardan çok üstün çok seri iş görüyor ve iş yaparken yormuyor ve bu sene yakıtı çok düştü fergusondan az yaktı ünlü4/10 pullukla bu hafta 150 dönüm yer sürdüm 10bin liradan daha az yaktı bence çok iyi henüz 130 saate geldi, ben şimdi alsam newholland td90 alırdım.
Case 75e tt4.75 ile aynı. Erkunttan az yakacağını düşünmüyorum. Aynı çalışma saatinde Case 65c 55 litre ve Erkunt 80.4 lüks pompa açık haliyle 60 litre yakıyor . Casein yaptığı iş tüy siklet erkuntun yaptığı iş ağır siklet.casede ergonomi ,yalıtım iyi ama zıplamaktan adam sarhoş oluyor. 25 hava ile zıplıyor.
Ayrıca td 90 ile TT4. 75e göre daha hantal. Konfor yalıtım olarak iyi. Ergonomi olarak TT4=75e nin gerisinde.
Erkunt e serisi yerine case 75e=TT4 .75 güzel tercihtir.

• Beğen
Ara işlerde tt4 daha hafif olduğu için az yakabilir
tt4 75 ve erkunt lüks75 aynı segment traktör değil tt4ün önüne 2tane gübre çuvalı koymadan tarla süremiyorum erkuntta hiç böyle bir sorun yaşamadım

Erkunt alacaksanız kesinlikle lüks seri olmalı
Erkunt alacaksanız lüx olmalı konusunda size katılıyorum ama çok hantal makinalar 75lik nasıl bilmiyorum ama iş yaparken tarlada vs ağır ağır gidiyo hiç benlik değil.

• Beğen
Yetkili servis olarak
Patoz varsa 65 HP ve üzeri alınmalıdır mümkünse 4 silindir alın. Arazi eğimli olsun olmasın 4 çeker olmalı. 2 çeker lüksler iyi iş yapar ama piyasası yok.
Ben zf taraftarıyım. Kroniği çok ama dökümü kalın. Patinaja az düşüyor
Carraro da güzel ama ara iş traktörü gibi. Parçada biraz pahalı

Özellikle söylüyorum ERKUNT eCapra 75E+ tavsiye ediyorum 80-100 HP arası her marka traktörlerle hem yakıt hemde güç olarak kıyas edilebilir ..

• Beğen
E capra pek tutmadı ama 75 lerin deutz motorları çıkmış onları gerçekten merak ediyorum güzel bir kombinasyon olmuş, phantom gibi performanslı bir seri olsa süper olur.
E Capra motor hakkında bilgilendirme görmedik.
Mahindra Crdi motorda ise 1000-1300 rpm sabit tork aralığı mevcuttu, 2000 rpm max güç devri vardı.
FPT motorda ise 1200-1400 rpm sabit tork aralığı var.
13, 14 gazları iveco motor daha iyi kullanabilecek demektir.
Sürüş farkları olacaktır.
Başak 5075 Red Power traktörde Deuthz motor kullanıyor , küçük ayrıntılar sürüşü değiştiriyor.
Traktör çekişe girince zamanlama kayıplarının farkları traktörün çeki kuvvetini etkiler.
Enough ?

• Beğen
Erkunt alacaksanız lüx olmalı konusunda size katılıyorum ama çok hantal makinalar 75lik nasıl bilmiyorum ama iş yaparken tarlada vs ağır ağır gidiyo hiç benlik değil.
Zf 537 16+16 yeni tipler sorunlu düğmeli buçuk çıkardı. Biz sırf düğmeli buçuk sorunu ve piyasa yüzünden case 65 c aldık. Kağıt gibi bu kadar dandik olduğunu bilseydik almazdık.
Tek çeker 65 ya da 70 lüks kullanıcıları çok memnun.65 lüks için 80.4 lükse kafa tutuyor diyorlardı. Hantallık olayı lastik ebadı ve ağırlık ile alakalı bence.Eski Fiatlara MFlere 600 bandında fiyat istiyorlar. Onun yerinde alınacak en iyi tercih.
Yenilerinde kalite düşmüş sadece Erkunt değil her marka için aynı mesela NH td serisi çekirdek gibi kovan kırıyor. İsteyen sosyal medyadan bakabilir.
Erkunt fpt motoru kullansaydı piyasada daha iyi prim yapardı. Claas landini dahil Euro 5te Perkins ya da Deutz u bırakıp fpt ye geçti.

Erkunt fpt motoru kullansaydı piyasada daha iyi prim yapardı. Claas, Landini dahil Euro 5te Perkins ya da Deutz u bırakıp fpt ye geçti.
Claas , JD motoru kullanmış ama karakteristiğin JD ile alâkası yok.
Landini, Perkins motor kullanmış, çekiş sorunları oluşmuş.
Deuthz, 6 sınıfında zaten tam utulity traktör dizaynı yapmış , çiftlik traktörü diyelim.
MF, CNH, JD , 6 sınıfında çiftçilik traktörü yapmış.
Deuthz, 5 ve 6 sınıfında eski nesil motorlardan çok uzaklaşmış.
Kademesiz şanzımanı çalıştıracak motor tepkilerine geçmek istemiş.
Vites seçeneği bol ama operatörlük devirleri konum farkları olduğundan alışılagelen kullanımlara aykırı motor tipleri bulunuyor.
2012 model sonrası motorların kullanım ömürleri 12000 saat, iyileşmeler var.

Çift kavramalı çalışan şanzımanlı bir Navara ve CVT şanzımanlı bir Civic arasında, çalışma açısından çok farklar var.
Traktörlerde ise her seriye farklı bir motor güç yönetimi tercih edilebiliyor.
A markası çekiyor ama B markası gibi asılmıyor, denebiliyor.

• Beğen
Erkunt fpt motoru kullansaydı piyasada daha iyi prim yapardı. Claas landini dahil Euro 5te Perkins ya da Deutz u bırakıp fpt ye geçti.
Hocam hattat fpt ye geçiş yaptı teknik tabloya baktığımızda çok güzel ama fpt li modeller çok pahalı ve fpt li modellerde çalışırken birden rejenerasyona giriyormuş adam iniyor yarım saat traktörün keyfini bekliyor öyle iş mi olur hiç bana göre değil.

Hocam hattat fpt ye geçiş yaptı teknik tabloya baktığımızda çok güzel ama fpt li modeller çok pahalı ve fpt li modellerde çalışırken birden rejenerasyona giriyormuş adam iniyor yarım saat traktörün keyfini bekliyor öyle iş mi olur hiç bana göre değil.
Hattat daha küçük hacimli serileri kullanıyor. Benim kastettiğim NH ve case de kullanılan seri. Deutz ve crd perkinsin uzun vadede birçok sorunu var.mahindra ise piyasaya çıkalı bir kaç yıl oldu. 75 ecapra kullananlar kısa vadede memnun. Yakıt ve emisyon yönetimi tamamen Bosch tarafından karşılanmış.