enfilasyon (fiyat artması) nedir?

Biraz meale ihtiyacım var İrfan abi bu mesajda :D
500 euro olan asgari ücret 300 euro dolaylarında,
Her aldığımıza dövizle fiyat düzenlemesi geliyor.
250 000 TL ye alınan evin 2000 TL kirası oldu, 500 000 TL ye satılıyor.
Çekirdek ailenin market alışverişi 2000 TL, faturalar (doğalgaz, elektrik, su, tlf , int. , ) 1000 TL ,
Sağlık , giyim , tatil , ulaşım v.s. giderler.
Önceden sanki OECD ülkeleri içinde en iyi yatırım yapılabilir ülke değil miydik.
Asgari ücretin 3,5 çeyrek altın seviyesine gerilemesi mi gerekirdi.

500 euro olan asgari ücret 300 euro dolaylarında,
Her aldığımıza dövizle fiyat düzenlemesi geliyor.
250 000 TL ye alınan evin 2000 TL kirası oldu, 500 000 TL ye satılıyor.
Çekirdek ailenin market alışverişi 2000 TL, faturalar (doğalgaz, elektrik, su, tlf , int. , ) 1000 TL ,
Sağlık , giyim , tatil , ulaşım v.s. giderler.
Önceden sanki OECD ülkeleri içinde en iyi yatırım yapılabilir ülke değil miydik.
Asgari ücretin 3,5 çeyrek altın seviyesine gerilemesi mi gerekirdi.
Eskiden tek iyi yanımız yatırıma müsait bir ülke olmamızdı ama son yıllardaki ekonomik güvensizlik ve istikrarsızlık ortamı onu da ortadan kaldırmış oldu. Borsada bile yabancı yatırımcı kalmadı. Bi araplar kaldı yatırımcı onlar da giderse artık rahatlarız :)
Şaka maka, eskiden de bir şeylerden hep şikayetçiydik ama bugünleri gördükçe ne iyi zamanlarmış diye düşünüyorum. Buğday para etmiyordu belki ama, bir şey alacağımız zaman da 8-10-20 kez düşünmüyorduk..

Eskiden tek iyi yanımız yatırıma müsait bir ülke olmamızdı ama son yıllardaki ekonomik güvensizlik ve istikrarsızlık ortamı onu da ortadan kaldırmış oldu. Borsada bile yabancı yatırımcı kalmadı. Bi araplar kaldı yatırımcı onlar da giderse artık rahatlarız :)
Şaka maka, eskiden de bir şeylerden hep şikayetçiydik ama bugünleri gördükçe ne iyi zamanlarmış diye düşünüyorum. Buğday para etmiyordu belki ama, bir şey alacağımız zaman da 8-10-20 kez düşünmüyorduk..
Dıj güçler ülkenin ekonomik kırılganlığını sınıyormuş, vay be .
Borsada neden yatırımcı kalmıyor,
Spekülatörlük eğitiminden yoksun yatırımcılar var.
Danışmanlık şirketi alım ve satım zamanlarını gayet güzel ayarlıyor.
3 ayda %300 kazandıracak kağıtlara yönelim verebiliyor ama
vay efendim şişiricilik, balon fiyatlama yaptınız.
Nüfus artıyorsa emisyonunda artması gerekir.
Ümmetin ihtilafı mal kavgasında olacakmış, efendim.
Dıj güçler var ya bize bizden fazla önem gösteriyor.
Körlük bizde bulunuyor. :(

Evet 2 yıl önce bu zamanlar devalüasyon enflasyon sarmalının üreticiyi sinsice arkasından nasıl vuracığını bahsetmişiz, daha neler neler paylaşılmış bu topikte, 90 lı yıllarda yaşadıklarımızdan bahsetmişiz misal, 2 yıldır yaşananlarda ortada.

Bu gün gelinen durumdan üretici çiftçi memnunmu?, hali nice oldu ve ne düşünüyor? memnuniyet tavan yaptımı? Yoksa halinden bezen çoğaldımı?

Durun, belki yaşanılanlar henüz hiçbişey değil, daha neler görülebilir, belki yolun sonu denilen noktaya varılmadı, bunu kimse düşünemiyor belkide, belki düşünmek istemiyor.

Şunu diyebilirim kendi adıma, zaten hiç güvenim kalmamıştı, gidişata ve yönetime bakarsak, bazı tiplerin sürekli dünyadan fellik fellik borç döviz aradıklarını gördükçe, kabak henüz patlamadı, borca dayalı para sisteminde sürekli tırmalayanların borç araması demek , çekirgenin son zıplamasına şahitlik edeceğimiz gerçeğini hatırlatıyor, yani hazin son elbet bir gün yaşanacak ve çekirgede zıplayamayacaktır, en kötü duruma üretici olarak kötü durumda yakalanmamak gerekir, belki üreticilik bile yapmamak gerekiyor ama huyumuz kurusun, illaki emeğimizi sermayemizi çarptırmasak rahat etmiyoruz.

Son düzenleme: