enfilasyon belasından kurtulduk...

İyi oldu iyi

İşveren diyorki benim vereceğim maaşa %55 zam yaptırdı kendi vereceği maaşa %25 zam yaptı, uyanık ya göstere göstere kazık attı.

Böylece üreticinin safına emeklisi memurda katıldı, yani şurada en geç 6 ay içinde topa tekmeyi atarken yalnız değiliz artık.

Şuda oluştu, emeklilere tabandan iyileştirme yapmayınca şimdi dul ve yetim maaşı alan bile düşük aldığından onlarda katıldı aramıza.

epey çoğaldık, bu sefer hani maç yaparken futbol topunu gelişine tepersin ya, hayır bu sefer top biraz daha havadan geliyor, nasip işte voleyi çakıcaz okkalısından kaleye golü atıcaz, bardağın dolu tarafından bakarsak iyi oldu iyi, kıyamete doğru sabrı tavsiye eden çoğalacakmış sözü gibi oldu ama en fazla 6 ay sabır çekicez.

Son düzenleme:
Bu hükümet gitmeden enflayondan kurtulamayız alım gücünü artırmak yerine asgari ücrete zam yapıyor bunun işverene maliyeti var o da ürettiği ürüne zam yapacak
Hepsi kağıt üzerinde algı yapmak için yapılıyor seçimden sonra ya batacağız ya çıkacağız
2023 seçimleri ekonomimiz için Kurtuluş Savaşı niteliğinde

Son düzenleme:
Bu hükümet gitmeden enflayondan kurtulamayız alım gücünü azaltmak yerine asgari ücrete zam yapıyor bunun işverene maliyeti var o da ürettiği ürüne zam yapacak
Hepsi kağıt üzerinde algı yapmak için yapılıyor seçimden sonra ya batacağız ya çıkacağız
2023 seçimleri ekonomimiz için Kurtuluş Savaşı niteliğinde
ömür biter, enfilasyon bitmez...
meşhur ata sözü...

• Beğen
Tepkiler: filizma

Bir takım sebeplerden dolayı 16 Nisan, 30 Nisan ve 14 Mayıs tarihleri erken seçim yapılabilir tarihler olarak öne çıkmış.

Birileri onaylarsa 14 Mayıs tarihinde yapılması kuvvetle muhtemeldir, fakat bu tarih yönetimin siyasetinin değiştiği önemli bir tarih, aynı tarihte 73 yıl sonra bir başka değişim olursa bak sen şu 14 mayısın yaptıklarına diycez görünüyor.Nisanda olursa zaten garanti şut, top daha fazla yere inmeden havadayken hepberaber bir vole çaktıkmı şut ve gol, yerinden mevkisinden makamından memnun olanlar pılısını pırtısını toparlanmaya başlayabilir.

Develüasyon enflasyon sarmalıyla mücadele edemeyenin hazin sonu, tarih aynı hataya aynı sonucu yazdı, aynı şeyleri yapıp farklı sonuç beklenmez zaten.

İyi oldu iyi

İşveren diyor ki benim vereceğim maaşa %55 zam yaptırdı kendi vereceği maaşa %25 zam yaptı, uyanık ya göstere göstere kazık attı.

Böylece üreticinin safına emeklisi memurda katıldı, yani şurada en geç 6 ay içinde topa tekmeyi atarken yalnız değiliz artık.

Şu da oluştu, emeklilere tabandan iyileştirme yapmayınca şimdi dul ve yetim maaşı alan bile düşük aldığından onlarda katıldı aramıza.

epey çoğaldık, bu sefer hani maç yaparken futbol topunu gelişine tepersin ya, hayır bu sefer top biraz daha havadan geliyor, nasip işte voleyi çakıcaz okkalısından kaleye golü atıcaz, bardağın dolu tarafından bakarsak iyi oldu iyi, kıyamete doğru sabrı tavsiye eden çoğalacakmış sözü gibi oldu ama en fazla 6 ay sabır çekicez.
Bayram harçlıklarındaki düzenleme işleri biraz değiştirebilir.
Eskiden olduğu gibi yine bir maaş verilirse iyi olur.

Bayram harçlıklarındaki düzenleme işleri biraz değiştirebilir.
Eskiden olduğu gibi yine bir maaş verilirse iyi olur.
Bilmiyorum kurtarırmı, %25 i artırmış %30 yapmışlar ama akşam üzeri bir numayiş gördüm bile, görüntüde aldım telefonumda fakat buraya veriyimmi düşündüm gerek yok, sanırım aralarındaki konuşmaları duydum önümüzdeki günlerde numayiş için toplanıcak yerleri konuşuyorlardı, biyerlerden start verilmiş anladım, demekki ilerleyen günlerde devamı gelecek ve giderek büyürmü? bakıcaz neler olucak, lakin bu iş böyle, enflasyon devalüasyon oldumuydu bütçeden gereksiz önceliksiz haracamalardan kısmazsanız, yok maaşları düşür, yok herşeyin ucuz olmasını baskılamak falan bu dolambaçlı yollar iş değill, denerler ayrı mesele, fakat sonuçta tarih yazdı bunu çok kez, ilk olmuyor, herşey bittikten sonra balkona çıkıp konuşamayınca donar kalırlar o olur.

Haa anlıyorum, herşey hazine maliyedekilerin hesabına uymalı düz mantıkla, fakat 2023 yılı hedeflendi bi sürü yol köprü hastane yapıldı, tamam yapıldı ama onlara her yıl şimdi ödemek gereken bir tutar var illaki, bunları yıllık kazancına tamamlamak ödemek hazineye kalıyor, ucuzluk için baskı yapılmasa piyasa baskılanmasa maaşlar yetmez, yada maaşlar artırılsa harcamalara bütçe yetmez, zaten şu haliyle yetmiyor iç borçlanma dış borçlanma yapılacak, velhasılı 2023 hedefleri tamam ama fatura kabarık.

Tamam fatura kabarıkda olsa yaparsın dersinki kaynak var dış kaynak buldum dolaylı vergilere abanmıycam, ucuzluk baskısı yapmıycam piyasa arz talep dengesini sağlıycak,, memura çalışana standardı bozmıycam, tam yol ileri projelere devam bütçeden harcamaları kısmıycam, kim yaparsa projeyi kazanacak, o zaman sıkıntı olmaz, ama öyle olmuyor ve bunun böyle devam etmiyceğinin garantisini verende yok, o zaman demokrasilerde biri yapar diğerleri faturayı değişik oyunlarla ödeyen taraf olursa kavga çıkar kimse kimseyi anlamak istemez doğal olarak.

Ya ne olur? 2023 e geldik gördük işte, tamam yeter artık miyadın doldu sana yeni hedef yok, sen hedefe geldin yaptın ettin sonucu gördük, bundan sonrada bu yöntemlerle yeni hedefler kıvırmaya kalkarsan vay benim halime diyen vatandaş haliyle haklı olarak tercihini yapacak, demokrasilerde böyledir normaldir yani.

Bilmiyorum kurtarırmı, %25 i artırmış %30 yapmışlar ama akşam üzeri bir numayiş gördüm bile, görüntüde aldım telefonumda fakat buraya veriyimmi düşündüm gerek yok, sanırım aralarındaki konuşmaları duydum önümüzdeki günlerde numayiş için toplanıcak yerleri konuşuyorlardı, biyerlerden start verilmiş anladım, demekki ilerleyen günlerde devamı gelecek ve giderek büyürmü? bakıcaz neler olucak, lakin bu iş böyle, enflasyon devalüasyon oldumuydu bütçeden gereksiz önceliksiz haracamalardan kısmazsanız, yok maaşları düşür, yok herşeyin ucuz olmasını baskılamak falan bu dolambaçlı yollar iş değill, denerler ayrı mesele, fakat sonuçta tarih yazdı bunu çok kez, ilk olmuyor, herşey bittikten sonra balkona çıkıp konuşamayınca donar kalırlar o olur.

Haa anlıyorum, herşey hazine maliyedekilerin hesabına uymalı düz mantıkla, fakat 2023 yılı hedeflendi bi sürü yol köprü hastane yapıldı, tamam yapıldı ama onlara her yıl şimdi ödemek gereken bir tutar var illaki, bunları yıllık kazancına tamamlamak ödemek hazineye kalıyor, ucuzluk için baskı yapılmasa piyasa baskılanmasa maaşlar yetmez, yada maaşlar artırılsa harcamalara bütçe yetmez, zaten şu haliyle yetmiyor iç borçlanma dış borçlanma yapılacak, velhasılı 2023 hedefleri tamam ama fatura kabarık.

Tamam fatura kabarıkda olsa yaparsın dersinki kaynak var dış kaynak buldum dolaylı vergilere abanmıycam, ucuzluk baskısı yapmıycam piyasa arz talep dengesini sağlıycak,, memura çalışana standardı bozmıycam, tam yol ileri projelere devam bütçeden harcamaları kısmıycam, kim yaparsa projeyi kazanacak, o zaman sıkıntı olmaz, ama öyle olmuyor ve bunun böyle devam etmiyceğinin garantisini verende yok, o zaman demokrasilerde biri yapar diğerleri faturayı değişik oyunlarla ödeyen taraf olursa kavga çıkar kimse kimseyi anlamak istemez doğal olarak.

Ya ne olur? 2023 e geldik gördük işte, tamam yeter artık miyadın doldu sana yeni hedef yok, sen hedefe geldin yaptın ettin sonucu gördük, bundan sonrada bu yöntemlerle yeni hedefler kıvırmaya kalkarsan vay benim halime diyen vatandaş haliyle haklı olarak tercihini yapacak, demokrasilerde böyledir normaldir yani.
Biraz zor gibi ,
Ambara 10 ton arpa koysak yem fiyatı 7 TL/kg olduğundan 7 TL ye alıcısı çıkar.
10 ton arpa 70 000 TL yapar, bunu gören komşu öşürünü verdin mi diye soruyor.
Açık besi ahırına 5 tane kurbanlık hayvan bağlasak 100 000 TL.
Her biri 20 000 TL yese , 20 000 TL de hayvan maliyeti olur.
250 kg hayvan 6 ayda 50 000 TL maliyete gelir.
Sene, seneyi aratacak sanki.

Sene seneyi aratır meselesi farklı bir olay, enflasyon devalüasyondan mütevellit yaptığın işte öngördüğün kazancın erimesi yokolması olayı farklı bişey, tabi bu öngörüyü yapamayınca insanoğlu eskiden tağşiş denilen develüasyon numarasını yutuyor, paranın değersizleştirilmesidir kısaca, en çokda bu numarayı üretici yutuyor, fakat bunun bir müsebbibi var yada sorumluları var bundan emin olunuz.