Ekim Sonrası Silindir(Merdane) Çekmek İşe Yarıyor mu?

Selamun aleyküm abilerim kardeşlerim ekim sonrası silindir. Çekmek faydalımı ne gibi faydası var. Veya kardeşlenme döneminde çekilirse ne gibi faydası olur.bilgilendirirmisiniz.
Aşağıya bırakacağım videoda tarlada kesek çok olduğu için tohumlar açıkta kalıyordu silindir çektim ise yaradı.
Screenshot_20191229-141602_Video%20Player.jpg

Söz konusu haşhaş ise ekim sonrası merdane şarttır. Ben hafif tınlı toprağa buğday ekersem de vurmayı ihmal etmiyorum. Toprak gevşekse vurulabilir, çıkışı arttırır. Toprak ağır ve tavlı ise, tohumu gereğinden fazla atmışsanız rekabete sebep olur verim düşer.

• Beğen
Tepkiler: Barış CANLI
Söz konusu haşhaş ise ekim sonrası merdane şarttır. Ben hafif tınlı toprağa buğday ekersem de vurmayı ihmal etmiyorum. Toprak gevşekse vurulabilir, çıkışı arttırır. Toprak ağır ve tavlı ise, tohumu gereğinden fazla atmışsanız rekabete sebep olur verim düşer.
Teşekkürler yorumunuz için peki bugday büyürken kardeşlenme döneminde çekilirse sonucu ne olur

Teşekkürler yorumunuz için peki bugday büyürken kardeşlenme döneminde çekilirse sonucu ne olur
Burada önemli olan husus buğdayın durumu, eğer yeterli Bi çıkış varsa kardeşlenme iyi olacaktır. Ama çıkış zayıfsa ve buğday yeterince kardeşlenme yapamayacaksa vurulabilir. Merdane kardeşlenmeyi arttırır. Dediğim gibi kardeşlenme döneminde vurulacak merdaneyi çıkış gücü belirler.

Burada önemli olan husus buğdayın durumu, eğer yeterli Bi çıkış varsa kardeşlenme iyi olacaktır. Ama çıkış zayıfsa ve buğday yeterince kardeşlenme yapamayacaksa vurulabilir. Merdane kardeşlenmeyi arttırır. Dediğim gibi kardeşlenme döneminde vurulacak merdaneyi çıkış gücü belirler.
Teşekkürler [emoji106]

celâl,ben geçen yıl denedim,
tarlada,ortada bir iz çekmedim,
hasatta fark göremedim.
belkide daha çok zamanlama ve toprak,yapısıyla alakalı olmalı.
Ekim sonrası kesekli tarlada kesin etkili oluyor videodada belli oluyor ztn tohumlar acik tohumlari kapatıyor bide tohum çıktıktan sonra yani şuan çekiyoruz kardeşlenmesi için ama bunun faydasi oluyormu tam bilmiyorum.
Screenshot_20200304-202259_Video%20Player.jpg

Bizim köyde hatta Kars genelinde serpme ekim yapılıyor. Önce tohum serpilip sonra pullukla sürüm yapıldığı için açıkta tohum kalmıyor. Silindir çekimi ise tohum çıkış yaptıktan sonra yapılıyor. Bu şekilde faydası oluyor mu olmuyor mu bilemiyorum. Toprağı sıkıştırdığı için tarla dümdüz oluyor ve biçerdöverle temiz biçiliyor.

Bizim köyde hatta Kars genelinde serpme ekim yapılıyor. Önce tohum serpilip sonra pullukla sürüm yapıldığı için açıkta tohum kalmıyor. Silindir çekimi ise tohum çıkış yaptıktan sonra yapılıyor. Bu şekilde faydası oluyor mu olmuyor mu bilemiyorum. Toprağı sıkıştırdığı için tarla dümdüz oluyor ve biçerdöverle temiz biçiliyor.

Mutlaka faydası olur kanka en güzeli ekin çıktıktan sonra baskı vurmak seyrek ekinler sıkılaşiyor akyakdan selamlar [emoji870]️

Ustam karsta bu yıl ekinler nasıl