Donda kar üzerine üre gübresi atılır mı ?

19 ekimde 20 kg 20.20 ile ekimini yaptığım arpalar artık daban gübresinin tamamını kullandı sanirim bölgesel sararmalar ve en alt yapraklarda sararmalar mevcut bugün yarın ve pazar günü kar yağışı gösteriyor pazartesi günü hava -10 derece gözüküyor salı günü de karla karışık yağmur ve kar çarşamba gününden sonra yağmur gösteriyor ve hava gündüz 10 derecenin üzerinde gece de -2 3 gösteriyor ben de pazartesi günü 10 kg üre atayim diyorum ertesi gün yağmur yağacağı için gübreden tam olarak faydalanabilirim gibi geliyor ama korkum şu üre kaybim ne kadar olur hava dediğim gibi olmazsa ama en kötü perşembe güzel bir yağmur gözüküyor o olmazsa da zaten karin üzerine atacağım eriyen kar da üre de erir. 2 sorunum hava zaten eksilerde olacağı için üre de daha da bitkiyi soğutur mu ilaçlama yaparken su ile karistirdigimizda su buz gibi oluyor arpaya zararı olur mu kullanacağımız ürenin sonuçta nitrat gibi ısıtmıyor tam tersine soğutuyor en büyük korkum arpalar a zarar verir mi kas yapalım derken göz cikarmayalim
20200206_181116.jpg
20200206_181055.jpg
20200206_181111.jpg

Cuma cumartesi günü kar yağışı başladı yaklaşık 20 cm yer yer 40 cm e kadar kar vardı planladigim gibi pazar günü kar üzerine 10 kg üre attım üzerin e tekrar kar yağdı bugün hava açık yarın da perşembeye kadar yağmur yağışı gösteriyor hadi hakkımızda hayırlısı
Yorumlar
Oğlum sizde hiç akıl yok
Sizin paranız çok
Havaya gübre atıyorsunuz gibi daha değişik bir sürü yorum a rağmen ben yine bildigimi okudum
Basari bosduranin değil kosturanin hakkidir diye düşünüyorum
IMG-20200209-WA0037.jpg
IMG-20200209-WA0039.jpg
IMG-20200209-WA0035.jpg
IMG-20200209-WA0025.jpg
IMG-20200209-WA0032.jpg
IMG-20200209-WA0020.jpg
IMG-20200209-WA0015.jpg
IMG-20200209-WA0012.jpeg
IMG-20200209-WA0033.jpg

Çok merak ettiğim bir konu. yani kar üzerine değilde, don zamanı kar olmayan fakat geceleri -5 civarına düşen tarlaya üre gübresi atmak zararlı mı , bir faydası olur mu yoksa boşa mı atmış oluruz. malum bizim buralarda ilkbahar erken donları çok oluyor. kar kalkıyor ama geceleri don çok oluyor Nisanın ortasında ancak atabiliyoruz ÜRE yi. görüş ve fikirlerinize teşekkür ederim.

Cuma cumartesi günü kar yağışı başladı yaklaşık 20 cm yer yer 40 cm e kadar kar vardı planladigim gibi pazar günü kar üzerine 10 kg üre attım üzerin e tekrar kar yağdı bugün hava açık yarın da perşembeye kadar yağmur yağışı gösteriyor hadi hakkımızda hayırlısı
Yorumlar
Oğlum sizde hiç akıl yok
Sizin paranız çok
Havaya gübre atıyorsunuz gibi daha değişik bir sürü yorum a rağmen ben yine bildigimi okudum
Basari bosduranin değil kosturanin hakkidir diye düşünüyorum Ekli dosyayı görüntüle 44936Ekli dosyayı görüntüle 44937Ekli dosyayı görüntüle 44938Ekli dosyayı görüntüle 44939Ekli dosyayı görüntüle 44940Ekli dosyayı görüntüle 44941Ekli dosyayı görüntüle 44942Ekli dosyayı görüntüle 44943Ekli dosyayı görüntüle 44944
Bereketli olsun guzel iscilik olmuş karlar eridiğinde farki gorursun keşke 15kg atsaydin

Bu konuyu bir ziraat Mühendisi ve aynı zamanda çiftçi olarak yanıtlamak isterim. Ocak-Şubat aylarında atılan üre gübresinin çokça faydasını görürsünüz. Bitkiye zarar getirmez , korkmayın. Hava soğuk olduğundan dolayı üre gübresi uçmaz üstelik. Kendim de Eskişehir de 5 yıldan beri kar oldukça, kar’ın üzerine üre gübresi attım 10-15 kg/da kadar. Yalnız üst Gübre seçerker yavaş salınımlı yani piyasada akıllı üre denilen üre türünü tercih etmenizdir. İlk etapta fiyatı yüksek gözükse de gübreden alınan randıman yüksek olur.

Kar üstüne buğday saçıp ektiğimizi bilirim buğday bile çimlenip çıkıyorsa gübre de atılır.

Ancak şöyle bi durum var kardan önce iyi yağış almış ve suya doymuşsa toprak eriyen kar sularını çekmeyecekse atmanın bir manası olmaz toprak yüzeyinde kalır akar ya da ısınan havada uçar. Kayıp olmaması için toprağın en az 5-6 cm ideali 8-10 cm aşağılarına çekilmiş olması lazım azotun. Toprak yüzeyindeki nem kuruyup toprak gevşemeye ve hava geçişkenliği artmaya başladığında azot da uçacaktır.

İlk eriyen kar sularıyla toprak yüzeyine gelen gübrenin suya doygun olmayan toprakta aşağılara çekilebilmesi ihtimali varsa toprak yüzeyine atmaktan bile iyi olabilir. Hava zaten soğuk çok az kayıpla toprağın derinlerine geçişi sağlanır.

Bu kar yağmadan yaklaşık 10 gün önce güzel birnyagmur yağdı 10 gündür yağış yok ufaktan kar yağmaya başladı ve arkasından 20 cm kar yağdı bende bu durunu fırsat bilip dekar a 10 kg üre attım üzerin e de 5 cm kar yağdı gece de don oldu bugün de hava iyi olduğu için çatılardaki karlar eriyor en azından bizim üre uçmadan üstü kapandı bugün de ısınan hava ike yavaş yavaş eriyip toprağa karışacak çarşamba perşembe yağmur gözüküyor en azından tamamen toprağa karışır kayıp 0 a yakın olur insallah daban gübresi artık bitme noktasına geldi arpalarda sararmalar mevcuttu 20 şubatta havaya da cemre düşünce havalarda ısınmaya baslar bitki artık canlanmaya baslar biz de önüne yemeğini koyduk yemeye hazır insallah

10 gündür yağış yoksa zaten toprağın su çekecek yeri vardır. Yağan kar hiç tutmadan uzun süre yağıp eriyip toprağı doyurmadıysa sıkıntı yok. gübreyi attıktan sonra üstüne kar yağmasa da zaten karın içinde gömülür uçmaz yani hava zaten soğuk. Kar erirken gübre de çözünür ilk eriyenler kar suyuyla toprağa girer mis gibi olur. En güzelini yapmışsın kar eridikten sonra kimbilir kaç gün tarlaya giremezdin üstüne yağmur beklerdin gecikirdi.

Kar da havadaki azotu bünyesine alıp öyle düşer toprağa , miktarını bilemem ama biraz amonyak azotu içerir ve kar eridiğinde bu amonyak toprakta kalır. Kar yağınca verimler artıyor düşüncesinin de açıklaması budur. 20 cm kar varsa miktarı tamamen atıyorum 3-5 kg fazla üre atmış gibi olabilirsiniz. Havadan bedava gübre yağıyor yani.

Bence çok iyi denk getirmişsiniz Allah bereketini arttırsın. Biz de kar hasretiyle bekledik ama kısmet olmadı şubat bitmeden bize de bi 5-10 cm bile yağsa çok güzel olurdu. Bizim de mantar hastalıkları riskini azaltıyor karın bir kaç gün toprakta kalması. Fare sıkıntısı da yaşıyoruz, Geçen yıl dekara 20kg civarı en az farelere nohut yedirmiştik tam kururken yağan yağmur çökertmişti nohutu orda 1 haftada baya zaiyat vermişti.

Karın bereketini görün inşallah dediğim gibi bir kere işlenmiş tarlaya kar üzerine buğday saçarak gayet güzel çıkış bile yakaladığımız oldu içiniz rahat olsun gübreye bişey olmaz.

Bu konuyu bir ziraat Mühendisi ve aynı zamanda çiftçi olarak yanıtlamak isterim. Ocak-Şubat aylarında atılan üre gübresinin çokça faydasını görürsünüz. Bitkiye zarar getirmez , korkmayın. Hava soğuk olduğundan dolayı üre gübresi uçmaz üstelik. Kendim de Eskişehir de 5 yıldan beri kar oldukça, kar’ın üzerine üre gübresi attım 10-15 kg/da kadar. Yalnız üst Gübre seçerker yavaş salınımlı yani piyasada akıllı üre denilen üre türünü tercih etmenizdir. İlk etapta fiyatı yüksek gözükse de gübreden alınan randıman yüksek olur.

Hangi firmanın üresi? Önerilerin nedir

Hangi firmanın üresi? Önerilerin nedir

Yavaş salınımlı Gübre olarak en iyisi entec firmasının gübresi. Eurochem firması olarak da bulabilirsiniz. Bu Gübre pahalı olursa Gübretaş ın 25 kg lik paketlerle satılan süper inci gübresini de kullanabilirsiniz. Eurochem in pahalı olmasının sebebi N46 gübresinin 45 gün N45 gübresinin 90 gün kadar uçmadan toprakta kalabilmesidir. Gübretaş bu konuda bir açıklaması yok benim bildiğim kadarıyla.

Yavaş salınımlı Gübre olarak en iyisi entec firmasının gübresi. Eurochem firması olarak da bulabilirsiniz. Bu Gübre pahalı olursa Gübretaş ın 25 kg lik paketlerle satılan süper inci gübresini de kullanabilirsiniz. Eurochem in pahalı olmasının sebebi N46 gübresinin 45 gün N45 gübresinin 90 gün kadar uçmadan toprakta kalabilmesidir. Gübretaş bu konuda bir açıklaması yok benim bildiğim kadarıyla.
Gubretaş,super inci, Gübrenin geç eriyerek,erimeye direnç göstererek ;azot kaybının önlendiği ve daha uzun bir süre azot kaynağı olduğu bilgisi var.

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Karda azot uygulamasının şöyle mahsuru var .Atılan gübre kar ve gece donan karin üzerinde kalıp tam eriyemediginden;burada açıkta kalan gübreden dolayi ,azot kaybi olduğudur.
Ayrıca kısmen eriyen gübrenin içeriği soğuk ve dondan dolayı yada su toprak doygunluğundan ,toprağa giremez bu da azot kaybına sebebiyet verir.
Zaten karda donda azot uygulayanlar toplam da üst azotlu gübre miktarında fazla fazla attıklarını düşünüyorum.
Bunun neticesi yeraltı sularının azotca kirlettiği ayrıca gübre ve diğer buna bağlı giderlerin yükseldiğini düşünüyorum.
Ziraat mühendislerinden öğrendiğim.Doğru taban gübrelemesi yapılan bitkilerin ilk 90 gün civarında azot istediğidir.Bu da şubat ayı içinde olmaktadir.ilk Üre uygulamasının 15 kg/da.
2.üst gübrelemeninde 20-25kg,Nisan ayı başlarında %26can olabilir deniyor.

Son düzenleme:
Karda azot uygulamasının şöyle mahsuru var .Atılan gübre kar ve gece donan karin üzerinde kalıp tam eriyemediginden;burada açıkta kalan gübreden dolayi ,azot kaybi olduğudur.
Ayrıca kısmen eriyen gübrenin içeriği soğuk ve dondan dolayı yada su toprak doygunluğundan ,toprağa giremez bu da azot kaybına sebebiyet verir.
Zaten karda donda azot uygulayanlar toplam da üst azotlu gübre miktarında fazla fazla attıklarını düşünüyorum.
Bunun neticesi yeraltı sularının azotca kirlettiği ayrıca gübre ve diğer buna bağlı giderlerin yükseldiğini düşünüyorum.
Ziraat mühendislerinden öğrendiğim.Doğru taban gübrelemesi yapılan bitkilerin ilk 90 gün civarında azot istediğidir.Bu da şubat ayı içinde olmaktadir.ilk Üre uygulamasının 15 kg/da.
2.üst gübrelemeninde 20-25kg,Nisan ayı başlarında %26can olabilir deniyor.
Geçen sene ki kuraklar şubat ayından sonraki düzensiz yağışlar beni kar üzerine gübre atmaya mecbur bıraktı dediğim gibi kar yağmadan 10 gün önce yağmur yağdı sonrasında kar yağışına kadar yağış olmadi kar da hava soğuk olduğu için toprakta erimeden birikti ve üzerin e don olmadan gubwyu attin tarlada yaptığım kontrollerde gübre karin üzerinde değil taban a kadar inmişti dün de sıcaklık bir nebze arttığı için erime başladı yaklaşık 10 saat erime gerçekleşti gece -10 u gördük şimdi de sabahtan beri kar yağışı devam ediyor yaklaşık 10 cm daha yağdı yarın karla karışık yağmur perşembe günü de kuvvetli yağmur gösteriyor ben kendime göre doğru bir iş yaptım mart nisan da düzensiz yağışların rizkini minimum a indirdim ikinci gubrwlememi de yağmur a bitkinin azot isteğine göre yapacağım geçen sene ramata arpada k8 verimim donun e 520 kg ortalama ve yaklaşık 10 balya bu sene nasip.olursa verim beklentim 100 kg daha artış saglayip600-620 kg mi yakalayabileceğimi düşünüyorum ekstrem.bir durum olmadıkça yaklaşık 300 dekar ramata arpa ektim 220 dekar da yulaf ekilecek hava nin biraz düzelmesini bekliyorum

Geçen sene ki kuraklar şubat ayından sonraki düzensiz yağışlar beni kar üzerine gübre atmaya mecbur bıraktı dediğim gibi kar yağmadan 10 gün önce yağmur yağdı sonrasında kar yağışına kadar yağış olmadi kar da hava soğuk olduğu için toprakta erimeden birikti ve üzerin e don olmadan gubwyu attin tarlada yaptığım kontrollerde gübre karin üzerinde değil taban a kadar inmişti dün de sıcaklık bir nebze arttığı için erime başladı yaklaşık 10 saat erime gerçekleşti gece -10 u gördük şimdi de sabahtan beri kar yağışı devam ediyor yaklaşık 10 cm daha yağdı yarın karla karışık yağmur perşembe günü de kuvvetli yağmur gösteriyor ben kendime göre doğru bir iş yaptım mart nisan da düzensiz yağışların rizkini minimum a indirdim ikinci gubrwlememi de yağmur a bitkinin azot isteğine göre yapacağım geçen sene ramata arpada k8 verimim donun e 520 kg ortalama ve yaklaşık 10 balya bu sene nasip.olursa verim beklentim 100 kg daha artış saglayip600-620 kg mi yakalayabileceğimi düşünüyorum ekstrem.bir durum olmadıkça yaklaşık 300 dekar ramata arpa ektim 220 dekar da yulaf ekilecek hava nin biraz düzelmesini bekliyorum
Maşallah,
bende ilk defa 51 da.champie arpa ektim.ocağın son günleri 12 kg üre attım. Hemen 1,2 saat içinde yağmur yağmıştı. Bir daha yağmazsa diye korktum erken atmış oldum.
Inşallah baharda yağmurlar iyi olur.
Zaten kış soğuk ve uzun olurmuş.
Ama yağmurlar hala çok yetersiz.

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker