Dolmar mı Stihl mi?

Sthil ms170 var
Oleomac 952 var
Bir de 365 husqvarna var
Ama 365 husqvarna harika bir motor masallah kullanması çok ama çok keyifli bir makina yorulmuyor bozulmuyor
Ama yakıt var yaptığı ise göre normal.dez avantajı aşırı profesyonel bir makina biraz yoruyor.yılda 10 ton odun kesmek ıçin fazla gibi .
Oleomac da orta şegment olup 2004 yilindan beri kullanıyorum yakıtı çok az pratik ama çalıştırma konusunda biraz inatçı bir motor.çabuk çalışmıyor. Çok tavsiye etmiyorum.sthil ms 170
Çok küçük bir motor almanyadan gelme orjinal.ama çok küçük bir motor.hobi amaclı kullanılabilir.
Marka olarak kesinlikle husqvarna diyorum.
Adamlar yapmış anlatmaya gerek yok sağlam bir motorlu testere almak isteyen olursa kesinlikle Husqvarna diyorum.
Bukadar hızarı ne yapıyon abi orman işidemi yapıyon

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Sthil ms170 var
Oleomac 952 var
Bir de 365 husqvarna var
Ama 365 husqvarna harika bir motor masallah kullanması çok ama çok keyifli bir makina yorulmuyor bozulmuyor
Ama yakıt var yaptığı ise göre normal.dez avantajı aşırı profesyonel bir makina biraz yoruyor.yılda 10 ton odun kesmek ıçin fazla gibi .
Oleomac da orta şegment olup 2004 yilindan beri kullanıyorum yakıtı çok az pratik ama çalıştırma konusunda biraz inatçı bir motor.çabuk çalışmıyor. Çok tavsiye etmiyorum.sthil ms 170
Çok küçük bir motor almanyadan gelme orjinal.ama çok küçük bir motor.hobi amaclı kullanılabilir.
Marka olarak kesinlikle husqvarna diyorum.
Adamlar yapmış anlatmaya gerek yok sağlam bir motorlu testere almak isteyen olursa kesinlikle Husqvarna diyorum.
Galiba 4 sene falan oldu husqvarna 365 alalı. Çok şahane bir makinaymış, kullanarak tecrübe ettik. Ama büyük motor biraz ağırlığı fazla. Bana ağır geldiğinden yeni bir tane de Dolmar ps420 aldım. Bizim eleman kullanıyor ama bana ağır valla. Senede 1 gün de olsa zevkli bir şey odun kesmek bu dolmarı kendime aldım hobi için.Stihller de güzel ama fiyat olarak muadil makinalardan pahalı. Bir de kime sorarsan anlayan anlamayan stihl de stihl deyince insan gıcık oluyor :) Sırf bu gıcıklıktan stihl almamıştım :D

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Koyde kislik odununuzu hazirliyiruz.😊 allah şükür.
Cam fabrikasında bakimcilik yapiyorum
Köy de çiftçilik
Ayrıca ufak tefek ekipman bakım onarim.tamir
Çok sukur bir köy insanin günlük haytinda karşılaştığı tüm zorluklar ile ne gerekiyorsa başa çıkmaya calisiyorum .ve en önemlisi köy de bir is ile ugrasirken lazim olduğunda kaynak makinası
Şu tesisatı makinası matkap kesme taşı mengene kompresör bunların bir çoğunu temin etmeye çalıştım. Olmadan olmuyor. Her çiftçi de olmali
Gece tarlada ekipman koptu ne yapabilirsin o saatte mecburen kendim tamir edip yine devam ediyorum.

Motorlu testerelerde dolar kuruna bağlı olarak uçtu stihl ms 361 8 bin tlye yaklaşmış gelde al
Stihl in küçük modelleri çinde montajlaniyor diye kötü anlamına gelmez zira 4 yada 5 ülkede stihl in fabrikası mevcut önemli olan hangi iş tipine uygun güç teki motoru kullanmak ve kendi 2 zamanlı yağıni uygun ölçüde kullanmak keskin zincir temiz filtreler ile yıllarca iş yapar 2007 model stihl ms 360 ı halen kullanıyorum daha bir sıkıntı çıkarmadı aynı güç yakıt performansı üzerinde

Motorlu testerelerde dolar kuruna bağlı olarak uçtu stihl ms 361 8 bin tlye yaklaşmış gelde al
Stihl in küçük modelleri çinde montajlaniyor diye kötü anlamına gelmez zira 4 yada 5 ülkede stihl in fabrikası mevcut önemli olan hangi iş tipine uygun güç teki motoru kullanmak ve kendi 2 zamanlı yağıni uygun ölçüde kullanmak keskin zincir temiz filtreler ile yıllarca iş yapar 2007 model stihl ms 360 ı halen kullanıyorum daha bir sıkıntı çıkarmadı aynı güç yakıt performansı üzerinde
20190807_174933.jpg

1984 model , Stihl 048 AV modeli kullanıyoruz.
Bugün biraz kavak kesecek olduk, huysuzluk yaptı , zor çalışıyor.
Karbüratör kelebeği tam kapatmıyor, söküp elle manuel olarak tutmak istiyor.
Motor ısınınca rahat çalışıyor.
Şerit yağlama pompası bozulmuş , 300 TL ye yenisini getirttik, daha takmadık.
Amortisör yayı da kırılmış, değişmek gerekiyor.
Bulabileceğimiz bir yer önerebilir misiniz.
Egzoz çıkışını bir kez değiştirmiştik, motorun sesi değişti.
Fizan'da çalışsa sesi duyulur, çok bağırıyor.
Şerit olarak elmas olandan kullanıyoruz, gayette memnunuz.

O kadar eski bir motor kullanılmaz, hem ağar, hem de artık motorundan randıman alınamaz.Tavsiyem; stihl de husqvarna' da eski sağlamlıklarını kaybettiler, piyasa da araştırın, ihtiyacınıza uygun bir motor alın.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
O kadar eski bir motor kullanılmaz, hem ağar, hem de artık motorundan randıman alınamaz.Tavsiyem; stihl de husqvarna' da eski sağlamlıklarını kaybettiler, piyasa da araştırın, ihtiyacınıza uygun bir motor alın.
O motor senin bugün yeni dediğin çoğu motoru öldürür. Eğer zamanında benzin yağ ölçüsü doğru yapıldıysa arıza yaptığı zaman orjinal parça ile değişti ise bu dediğimin sonuna kadar arkasındayım...

• Beğen
Araştırmadan bilmeden yorum yapmayın.Stihlin de husqvarnanın da eski kalitesi yok.Eskiler de hantal ve motoru işe yaramaz.Şuan da bir stihl ms 250 ile hyundai 650 turbonun hiç bir farkı yok.İkisi de çin de üretiliyor ve parçalar hepsinin ortak.

Araştırmadan bilmeden yorum yapmayın.Stihlin de husqvarnanın da eski kalitesi yok.Eskiler de hantal ve motoru işe yaramaz.Şuan da bir stihl ms 250 ile hyundai 650 turbonun hiç bir farkı yok.İkisi de çin de üretiliyor ve parçalar hepsinin ortak.
Araştırmadan bilmeden yorum yapan sensin. Ucuz ürünler ile rekabet edebilmek Shtil'in Çin de ürettiği ürünler ile Almanya'daki fabrikasında ürettiği ürünleri lütfen karıştırmayalım. Shtil'in ms serisini tavsiye etmedim zaten. Ms 170 olup kullanmama rağmen. Gittim budama için Echo Cs 2511 aldım.

Artı motor konusunda bilgili isen o zaman zaten Shtil in 0 (sıfır) serisinin efsane olduğunu bilmen lazım.
1981 Almanya dan gelmiş olan Shtil 070 motora, bu gün motor tamicisi 15.000 tl para veriyor. Aynı muadil motorun yeni üretim modelleri 23000 -25000 arasında(Almanya üretimi).

Elimde şu an olan motorlar.
Shtil 070 (Babadan kalma)
Husqvarna 61 (1993 te aldım sadece hava filtresi değişti)
Shtil Ms 170 (2016 da aldım değişmeyen yeri kalmadı neredeyse)
Echo Cs 2511(2020 de aldım iki defa zincir değişti.)

Markadan ziyade ürün modeli ile ilgili konuşun.
Shtil 070 sabahtan akşama kadar ormanda tek kişinin çalışması mümkün değildir. Evet ağırdır. Yorar. Ama iki kişi sabahtan akşama kadar aynı motor ile kesim yapabilirsin. Durmam demez, yoruldum demez. Gücün yeterse 90 Cm pala ile de çalışır sabahtan akşama kadar.

Stihl in abd de brezilya da Çin de ve sahibi olduğu almaya da fabrikası var hepsi orjinal ürünlerdir marka çinde üretildi diye Çin malı mi oluyor şimdi bu pazar payı ile ilgili bir durum
Her markanın belli modellerinde kronik sorunlu seri çıkabilir bu durum markanın hepsini kötü yapmaz
Stihl in eski seri modelleri genelde komple alüminyum parcalardı hali ile düşmeye çarpmaya daha dayanıklı idi
Önemli olan ihtiyaca göre hp ve model seçmek yag yakıt karısımi makinenin ömrünü belirleyen en önemli faktör

Trabzon da bilgin motor var orda vardır büyük ihtimalle

• Beğen
Çok fazla kullanmıyoruz zaten, arıza açan parçası karbüratör kapağının ince zarı yırtılabiliyor, üzerine parizien çorap takarız.

Elmas şerit derken. Biraz açar mısınız. Yada örnek ürün linki, adı koyabilir misiniz?
Elmas şerit derken , zincirin üzerinde döndüğü tahtası demek istemiştik.
Araştırmadan bilmeden yorum yapmayın.Stihlin de husqvarnanın da eski kalitesi yok.Eskiler de hantal ve motoru işe yaramaz.Şuan da bir stihl ms 250 ile hyundai 650 turbonun hiç bir farkı yok. İkisi de çin de üretiliyor ve parçalar hepsinin ortak.
Stihl 070 motorda kullandık, onun üzerine çok motorlar eskidi, 070 hala tıkır tıkır çalışır.
Bu motorda en çok arızalanan parçalardan biri stop düğmesi oluyor.
Bizimkinde electronic quick stop( elektronik çabuk durdurma) özelliği var.
Benzin yağ karışımlarında farklı nitelikli yağlar var.
Orijinal yağlar 35-40 gr/lt , sıradan yağlar 60 gr/lt tavsiye ediliyor.
Trabzon da bilgin motor var orda vardır büyük ihtimalle
Teşekkürler.

• Muhteşem
Tepkiler: delikurt067

Önemli olan ihtiyaca göre hp ve model seçmek yag yakıt karısımi makinenin ömrünü belirleyen en önemli faktör
Çok doğru bir bakış açısı, hem yakıtın az olur hem az yorulursun hem de makinayı yormamış olursun.
Yağ karışımı aşağı yukarı 20 yıl önce tam bir bela idi. 20-50 yağ koyardık benzinin içine o zamanlar piston-gömlek kurum yapar, buji yağlama yapar motor çalışmaz. Sonra 2 zamanlı yağlar çıktı motorlar kendine geldi.

Shtil ve husqvarna nın rekli 2 zamanlı yağları için 50 de 1 oran yeterlidir. Diğer yağlar için 25 te 1 dir.
Motorlu tırpan ve testere de husqvarna yağını kullanmanızı tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin 58 58