Depoya mı koysak satsak mı

Arpa buğdayınızı istiyormusunuz depoya mi koyuyorsunuz

• Depo

• Satıyorum

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Arpa buğdayınızı satiyor musunuz depoya mi koyuyorsunuz merak ettim
Ben satarsam güzlük baharlık gübreyi alıp kalanını kur korumalı hesaba koysam diyorum

Çiftçinin depoda buğday olmazsa olmaz, 3 kağıt ekonomisinin faiziymiş bonusuymuş bunlar kazandırmaz, reel getirisi olmayan şeyler, paradan para kazanılmaz, o işlerin enflasyona ezilmesi durumuda var devalüasyona yenilmesi durumuda vardır her zaman, fakat borcunu harcını kapatıp ihtiyacın kadar sattınmı kalanı daima depoda durmalı benim mantığım, sağlam depoladınmı her zaman elini öpene parayı verene satarsın kafan ağrımaz, o zaman ağada sensin paşada sensin, ama illaki bir sonraki harmana girmeden vereceksindir, uygun zamanı kolar veririm olur biter, hem seneye ne olacak bahar yağışları vs olacakmı onlarıda görürüm, tüccarın TMO nun yada değirmencinin deposunda duracağına kendi depomda dursun onlardan neyim eksik, kendi malım üstelik satında almadım ürettim koydum depoma der otururum malımın üstüne onlar gibi, onlar zarar etmiyosa ben hiç etmem olay basit, anca beraber kanca beraber değilmi?

Enflasyon hızı şimdi yüzde 80 ise birden sıfırlamaz, yada birden 10 lara 15 lere gelmez

Bakın parasını faize koyanlar geçen yaz yüzde 21 ile yattı kulağının üzerine, bir devalüasyon bir çin modeli dediler 6 aya düze çıkıcaz şart olsun kalkınıcaz dediler adamların faizdeki parası reel olarak bişey getirmedi çünkü satınalma gücünü kaybetti, her şey 3-4 katına çıktı fakat fazideki parası 2 katına bile çıkmadı yüzde 21 faizle çıkarmı çıkmaz

üzerine yok hazine garantili yok kur korumalı falan fıstık oldu, oda yetişemez faizler düşük zaten ama enflasyon yüksek olmasına rağmen yani malların fiyat artışı yüksek olması karşısında bişey değil, üzerine kur işin boyası, paran artsada artmasada mal fiyatları artış hızına yetişemez getirisi, ancak ve ancak enflasyon yüzde 14 altına iner eh belki paranın satınalma gücü korunur.

bu işlerde unutulmaması gereken şudur, finansal olarak sihirli değnek yoktur, hiçbirşekilde mevduata yüksek getiri ile bir ülke ekonomisi ayakta kalamaz, ya ne olur? mal fiyatları artar enflasyon artar ve yatırdığınız paraya ne kadar kazandırrırlarsa kazandırsınlar satın alma gücü düşer, bu işler bundan ibarettir, illüzyon diyelim yada çok eski yunan oyunu her neyse.

Fakat faizler yüzde sıfırlarda veye gelişmekte olan ülkeler gibi yüzde 4 lerde, yine gelişmekte olan ülkelerdeki gibi enflasyon yüzde 5 lerde falan olsaydı, en fazla olması gereken miktarlar bunlardır, gelişmiş ülkelerde bu oranlar çok çok daha düşüktür, işte o zaman istikrar vardır ve malını paraya çevirdiğinde misal yüzde 8 getirili bir finansal enstrümana yatırırsın ne olur? haliyle enflasyon yüzde 7,5 çıksada paranın satınalma gücünü korursun ve yüzde yarım reel olarak kazandırır aslında, enflasyon düşük olursada yine yüzde 5 devam etti diyelim yüzde 3 reel getirin olmuş olur.

Ama şartlar böyle neyin ne olacağı belli olmadığı zamanlar yüksek enflasyon yüksek develüasyon ülkelerinde bu tip garanti getiri falan bunlar evet hesapta bakarsın gelir olmuş para artmış ama o artan paranın toplam satınalma gücü ne olmuş o paraya kaç dana alıyordun işin sonunda ne oldu kaç dana alıyorsun bakarsın daha az alıyorsundur, ev alıyordun ne oldu aaa alamıyorsundur, işte orada anlarsın nasıl bir girdabın içine girdiğini.