Danelik mısır tarımı hakkında yardım

Öncelikle selamlar.Araniza yeni katıldım arkadaşlar.26 dekar kadar tek parça tarlama royal mumtez marka mısır tohumunu ektik.Bu sene ilk defa ekiyoruz.Damlamasini çektik.Simdj ilk suyla birlikte kaç sulama yapacagiz? Sulamayla birlikte verecegimiz gübreler nedir? Ne işe yarar? Ne kadar vermeliyiz? Bu işte ustalaşmış arkadaşlardan yardım,tavsiye ve öneri bekliyorum.Cumleten hayırlı işler..

• Beğen
Tepkiler: ilyas35
Öncelikle selamlar.Araniza yeni katıldım arkadaşlar.26 dekar kadar tek parça tarlama royal mumtez marka mısır tohumunu ektik.Bu sene ilk defa ekiyoruz.Damlamasini çektik.Simdj ilk suyla birlikte kaç sulama yapacagiz? Sulamayla birlikte verecegimiz gübreler nedir? Ne işe yarar? Ne kadar vermeliyiz? Bu işte ustalaşmış arkadaşlardan yardım,tavsiye ve öneri bekliyorum.Cumleten hayırlı işler..
Sulama iklim e yagisa gore degisir. İlk 4 suda dekar a 10 ar kilo toplamda 40 kilo ure verin. Puskulden once amonyum sulfat ve potasyum vermelisiniz.

Şimdi şu kadar sukadar sulama vereceksiniz dersek yalan konuşuruz bu ikşime hava şartına toprak yapısına sizin mısırın boyuna göre değişir bunu eniyi gözlemle anlarsınız öğle saatinden önce mısırda puruşma hissederseniz sulayın öğle saati ve sonrasında hafiften puruşma sıkıntı olmaz yani altı mısırın dibi kurudumu sulayın gübrede çapa ile vermişsiniz sakıncası olmaz püskül döneminde potasyum verirseniz iyi olur ara sulamalarda 2 kere dekara 2 3 litre hümik fulvik asit verirsenizde iyi olur size kalmış

• Beğen
Tepkiler: bahadır26
Yaşadığiniz şehir neresidir sulama icin birçok etken var sabah saatlerinde yapraklar kivrilmis ise sulama gerekir kök derinliginden alinan toprak elle sıkıldığinda dağiliyorsa sulanmalı dağilmiyor ve elde iz birakiyorsa gerek yoktur

• Beğen
Tepkiler: bahadır26
@Bigfarmer koçandaki misir tanelerinin çoğunluğunun üzerinde çukur oluştuğu zaman danelerdeki koyu sarı rengin orta kisma gelince misir r5 evresindedir ilerleyen haftalarda dane uclarinda siyahlik olusur bu aradaki surede sulamak degilde topragi nemli birakmak gerekir suyu erken kesmek verimi düşürebilir bu kisim verim odakli ama biçer bulamama domuz sıkıntısı iklim şartlari vs bunlari goze almak lazim biz ayni tohumu kasim başinda 12 nemle bictirdigimizde oldu aralik sonu 18 nemle bictigimizde oldu