Ciguli denen aletle ayçiçeği saplarını parçaladım

678504bdca1d72ae4ab8280e1c6e8831.jpg
aba4ae31ec632847588045a6ba104528.jpg
3a942e28254fcc5d01575a61b33d3116.jpg

[MENTION=16201]FENOMEN[/MENTION] çerezlik gündöndü (günedöndü, günebakan) saplarını da böyle kıyar, parçalar.
fakat çerezlik olanlar, yağlık olanlara göre daha uzun ve kalın oluyor, üzerine konan ağırlığı arttırmanız lazım.
mesela biz cigulinin kendi ağırlığına ilaveten üzerindeki bölmeye 6-7 tane çuval kum koyup ağırlığını arttırıyoruz. paramparça ediyor valla :)

Türkçe: Gündöndü - Günedöndü - Günebakan
İngilizce : SunFlower ( Güneş çiçeği )

bu bitkiye Ayçiçeği ismini takan Allah'ından bulsun, Ay ile Güneşin ne alakası var.
bir kere bu bitkinin özellği eski yerli, hibrit olmayan, gdo'suz tohumların güneşe göre kafalarının çevirmeleriydi. o yüzden Günebakan, Günedöndü denirdi.
Lütfeeeennn Ayçiçeği demeyin şu bitkiye !!!!

Bu aleti 3500 tlye aldık bu işlemden sonra direkt mibzerle buğday ekimi yapacağız traktörün önünde ağırlıkların altına 220 cm profil kaynaklıydı saplarA dayanamadı kırıldı

Bu tarlaya birkaç hafta içinde buğday benzeri hububat ekmeyi düşünüyorsanız pulluk ile sürmeye gerek yok ama ciguli işleminden sonra direkt mibzer ile buğday ekimi bizim Trakya tarafında alışılmış bir uygulama değildir. Mibzer ile ekimden önce kültivatör ile tohum yatağı hazırlamanızı öneririm. Ciguli sap parçalarken ufaktan bir ön işleme yapıyormuş gibi duruyor ama buğday benzeri hububat ekimi için sağlıklı bir ön işleme gibi gelmiyor bana. En azından Trakyada yaygın olarak kullanılan balta ayak mibzer için uygun olduğunu sanmıyorum, diskli mibzer kullanacaksanız birşey diyemem.

tarlayı sürmeden olmaz. birincisi mibzer ekici ayakları bitki artıklarını toplar arkadaşların da dediği gibi, ikincisi her ne kadar doğrudan ekim denilse de ben toprağı sürme taraftarıyım. iyi bir tohum yatağı hazırlığı yspmak gerekiyor. bence pullukla sürderim oteki türlü ot de çok çıkar. hiç yapamazsan ağır bir goblen varsa onunla bari hazrla ekim öncesi kardeşim

tarlayı sürmeden olmaz. birincisi mibzer ekici ayakları bitki artıklarını toplar arkadaşların da dediği gibi, ikincisi her ne kadar doğrudan ekim denilse de ben toprağı sürme taraftarıyım. iyi bir tohum yatağı hazırlığı yspmak gerekiyor. bence pullukla sürderim oteki türlü ot de çok çıkar. hiç yapamazsan ağır bir goblen varsa onunla bari hazrla ekim öncesi kardeşim

Nedense bizim bölgede tarlayı sürüpte ekince verim alınmıyor direkt ekimle daha fazla verim oluyor saplar mibzeri tıkayacak kadar uzun değil sorun olmuyor daha önceki yıllardan biliyorum

Maşallah kolay gelsin. Sapların kaporta aksamını ve kablolara zarar vermemesi için önlem alın bence. Ha birde buğday ekiminden önce mutlaka topraktan HUMİKCAN uygulayın Emin abi. Şiddetle tavsiye ederim.