"Çiftçinin üstünden bu kamburun kaldırılmasını istiyoruz” | Anamur'da Muz Fidesi Sorunu

Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, muz çeşitlerinden olan "Alata Azman"ın lisansının özel bir firmaya devredilmesinden sonra çiftçilere "fideleri bizlerden almak zorundasınız, üretim yapamazsınız" diye zorluk çıkardıklarını belirtti.

Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş:

- “Antalya’dan gelen bir firma seralara müdahale ediyor. Laboratuvarda üretim yapan üreticilere üretim yapamazsınız diyor. Bir sertifika almış, bütün muzları üretim yapamazsınız diye müdahale ediyor. Çiftçi eski çiftçi değil, devlet eski devlet değil. Çiftçinin çocuğu büyüdü ziraat mühendisi, hukukçu oldu. Biz neyin neyi olduğunu biliyoruz. Çiftçinin üstünden bu kamburun kaldırılmasını istiyoruz”

- "Üreticilere bu fide firmasından fide almayın diyemeyiz, onlara ihtiyacımız var ancak bu durumu da istemiyoruz. "

- "Bizim arkamızda Türkiye Ziraat Odaları Birliği, onunda arkasında kanun var, Tarım ve Orman Bakanlığı var. Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanımız yakın zamanda muz ithalatını bitireceğini belirtti. Biz de sayın bakanımızın sözünü yere düşürmeyeceğiz. Yerli muzu üreteceğiz, ithalat ihtiyacımız kalmayacak ancak birileri kalkacak, çiftçilerin başına musallat olacak... Buna müsaade etmiyoruz. Oda olarak çiftçilerin arkasındayız." dedi.

Screenshot_7.png