Çiftçilerin yüzde 48'i kullandığı kredinin faiz oranını bilmiyor

Bloomberg HT ekranlarında yayınlanan "Tarım Ajandası" programında tarımın ekonomisi ve finansmanı konuşuldu. Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat'ın konukları Frankfurt School Türkiye Direktörü Erdal Koçoğlu ve Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru oldu. Doğru, Tarım Kredi Kooperatfilerinin yaptığı bir araştırma sonucunu anımsatarak, "Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanan çiftçilerin yüzde 48'i kullandığı kredinin faiz oranını bilmiyor" diyerek çiftçiye finansal okuryazarlık konusunda destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çiftçilerin çoğu attığı gübreyi,ektiği tohumu bile bilmiyor. Verimler düşük,topraklar hasta. Kendini geliştirmeyen meslekler-kişiler batmaya mahkumdur,bu konuda yapabilecegimiz bir şey yok bakanlıgın-devletin de umrunda degil zaten.

Herkes süt ucuz yem pahalı diyor ama 2 gün sonra süte zam gelince kurla-enflasyonla zamlar eriyor.Şikayet etmemiz gereken şey fiyatlara zam eklenmesi değil girdilerin sabit olmaması olmalı. Süt-yem pariteleri & diğer ülkelere oranla dolar bazında fiyatlar vs karşılaştırmalı hakkımızı dahi savunmayı bilmiyoruz. Hem sektöre yatırım yapacakların hem de ailesi tarımla vs ugrasanların bu sektörden uzaklasmasına sebep veriyor bunlar. Hayvanları 7-24 gübrede yüzen,beslemeden-koruyucu hekimlik uygulamalarından anlamayan kişiler kazanmasın bir zahmet.

Sektördeki sorunları gözardı etmemek kaydıyla; gördügüm kadarıyla işini düzgün yapanlar kazanıyor. Kendi yemini düzgün yapan,kurallara uyan işletme sayısı az. Küçük işletmelerin tek şansı kooperatifleşmek-marka oluşturmak ama insanlar yan komşusuyla ekipman bile paylaşamıyor,5-10 yıla çok daha fazla çiftçi üretimi bırakmak zorunda kalıcak.

Asıl suç; fiyatların sabit olmaması-tarım politikasının olmaması- desteklemelerin ckslerin cogunun dogru düzgün gitmemesinde ama aynı oranda da işletme sahipleri de suçlu. Tüm problem;mazot fiyatı-yem fiyatı-küçük tarla büyük tarla vs ye indirgenecek kadar basitleştirilmemeli. Traktörün üstündeki şoförden,masadaki mühendise kadar herkes suçlu. Önce bilmedigimizi bilmeliyiz.

Kimse de kimseye mecbur degil ithalat gerçeği var,üreten kazanmadıktan tüketen ucuza yemedikten sonra hiçbir şeyin anlamı yok.

Geçen yıl traktör için 40 TL süspansiyonlu kredi çektim.1-benim oğluma beş hesabı açtılar. 2-internet bankacılığım oldu. 3-+ para hesabım oldu. 4- kredi kartım oldu. 4-ferdi kaza için sigortalandım.5- traktör mecburen kaskolandı.6- arazilerim sigortalandı. Esas can alıcı bölüm geliyor gençler. Şimdi ben 40 bin TL ye 4 yılda ne cebimden para öderim. Hesabını bilen gençler

Geçen yıl traktör için 40 TL süspansiyonlu kredi çektim.1-benim oğluma beş hesabı açtılar. 2-internet bankacılığım oldu. 3-+ para hesabım oldu. 4- kredi kartım oldu. 4-ferdi kaza için sigortalandım.5- traktör mecburen kaskolandı.6- arazilerim sigortalandı. Esas can alıcı bölüm geliyor gençler. Şimdi ben 40 bin TL ye 4 yılda ne cebimden para öderim. Hesabını bilen gençler
Ödene dökümqnı almadınızmı
İntrnet bankacılıgı cok iyi uzun yıllar kullanıyorum
Kredi kartı+başak kart gonderdiler banada ama acmadim bes hesabını hemen iptal ettirdim en fazla 12k odemelerin olur

Ödene dökümqnı almadınızmı
İntrnet bankacılıgı cok iyi uzun yıllar kullanıyorum
Kredi kartı+başak kart gonderdiler banada ama acmadim bes hesabını hemen iptal ettirdim en fazla 12k odemelerin olur

Ben ödeme dökümanını aldım. Yazdıklarım az bile ben sizlere cebimden çıkacak rakamı sordum. Yani dökümanla cebimden çıkacak rakam aynı mı oluyor onu sordum delikanlım.[emoji8] [emoji8] [emoji8]

Hepsi içinde en fazla 53,54 bin ödersin , almamak en iyisi ama şuan ziraat bankası çiftçiye çok çok iyi

• Beğen
Tepkiler: FEHİM
Adama para lazım bankaya giderken zaten korkuyor acaba bana kredi çıkar mı çıkmaz mı diye banka vericem parayı deyince zaten hemen imzayı basıp alıyor parayı ne kadar ödeyeceğini bile bilmiyor
Aynen de öyle oluyor sanırım. 2012 yılında 13 bin lira kadar bir paraya ihtiyacım oldu. Üç ay sonra hasat var ama durum biraz acildi. Daha önce kredidir, hibedir; hiçbir yolu denememiş çiftçi olduğumdan; anlamıyorum tabi bu işlerden. Faiz hesabım iyidir.
Şimdinin cumhurbaşkanı, o zamanın başbakanı; çiftçiye müjde vermiş iki hafta önce, ''Ziraat Bankası kredileri %5'e düşürüldü'' diye... Vardım gittim bankaya. 13 bin lira çekeceğim dedim. Sitemden ÇKS görünüyormuş. Memur; ''Daha önce kredi çekmemişsiniz. Size ÇKS üzerinden 36.700 lira kredi verebiliriz'' dedi. ''35 bin düz olsa ne öderim?'' dedim. 2.400 lira faizden bahsetti. ''Hadi git, şu belgeleri yazıları topla getir'' dedi.
Kendi kendime diyorum ki; ''Ya bu faiz oranı bişey değil. Bu kadar kredi çeken çiftçi var, şimdiye kadar niye kerizlik etmişim?''... Gittim iki gün uğraşıp, bütün belgeleri topladım, bankaya geldim. Memur; 35 bin liranın içinden faizi peşin kesiyoruz dedi. Ürün üzerine kredi çekildiği için, ''Riskli Grup'' diyerek; sigorta bedelini iki kat yazdı. Ekspertizdi, hayat sigortasıydı falan derken; baktım bizim 2.400 lira faiz 10 binlere doğru gidiyor... ''Eyvallah gardaş. Benim şu belgeleri ver geri. Bacıma teslim edip, 3 aylığına ondan borç alayım.'' deyip çıktım bankadan... En çok zoruma gidense; borcum olmayan, yolunu hatırlamadığım, 70 km mesafedeki Tarım Kredi Kooperatifi'ne gidip; ''borcu yoktur'' yazısını alıp getirmek oldu.