çiftçeker tekfrende dönermi dönmezmi bi açıklıga kavuştursak artık

Ynt: çiftçeker tekfrende dönermi dönmezmi bi açıklıga kavuştursak artık

mustafagursacli link=topic=42373.msg389619#msg389619 date=1303845444' Alıntı:
biladerim same altın olsun kubota gümüş .......1 senedir hergün internetten ikinci el piyasasını takip ediyorum ikinci ele düşen çok az sayıdaki kubotada ay geçmeden üstünden satılıyor demekki var bunda birşey same ' ye gelince kusra bakmada ondan bu piyasada aynısından çok var rakibi çok kubota ise sadece fendt in rakibidir fendt te ondan üstündür .....
daha turkıyede 1 yıllık motor tabıkı ıkıncı ele dusmıcek.ama ılerde ıshboralardan farkı olmaz.sameyle kıyaslamanız bıle sacmalık.sız anlıyorsunuz ya motordan

ceya023 link=topic=42373.msg389611#msg389611 date=1303844904' Alıntı:
sen yorumlarımdan ne anlıyorsun bilmiyorum benim kullandıgım sahibi oldugum çifçekerler hakkında bilgi verdim.. same tek çeker bizim ama çifçeker yakınımızında var.. same lerin tek fren dönüşlerinde ön tekerde fren tutuyor buda baya zahmetli yumuşak bi toprakta dönmeye çalışırsan bunu görebilirsin.. paletli iş makinaları gibi bi tarafı komple fren tutuyor tek teker tutmuyor benim anlatmak istedigim bu egerki böle dönüş daha kolay diyorsan o senin görüşün.. benim yorumumda övgü söz konusu degildir dikkatli okursan net olarak bilgi verdim.. Same ler kötü demedim tekfren dönüşlerini anlattım anlattıgımda bi hata veya yanlış bilgi varsa bunu söyle. Same de mükemmel degil bizde same explorer85t tekçekerde mevcut yeterince bilgi sahibiyim same hakkında.. Kubota nın sameden üstün oldugu çok nokta var samenin de kubotadan üstünlükleri var mutlaka aynı segmentte .. same kubota dan üstün demek te yanlış olur kubota same den üstün demekte... same ile tek fren yapmaya hangi same ci kıyar bilmiyorum traktörü sıkıştırıyor bayagı ve lastikleride aşındırıyor haliyle ben bunu gördüm..Fren sistemi güzel ama tek fren dönüş için uygun degil buda bi gerçek.
ARKADAŞIM SAME konusunda bilgi sahibi olduğunu biliyorum ama çift cekerlerde frenleme sisteminde 4 ayrı konum var bildiğim kadarıyla hem senin dediğin gibi tek frene bastığında ön ve arka teker tutuyor hem konumu değiştirdiğinde sade arka firen tutuyor şahsen bu güne kadar hiç tek firen dönme gereksinimim olmadı ama servisinde sormuştum ustaya da dediğim gibi ayrılıyormuş ve bildiğim kadarıyla çifler bağlı değilken bile iki firene aynı anda bastığında önlerde devreye giriyor ve 4 teker birden tutuyor benim niyetim de tabiri ricaise sidik yarıştırmak değil ama benim bildiklerimde bu şekilde
gelelim konuya eğer tek firen zararlı olsaydı daha yaparken ayrı ayrı iki firen koymazlardı diye düşünüyorum bence zararlı değildir

yanlız adam link=topic=42373.msg537292#msg537292 date=1329217225' Alıntı:
ARKADAŞIM SAME konusunda bilgi sahibi olduğunu biliyorum ama çift cekerlerde frenleme sisteminde 4 ayrı konum var bildiğim kadarıyla hem senin dediğin gibi tek frene bastığında ön ve arka teker tutuyor hem konumu değiştirdiğinde sade arka firen tutuyor şahsen bu güne kadar hiç tek firen dönme gereksinimim olmadı ama servisinde sormuştum ustaya da dediğim gibi ayrılıyormuş ve bildiğim kadarıyla çifler bağlı değilken bile iki firene aynı anda bastığında önlerde devreye giriyor ve 4 teker birden tutuyor benim niyetim de tabiri ricaise sidik yarıştırmak değil ama benim bildiklerimde bu şekilde
gelelim konuya eğer tek firen zararlı olsaydı daha yaparken ayrı ayrı iki firen koymazlardı diye düşünüyorum bence zararlı değildir
ARKADAŞIM 26 NİSAN 2011 tarihinde yapmış oldugum yorumu hortlatmışsınız.. same nin 4 ayrı konumunu bilmiyorum bu konumlar arasında geçişi ne ile yapıyorsun düğmesi falan mı var ? neresinden konumu degiştiriyosunuz ? biz tekçeker same kullanıyoruz zaten tek frene ihtiyacı yok tekçeker samenin kırımı oldukca yuksek.. yakınımızdaki çifçeker same explorer çifçekerde tek frende hem ön hem arka tutuyor tek frende .. yorumumu buna göre yapmıştım..

BEN TARİHE BAKMADIM BU KONU İLE İLGİLİ YENİ YORUM YAPILMIŞ ONLARA BAKARKEN GÖRDÜM HORTLATTIĞIM İÇİN KUSURA BAKMA FİRENLERİ DEĞİŞTİRMEKSE SOL ALTTA ARKA TEKERİN ORALARDAYDI TRAKTÖRÜN ALTINDA BAKARSAN GÖRÜRSÜN BİR KOL GİBİ DİRŞEY

arapörenli link=topic=42373.msg537104#msg537104 date=1329172305' Alıntı:
daha turkıyede 1 yıllık motor tabıkı ıkıncı ele dusmıcek.ama ılerde ıshboralardan farkı olmaz.sameyle kıyaslamanız bıle sacmalık.sız anlıyorsunuz ya motordan
haklısın ne deyim traktörden anlamayız biz anlasaydık 100 bg altında tek 16 valf motoru olan kronik ön dişlis sistemi olan shutle levyesi olan daha ötesi şanzumanı diferansiyeli aynı olan bir traktör almazdık .... iş boralar 9-10 bine satılıyor elde mi kalmış ? ayrıca kubota ile sameyi kıayslamak sana düşmez banada Mustafa BARTU Abide ikisindende var ona yakışır yorum....

ciftcekerdeyken sameler dönüyor ama man dalı ayrırsan önler tutmuyor ayak firen mandalı deyil ayrı yeten firen mandalı koymuş lar bagım sız

omerfarukkoc link=topic=42373.msg537569#msg537569 date=1329239701' Alıntı:
nh ler de freni ayırmadan basarsanız önler de frenler...
freni ayırıp tek pedala basarsanız önler frenlemez sadece basılan pedalın tekeri frenler...
burdan bakın...
Dediğin şey bütün 4x4 traktörlerde geçerlidir ok-*-s

omerfarukkoc link=topic=42373.msg537592#msg537592 date=1329240645' Alıntı:
mf ve nh lerin böyle oldugunu biliyorm da diğer traktörleri bilmediğim için genel konusmak istemedm dqn ;)
sen tl-a yla dönüyormusun ömer bizimkini denedim çapraz yapıyo ön sag arka sol yada tam tersi çapraz tutuyo tek basınca

bizde td95d varken tapanda falan yapıyordum dönüyordu ama usta yapma diyordu. şuan t5060 la yapmadım sayılır zaten yapmaya gerek yok çift çeker gobley gibi asılır işlerde çiftçeker olduğundan zaten dönmesinde sorun olmuyor.

omerfarukkoc link=topic=42373.msg537592#msg537592 date=1329240645' Alıntı:
mf ve nh lerin böyle oldugunu biliyorm da diğer traktörleri bilmediğim için genel konusmak istemedm dqn ;)
:) Zaten çoğu çiftçekerin dt prensibi aynı. Diferansiyele giden milden alınan güç bir kutuya girer (dt kutusu) sonra şaft ile ön diferansiyele gider.