ÇİFLİKTE SÜT SATIŞI

Arkadaşlar merak ettiğim bir husus var.
Ben şimdi çifliğime 20 inek alsam ve mahalle arasında bir dükkan acsam,
çiflikte sağdığım ineklerin sütünü 5 kg bidonlarda bu dükkandan dağıtım yapsam evlere
bunun herhangibi bir cezai yaptırımı olurmu???
bu şekilde bir yer acıp dağıtım yapmam için için herhangibi bir izin Veya belgeye ihtiyac varmı??
daha önce böyle bir iş yapan arkadaşımız oldumu içimizde.
bilgisi olan arkadaşlarımın konu hakkında görüşlerini yazmasını istiyorum

• Beğen
Tepkiler: KARADAŞ
çiflikte sağdığım ineklerin sütünü 5 kg bidonlarda bu dükkandan dağıtım yapsam evlere
bu şekilde bir yer acıp dağıtım yapmam için için herhangibi bir izin Veya belgeye ihtiyac varmı??

Ben de aynı sizin sistemi yapmayı düşünüyorum. Tarım ilçe Md.lüğüne gidip görüşmek lazım. Bu sistemi uygulayan varsa görüşlerini/bilgilerini paylaşsın lütfen.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Evren YAVUZ

Bizim arkadaş yapıyor benzer bi şey. Ama dükkan açmadan çiftlikten direkt Alo süt diye telefon hattı kurdu. Çok güzel satış yapıyor. Ancak bunları bidonla değil süt poşetleri ile yapıyor. Çiftlikten dağıtım aracı ile satışını yapıyor. Her gün siparişleri alıyor. Akşam 5 ten itibaren evlere servis yapıyor. Halk da memnun kendisi de memnun. Tavsiye ederim.

-hastalıktan ari işletme ruhsatı almalısın.
-soğuk zincir kurmalısın
-marka + işletme oluşturmalısın
-şirket kurmalısın
-muhasebeci ile anlaşmalısın
-vergi + ticaret sicili vb. kayıtolmalısın
-işyeri kiralama + personel giderleri + işletme giderleri + nakliye + telefon + internet vs. ayarlaman lazım.

sonra gelsin paracıklar, tabi bu kadar masraftan sonra sütün litresini kaça satman gerekir kâr etmek için bi düşün. ne kadar sürede masrafı çıkarıp kâra geçersin???

• Beğen
Dükkan açarsan, vergisi, stopajı, elektriği, suyu, elemanı, sigortası vb. çok fazla karmaşık ve yorucu. Süt işinde herkes dükkana gidip almayı değil kapısına gelmesini istiyor. Erbaa'lı arkadaşın dediği daha mantıklı. Artık pet şişelerle su taşıyan araçların bile özel izin belgeleri var. Senden onlarca kriteri yerine getirmen istenecek. Hatta işletme kayıt numarası alman gerekecek. Gıda mühendisi ile anlaşman gerekecek, vs.

-hastalıktan ari işletme ruhsatı almalısın.
-soğuk zincir kurmalısın
-marka + işletme oluşturmalısın
-şirket kurmalısın
-muhasebeci ile anlaşmalısın
-vergi + ticaret sicili vb. kayıtolmalısın
-işyeri kiralama + personel giderleri + işletme giderleri + nakliye + telefon + internet vs. ayarlaman lazım.

sonra gelsin paracıklar, tabi bu kadar masraftan sonra sütün litresini kaça satman gerekir kâr etmek için bi düşün. ne kadar sürede masrafı çıkarıp kâra geçersin???

ben dükkanda satış yapmak için değil dağıtım yapmak için yerin belli olsun diye acmayı düşünüyorum. dükkanda satış yapmak değil amacım
depolama yapıp evlere dağıtım yapmak için. orada satış yapmaı düşünmüyorum.

Dükkan açarsan, vergisi, stopajı, elektriği, suyu, elemanı, sigortası vb. çok fazla karmaşık ve yorucu. Süt işinde herkes dükkana gidip almayı değil kapısına gelmesini istiyor. Erbaa'lı arkadaşın dediği daha mantıklı. Artık pet şişelerle su taşıyan araçların bile özel izin belgeleri var. Senden onlarca kriteri yerine getirmen istenecek. Hatta işletme kayıt numarası alman gerekecek. Gıda mühendisi ile anlaşman gerekecek, vs.

maksadım dükkanda satış yapmak değil, kapılara servis yapmak için depo gibi düşünün.

son düzenlemeye göre
- hastalıktan ari işletme belgesi
- soğutmalı araçlar (soğuk zincir)
- marka ve işletme adı (şirket)
olmadan süt satışı yasaklandı.
işin içine şirket girince
- ticaret sicili
- vergi kaydı
- muhasebeci
- fatura-fiş
de mecburen giriyor...

kaçak yapayım dersen;
- süt
- nakliye aracı
- iletişim numarası
yeter.

ama yakalanırsan veya şikayet olursa, cezası çok büyük olur.
- halk sağlını tehlikeye sokmaktan ceza verir. Halk sağlığı müdürlüğü
- gıda tarım ve hayvancılık il müdürlüğü ceza verir.
- belediye ceza keser
- vergi dairesi ,vergi ziyaı cezası (geriye dönük 5 yıllık verginin 3 katı) keser.
- otomatik olarak vergi mükellefi yaparlar
- otomatik olarak tacir sıfatını kazanırsın (böylece iflasa tabi olmaya başlarsın)

• Beğen

Bi tanıdığım sizin ise benzer birşey yapıyor. Mahalle bakkallarina 5 lt poşetlerde sütü bırakıyor.Hergun başka bi bölgeye.Sanirim bakkallara 2 TL den veriyor.Uzerinde herhangi bir ibare yok bildiğimiz kuruyemiş poşeti gibi poşetlerde.Yaklasik 2 yıldır böyle bı sistemi var.Resmi her hangi bir şeyi yok hayvan işletmesi haricinde... Cezası varmidir bilmiyorum.

• Beğen
bide merak ettiğim
kısa sürede kac abonem olur, gözlem yapıyorum ortalarda pek fazla süt satan yok.
hesap ediyorum rakam cok yüksek geliyor gözüme
mesela 10 inek = 200lt günlük süt versem, 5lt olarak satsam
200/5 = 40 ev demek günlük
40*7= 280 ev demek haftalık.
şehrin merkez nufusu 13000 genelde hep memur.
nekadar zamanda 280 abonem olur. zor gibi.

çok çabuk yükünü tutarsın,
özellikle bu zamanda
işlenmemiş süt (homojenize edilmemiş, yağı, kaymağı alınmamış, pastörize, UHT olmayan sağlıklı süt) çok moda. Talep gittikçe artıyor. tadını bilen, kullanan başkasına tavsiye ediyor.

kendi yoğurdunu, peynirini kendi yapan şehirli bilinçli ev kadınları artıyor.

süt ile baraber, 2-3 gün önceden siparişle doğal mayadan yoğurt yapıp satarsan, para altında kalırsın.

dediğim gibi, sağlıklı olmalı, resmi kayıtlı vs. olmalı.
üstünde marka, şirket tarih vb. ibareler yoksa yarın öbür gün ceza alırsın.
özellikle sattığın süt yoğurttan bir hastalık bulaşırsa, paçayı kurtaramazsın.
ayrıca baytar bazı ilaç ve iğnelerden sonra sütünü kullanmayın diye uyarıyor, ona da dikkat et. onları satma, kullanma, mecburen dökeceksin.

propaganda, reklam da önemli. 1000 tane broşür, buzdolaplarına yapıştırılan magnet reklamları, telefon, adres, süt, yoğurt vs. bişeyler dağıtırsan sürekli sipariş gelir,
süt yetiştiremezsin, benden söylemesi...