Çeltik için yeşil gübreleme

Sürekli çeltik ekilen tarlalara yeşil gübreleme için macar fiği ve ya başka bir ürün eken var mı?

9-10 yıldan beri çeltik ekilen yerlere deneme amaclı 2 tarlaya macar fiği ektik.
Ekimden önce goble çekip sonra saçarak ekildi.
Ekim sonrası bir kez daha goble çekildi.

Bakalım nasıl bir tecrübe edineceğiz?

İki yıl kadar önce bizim burada arkadaşlar ektiler yerli fiğ
Tabi bizim bölgede çeltik yerlerinde alçak taban sulak olması sorun kışları
Fiğ gibi ürünler pek dayanamiyor sulak yerlere
Bencede farklı ürün iyi olur toprağı besler
Bizim burada arkadaşlar birde fiğ leri biçip bağlamaya çalıştılar , orada biraz kurutma gibi işlerde zorlandilar , tabi yesil gübre kolay
Üzerini örterken hafif diskaro ile örtseydiniz daha çabuk ve iyi çıkış olurdu . Yada mibzer ile goble biraz derin kaçırabilir ama yinede yerler pulluk ile sürük olmayinca insallah derin kaçmamistir

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Biz biçme amacıyla ekmedik. Taban seviyesi yüksek 2 parca yere ektik. Amaç biçmeden pulluk ile devirip toprağın altına indirmek.

Çeltik te verim artışı sağlıyor mu?
Zaten biçersen bir faydası olmaz, yeşil yatıracan , çürüyecek toprak altında onuda biz yapamayıx, zşra ekim geç kalıyor, jışın su durmazsa büyür durursa bir karış bile olmaz, hala yaş yerlerim var, şimdi geldim tarladan değil fiğ ekmek bazı yerlerde motor gitmiyor, kara toprak büle dostum

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Zaten biçersen bir faydası olmaz, yeşil yatıracan , çürüyecek toprak altında onuda biz yapamayıx, zşra ekim geç kalıyor, jışın su durmazsa büyür durursa bir karış bile olmaz, hala yaş yerlerim var, şimdi geldim tarladan değil fiğ ekmek bazı yerlerde motor gitmiyor, kara toprak büle dostum
Kışın kısmet olur da biraz büyürse biz de en erken mart sonu nisan başı gibi sürebiliriz.
Fayda sağlar mı bu şekilde?

Kışın kısmet olur da biraz büyürse biz de en erken mart sonu nisan başı gibi sürebiliriz.
Fayda sağlar mı bu şekilde?
Ekimden önce pullukla yatıracaksın bunu yapabilen insanlar duydum çok faydası oluyormuş, taban suyu olmazssa büyür, birde baharda havalar sıcak giderse büyür, eğerki bir dizi bulsa boyu , çeltiğe toprak gübresi atmazssın.

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Biçiyoruz azot zaten kökünde var yeşil gübrelemeye gerek yok ziyan edilmemeli bence zaten ot sıkıntısı var ülkenij biçilince de faydası oluyor zaten fiğ ıslah bitkisi

• Beğen
Tepkiler: altanasc