buzağı ve danalara bi türlü aşı yapamıyoruz yardım...

arkadaşlar ben aksaray ilinde yaşıyorum besicilik yapıyorum angus cinsi hayvanlarım var vede 4-5 aylık erkek 16 tane hayvanımın bulunduğu padaktaki hayvanlarıma bi türlü aşı yapamadık. bu bölümdeki 4-5 aylık hayvanlar şuan 160 170 kilolara yakınlar vede hayvanlarım henüz küçük oldukları bunun yanı sıra cinsten dolayı çünkü angus sığırları sığır cinsleri arasındaki en küçük kafaya sahip oldukları için vede tamamen boynuzsuz oldukları için yemleme boyun kilidi işe yaramıyor kilitliyorum ancak kafaları küçük olduğu için çıkarıyorlkar. kaba kuvvetle çöküp üstlerine yapalım dedik hayvanlar biraz fazla ürkek sanırım vede angus bir yıldır bakıyoruz daha önce simental bakıyordum bu kadar zorlanmıyorduk olması gerekenden hareketli ve güçlü geldiler bana kardeşim bugün kolunu sakatladı gün boyu sadece 6 hayvanı aşılayabildik varmı bi öneriniz piyasada satılan basit bi ürün varmı yada aşı yapmayı kolaylaştıracak sizin önerileriniz varmı ????

Ynt: buzağı ve danalara bi türlü aşı yapamıyoruz yardım...

:) Hayvanların anca girebileceği dikdörtgen şeklinde demir profillerden yer yapın. birde başlarını sokabilecek kilitli bir sistemle işiniz çözülür.

En mantıklı çözüm yolu kilit sistemini hareketli ayarlanabilir yaptırmanız olacak ozaman yaşları ufakta olsa kilitli kalmalarını sağlayabilirsiniz.Aksarayın neresindensin hemşerim anguslar ithalmi?

hemşerim ben zengen deydim normalde ama 4-5 ay oldu artık ortaköydeyim .anguslar 2010 da avustralyadan geldi anaçlar yanlız ben getirmedim bursada erginlerden aldım.ben besi materyali olarak angus bikaç yıldır düşünüyordum gerçekten beside çok çok başarılılar çünkü fakat eğerki iithalat yoksa vede besi materyali olarak erkek angus istiyorsan türkiyede bulmak imkansız gibi bişey kimse erkek hayvan satışı kolay kolay yapmıyor .zar zor çok uğraştık aldık şimdi tamamen angusa çevirmeye çalışıyorum ...bu ayarlı kilit veye profilden hayvanın sıkışacağı şekilde bi sistemi düşündüm ama şuan mantar var hayvanlarda vede çok hızlı yayılıyor onun için bikaçgün sürecek değil hemen anlık bi çözüm arıyorum ama zor sanırım .kafamdaki demir profilden dar bir koridor yapıp hayvanları sıkıştırcam ama bikaç günü alır tamamen yayılcak mantar....

neo8787 link=topic=73145.msg852393#msg852393 date=1393258928' Alıntı:
arkadaşlar ben aksaray ilinde yaşıyorum besicilik yapıyorum angus cinsi hayvanlarım var vede 4-5 aylık erkek 16 tane hayvanımın bulunduğu padaktaki hayvanlarıma bi türlü aşı yapamadık. bu bölümdeki 4-5 aylık hayvanlar şuan 160 170 kilolara yakınlar vede hayvanlarım henüz küçük oldukları bunun yanı sıra cinsten dolayı çünkü angus sığırları sığır cinsleri arasındaki en küçük kafaya sahip oldukları için vede tamamen boynuzsuz oldukları için yemleme boyun kilidi işe yaramıyor kilitliyorum ancak kafaları küçük olduğu için çıkarıyorlkar. kaba kuvvetle çöküp üstlerine yapalım dedik hayvanlar biraz fazla ürkek sanırım vede angus bir yıldır bakıyoruz daha önce simental bakıyordum bu kadar zorlanmıyorduk olması gerekenden hareketli ve güçlü geldiler bana kardeşim bugün kolunu sakatladı gün boyu sadece 6 hayvanı aşılayabildik varmı bi öneriniz piyasada satılan basit bi ürün varmı yada aşı yapmayı kolaylaştıracak sizin önerileriniz varmı ????

arkadaşım kilit sisteminde ayar bölümü yok mu. mesela benim kilit sistemimde 3 kademe ayar bölümü var. ben buzağılıktan çıktığında 1nci kademeye alıyorum kilitleri burada rahat aşı yapabiliyorum. yani 3 aylık buzağı bile kesinlikle çıkaramaz kafasını.

mantar aşısı ete yapıldıgı için yem yerken yapabilirsin. mantar sporlanınca kolay geçmiyo. bnimde sıkıntım var erken yaparsan hemen etki ediyo ama mantar ilerlediyse geç etki ediyo aşı. birde yaptıktan 15 gün sonra mutlaka aşıyı tekrarla.

evet boyundan kas içi 10 ml yapıyorum yanlız kilitlemeden yem yerken yapmaya çalıştım izin vermiyolar daha igne girmeden sıçrıyor hayvan.kilitdeki ayar olayıda yok yada ben bulamadım ama aksaraylı arkadaşlar biliyormu bilmiyorum bügün benim demircim söyledi sanayide asil demirmi aşil demirmi oyle biyer varmış bu ayarlı kilitlerden varmış sanırım gidip en azından 1 boy alcam hayvanları gurup guurup sokup yapcam artık ..

Bizdeki kilitlerde de üç ayrı seçenek ayarı olur istediğin ayarda kullanabilirsin küçük büyük
Yoksa iş kowboyluğa kalıyor ki ayaklarına basarlar teperler insanı nefret edersin işçilikten.
Çözüm ayarlı kilit yada dar bir yere sıkıştırmak.

arkadaşlar ayarlı kilitlerimi yaptırdım problem ortadan kalktı . 3 ayarlı şekilde demişti bir arkadaş benimki tamamen manuel oldu işaretlediğim yerdeki vidalar gevşeltip sıkılarak istediğim gibi ayarlayacak şekilde oldu.

neo8787 link=topic=73145.msg859504#msg859504 date=1394131261' Alıntı:
arkadaşlar ayarlı kilitlerimi yaptırdım problem ortadan kalktı . 3 ayarlı şekilde demişti bir arkadaş benimki tamamen manuel oldu işaretlediğim yerdeki vidalar gevşeltip sıkılarak istediğim gibi ayarlayacak şekilde oldu.
aşıları yaptınızmı peki

aşıları yaptık tamamen ilk aşıları tricoben yaptım ikinci aşıları ltf 130 yapcam .farklı mantar kültürleri alınarak aşılar üretildiği için 15-20 gün sonra ikinci aşıyı farklı marka yapmak daha doğru oluyor öğrendiğim kadarıyla.