Buzağı satın almak

Aleyküm selam,
Geçen yıl bu zamanlar canlı 2 ton gelen 4 adet erkek hayvanı , 37 000 TL ayakta sattık , demire yatırdık , dövize de yatırsak aynı şeydi.
Kesim fiyatı 30 TL den 40 TL ye çıktı , 7 ay besi yapılabilirdi, günlük 1 kg karkas et artışı oluyor.
Kaba yem ve kesif yem fiyatları artışları, kesim fiyatı artışlarının çok altında seyrediyor.

Ben sütten çıkmış alıyorum, süt içen alıyorum bakıp büyütüp besiye çekip kestiriyorum.
Olur neden olmasın.
Mantıklı almak lazım.
Araştırıyorum ortalama 2500 lira felan buzağı fiyatı 25000 lira param var 10buzagi alırım besleyip satarım diğer şekilde 2 tane inek anca alınır o paraya onlada pek birşey kazanılmaz ilk etapta bu şekilde deneye cem eyer düşündüğüm gibi olursa sayıyı artiracam

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Araştırıyorum ortalama 2500 lira felan buzağı fiyatı 25000 lira param var 10buzagi alırım besleyip satarım diğer şekilde 2 tane inek anca alınır o paraya onlada pek birşey kazanılmaz ilk etapta bu şekilde deneye cem eyer düşündüğüm gibi olursa sayıyı artiracam
Aman kardesim sana tavsiyem disi buzagi al dananin yediginin yarisini yer tohumla 5 ay bak suan piyasasi 10 11 merayada gelir kuspeyle yarmaylada olur

samanin otun arpan bugdayin kuspen silajin ahirin bakicin varsa benim tavsiyem de disi buzak alip gebelestirip satmandir . lakin damizlik vasfinda iyi bi buzak 2.5 bin liraya imkansiz desem yeridir artik kuzulu koyun fiyati 2.5 lira . he kirma bulursun sut emen bulursun cok ugrasirsin onlarlada 15 e degil 12 ye satarsin olur. tabi hastalik asi tutmama gibi durumlarida goz onunde bulundurmani tavsiye ederim.

Bence dişiye hiç bulaşma.
Aldığın hayvanları da hepsini birden alma.10 tane alacaksan 5 al araya 3-5 ay koy bi 5 tane daha al. Yem giderlerini karşılayabilmek adına. Büyüdükce daha fazla yemeye başlayacaklar. :)

Benim sıkıntım hastalık ve iğne ilaç masrafı nasıl olur onu bilemiyorum şuan yem olarak 10 ton arpa ve saman var elimde diğerlerini para ile alacam mecbur
Ben kendimden söyleyeyim.
Buzağı aldığım için ilk 1 hafta 10 gün sıkıntılı oluyor.
Aldıktan 3 gün içinde veteriner çağırıp bir kontrol ettiriyorum. Cigerlerini falan dinliyor. Yapılması gereken bişey vrsa yapıyor.
İyi takip etmek lazım gerekiyor.
Hayvanın keyifli oldugunu görmek gerekiyor. Kulaklar,Bakışlar çok önemli.
Eger hayvan keyifli değilse vakit kaybetmeden veteriner ile iletişime geçmek gerekiyor.
ilk aldığım zamandan 15 gün sonrasına kadar bir veteriner serüvenim olmazsa daha olmuyor Allaha şükürler olsun.
Ama olmayacak anlamına gelmiyor.
Ad libitum besleme yapıyorum. Yemlik sürekli dolu.
1 kg buzağı büyütme yemi yemeye başladığındasütten keserim.
500gr sabah 500gr akşam buzağı büyütme yemi önlerinde süreklikaliteli çayır olacak şekilde 5 aylık olana kadar bakarım.
5 Aylık yaştan sonra günlük 1kg besi yemi 1kg arpa kırma/ezme'si vermeye başlarım.
12. aydan sonrada besiye çekmeye başlarım.
Veterinerle hiç işim olmaz.
Ama bu dediklerim erkek buzağılar için geçerli.
Dişide işler değişir.🥴

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca ve Mnr68