buzağı ihsali acil yardım

arkadaşlar buzağım 1 aylık çok süt içirmişler ondan dolayı ihsal olmuş veterinerden ihsal ilacı aldım verdim ama hayvan aç yem yemiyor gıda takviyesi olarak şekerli su verebilirmiyim biraz kolo verdim sanki tepmi verdi

hayır üstündeki yönergeleri oku o elektrolitler ılık suda eritilip,süt yerine verilir.Buzağı ishalleri için o elektrolitlerden bulundurun ve veterinize danışın büyük ihtimalle 5 cc enofilin önericektir

Sütün ısısına dikkat edin güğümden biberona aktarırken bile soğuyabiliyor,arada sıcak suya batırıp çıkarmakta fayda var

buzağının altına mümkünse saman vb altlık atın,altı yaş olmasın

sanırım bahsettiğiniz https://i.hizliresim.com/Rn1yY6.jpg bu

• Beğen
Tepkiler: ismailartk
arkadaşlar buzağım 1 aylık çok süt içirmişler ondan dolayı ihsal olmuş veterinerden ihsal ilacı aldım verdim ama hayvan aç yem yemiyor gıda takviyesi olarak şekerli su verebilirmiyim biraz kolo verdim sanki tepmi verdi
Sütü normal seviyelere vermeye devam edin. Öğlen öğününde DEVAMİSİN diye bi hap var onu ılık suda eritip verin bişeyi kalamz insallah grcmiş olsun

• Beğen
Tepkiler: ismailartk
Ekran Alıntısıttt.PNGEkran Alıntısıttt.PNG bu gün aldığım ishal ilacı

Sabah ve akşam 2 litre süt içirin, fazlası süt ishali yapıyor, Devamisin 1 aylığa kadar buzağılarda kullanmak sakıncalı olur, özellikle ilk 15 gün tehlikeli dönemdir, serum takviyesi de yerine göre yapılabilir.Vilfloks iyi bir tercih, üzerinde pompası oluyor, sütü emzirdikten sonra 5 sıkım sabah ve 5 sıkım akşam olmak üzere kullanın.Buzağının altı kuru olması lazım, yaş yere yatmamalı, makine ve biberon temiz olmalıdır, temiz su ve çayır otu bulunmalıdır.Yonca ishal yapabilir, yalama taşı bulunmalıdır,
Buzağı başlangıç yemi kullanıyorsanız, günlük 1 su bardağı ile başlayıp zamanla çoğaltmak iyi oluyor, bazen yem ile süt ishale neden olabiliyor, yemde küf, paketleşme, katılaşma olmamalıdır.15 günlükten sonra yeme başlamayı tavsiye ederim.
Başımızdan geçen; yaz dönemi 1 haftalık buzağı ishal oldu, 1 günde dümdüz uzandı,bir nefes var, 250 gr serum+ dolaşım ve sindirim düzenleyici, 100 gr 4 öğün süt içirdik, 2. günde aynı, 3. günde 500 gr 3 öğün, 4. gün 1 kg 3 öğün, 5. gün 1 kg 3 öğün, 6. gün 1 kg 3 öğün, 7. günde 2 kg 2 öğün, ateşten dolayı tüyler dökülmeye başladı, vücudun 1/3 tüy döküldü, 2 ay sonra geri yerine geldi,mezarın kaşından döndü.
Yaz buzağılarında akşamdan taze yoğurt mayalanır, 1 litre yoğurt+ yarım litre su ile karıştırılarak buzağıya içirilir, sabahtan mayalanır akşama içirilir, yoğurdun taze olması şarttır, sütü yağlı ineklerde yazın meradan geldikten sonra sağılır, süte 250 gr su karıştırılır, buzağıya verilir.
Allah şifa versin.

Sencer solakoglu diye birisi feyz tarimda keten ve elektrolit kaynatip iciriyormus bir deneyin bence