buğdaylarımı nasıl kurtarabilirim yardım edin

arkadaşlar bu sene iki üç lira ucuz olduğu için rimi gübrenin feeco 20.20.0 gübresini aldım dekara 30 kg attım ama şuan buğdaylar hiç gübre atılmamış gibi yaprak ucundan kurumaya başladı

benimle aynı gün eken komşumun buğdayları kardeşlemeye başladı benim buğdayların yaprakları kuruyor nasıl kurtarabilirim 1. üst gübreyi bu hafta atmayı düşünüyorum ne atmalıyım yardımcı olurmusunuz

arkadaşlar bu sene iki üç lira ucuz olduğu için rimi gübrenin feeco 20.20.0 gübresini aldım dekara 30 kg attım ama şuan buğdaylar hiç gübre atılmamış gibi yaprak ucundan kurumaya başladı

benimle aynı gün eken komşumun buğdayları kardeşlemeye başladı benim buğdayların yaprakları kuruyor nasıl kurtarabilirim 1. üst gübreyi bu hafta atmayı düşünüyorum ne atmalıyım yardımcı olurmusunuz

başkan geçmiş olsun foto yok mu ?

• Beğen
Tepkiler: Ceryancı

kardes sıtede takip ettgım ve kendı basımdakı duruma bakarsak turkıye genelı bır sorun ıklımle alakalı bırsey kuruluk sarılık

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
gübreyi satan bayi firmaya haber vermişti dün firma yetkilisi gelmiş ben köyde değildim ama bayi ile tarlayı gezmiş bitkinin kökü güçlü yaprağa bakıp aldanmayın demiş 2 hafta sonra tekrar gelecekmiş

amonyom sülfat ve üre yi karıştırmayı düşünüyorum ürenin bitki tarafından alınması 20-25 günü buluyormuş
ama hangi oranda karıştırmalıyım bilmiyorum

sizce hangisi fazla olmalı yada yarı yarıyamı karıştırmalıyım

Daha önceki yıllarda üst gübre olarak ne atıyordunuz? Ya da komşunuz ne atıyor/atacak? Taban gübrede üretim hatası varsa üst gübreyle oynamak da riskli olabilir. Gübre yerine salt dolgu maddesi sattıysalar kurtarmak için üst gübreye yüklenmek te riskli olur.

Üre il as karışmaz ayrı ayrı atman lazım (bazı firmaların karışık form granül çeşitleri var onlarıda tercih edebilirsin) karışık teorik olarak ta 500 kg buğday verimi için dönem içinde en a 18 kg azot vermek gerekiyor buna göre bir ayarlama yapabilirsin son gübreyi üre atma ama

• Beğen
Daha önceki yıllarda üst gübre olarak ne atıyordunuz? Ya da komşunuz ne atıyor/atacak? Taban gübrede üretim hatası varsa üst gübreyle oynamak da riskli olabilir. Gübre yerine salt dolgu maddesi sattıysalar kurtarmak için üst gübreye yüklenmek te riskli olur.

geçenyıl üst gübre 1. as bağfaş 2. 26 can toros kullandım bu yıl ucuz olduğu için rimi gübre almıştım komşumda koperatiften gübretaş 20.20.0 almıştı yarın fotoğraf atacağım aradaki fark çok net yoldan iki tarlaya bakınca benim tarla sarı yan tarla koyu yeşil
şuanda üst gübre ile oynamaktan başka şansım yok mecburen 1.üst gübreyi erken uygulayacağım

geçenyıl üst gübre 1. as bağfaş 2. 26 can toros kullandım bu yıl ucuz olduğu için rimi gübre almıştım komşumda koperatiften gübretaş 20.20.0 almıştı yarın fotoğraf atacağım aradaki fark çok net yoldan iki tarlaya bakınca benim tarla sarı yan tarla koyu yeşil
şuanda üst gübre ile oynamaktan başka şansım yok mecburen 1.üst gübreyi erken uygulayacağım

Ne desek yalan. Hayırlısı olsun. Adamlar gübreyi 20.20.0 diye satıyorlarsa içeriği buna uygun olmak zorunda. Eskiden TZDK nın ithal ettiği gübreler vardı. Granülleri ince olurdu uygulaması zor olurdu o yüzden tutulmazdı. Ama içeriğinden şikayet edeni duymadım. Bu firma gübre yerine taş tozu sattıysa büyük sahtekarlık. Sayenizde bilgilendik uzak duralım.

• Beğen
Taban gubresinde sorun oldugunu dusunuyorsaniz hizli sekilde azotu takviye etmeniz iyi olacaktir herkes ure gubresinde hem fikirdir ancak bitkinin aldigi forma donmesi 15gunu buldugundan amonyum sulfatta denenebilir butce ve karar sizin insallah kisa surede toparlar

• Beğen
Kardeş sıkıntı yapma.Bu sene çok farklı bir yıl.Ben hiç bir zaman bu kadar ılıman geçen bir kış görmedim.Bütün hastalıklara hazır ol.Gübreden kaynaklı değildir.Tarladan tarlaya değişir.Sen zamanında gübreni at gerisni allaha bırak.

• Beğen