Bugdaylara ot ilacı atmaya basladık

Ynt: Bugdaylara ot ilacı atmaya basladık

hammer bizim burdada bi ara baya yaygındı.ama baharın atıldıgı zaman otu öldürsede kalan sapda baya bi zehir etkisi kaldı.haliyle tarladaki sapları saman yapınca hayvanlara cok zararı oldu.o yüzden kullanıpda sapını saman yapacak arkadaşlara dikkat etmelerini tavsiye ederim.ot için etkili bi ilaç ama samada kalıcı etkisi zarar verebiliyor.bide nadas bırakılan yerlere baharın yeşil mercimek ekenlerinki mercimek cıksa bile kuruma oldu.yazmamdaki amaç ilaçı karalamak deyil.etkili güzel ilaç ama diger hususları göze almak lazım.yanlış anlaşılmamak dileğiyle.

tümosan 8095 link=topic=60191.msg654475#msg654475 date=1354002779' Alıntı:
hammer bizim burdada bi ara baya yaygındı.ama baharın atıldıgı zaman otu öldürsede kalan sapda baya bi zehir etkisi kaldı.haliyle tarladaki sapları saman yapınca hayvanlara cok zararı oldu.o yüzden kullanıpda sapını saman yapacak arkadaşlara dikkat etmelerini tavsiye ederim.ot için etkili bi ilaç ama samada kalıcı etkisi zarar verebiliyor.bide nadas bırakılan yerlere baharın yeşil mercimek ekenlerinki mercimek cıksa bile kuruma oldu.yazmamdaki amaç ilaçı karalamak deyil.etkili güzel ilaç ama diger hususları göze almak lazım.yanlış anlaşılmamak dileğiyle.

Bu ilaç buğday ekildiği gibi ve çıkış sonrası erken dönemde atılması daha uygun olan bir ilaç. Çünkü, toprak ile teması gerekmekte ki çıkacak olan otları da kontrol altında tutsun. Baharda,buğdayın büyümüş olan devrelerinde atılmasında sadece çıkmış olan geniş yapraklı otlara etkisi olacaktır.Geç dönemde atılmış olmasından dolayı da sap ve samanda kalma olasılığıda muhtemel. O dönem geldiğinde bu tür ilaç yerine aminli ilaçları atmak daha uygun. Yeri gelmişken,şu sünelere attığımız ilaçların sapta samanda kalması olasılığı belki daha da muhtemel... Bizim buralarda bu ilacın erken dönemlerde kullanılmasındaki esas amaç, özellikle dar yapraklı yabancı otların kontrolü amacıyla yapılmakta. Ekim sonrası hemen atıldığında yabani kuş otu vb.çayır otlarının çıkmasını engelliyor. Bu tür çayır otları alçak yerlerdeki tarlalarda genellikle erken dönemde çıkmakta ve sonrasındaki farklı ilaçlarla mücadelesi de oldukça pahalıya mal olmaktadır. Tabiki, otların yok edilişlerine kadar geçen süre içerisinde topraktan aldıkları gübre ve buğdaya verdikleri sıkıntı da cabası.

mete26 link=topic=60191.msg654457#msg654457 date=1353996172' Alıntı:
kolay gelsin. bu ilaç sadece marmara bölgesi için tavsiye ediliyor.

evet arkadaşlar bu ilacın toprakta kalan etkisinin kalkması ve bir sonraki yıla ekilecek masule etkilememesi için yıllık yağışın en az metrekareye 600 lt olması gerekiyormuş diye biliyorum. bu yüzden marmara dışındaki bölgelerde kullanılmıyor.

mete26 link=topic=60191.msg654457#msg654457 date=1353996172' Alıntı:
kolay gelsin. bu ilaç sadece marmara bölgesi için tavsiye ediliyor.

ben çift sürdüğüm bazı tarlalar otlandı dizkaro ve kazayağı sökemiyordu. bezir derler bizim burda sarı çıçekli minik minik siyah topları olan bi ot. onu öldürsün diye attım hemde nasıl bastım ilacı resmen :) ha ne var otu öldürmüyorsun bari ciçeğini dök rengini sarart :) hiiiç birşey yapmadı. yazın ortasında attım burası içanadolu olduğundan mı acaba :S

768 nicli arkadaş herkesin fikrine sonuna kadar saygılıyım ama attığınız ilaç sonuçta zehirdir. bence kendi topraklarımı zehirlemek istemem + baharda yulaf için mecburen buğdayın içine gireceğim için sadece ota uygulamayı yeğliyoruz. Nadirende bazı yıllarda ilaca bile gerek kalmıyor çünkü buğday ot uyanana kadar otu gölgeye alıp büyümesini engelliyor. Her yiğidin yoğurt yemesi farklı en azından benim çevremde böyle.

FEHİM link=topic=60191.msg654574#msg654574 date=1354029717' Alıntı:
768 nicli arkadaş herkesin fikrine sonuna kadar saygılıyım ama attığınız ilaç sonuçta zehirdir. bence kendi topraklarımı zehirlemek istemem + baharda yulaf için mecburen buğdayın içine gireceğim için sadece ota uygulamayı yeğliyoruz. Nadirende bazı yıllarda ilaca bile gerek kalmıyor çünkü buğday ot uyanana kadar otu gölgeye alıp büyümesini engelliyor. Her yiğidin yoğurt yemesi farklı en azından benim çevremde böyle.

Tabiki bizimde herkesin fikrine saygımız var. Kimsenin fikrine de yanlış da dediğimiz yok. Bizim bölgemizde bu ilaç çıkmadan önce sulak ve taban arazilerimizde dar yapraklı otlardan dolayı buğdaydan verim alamıyorduk ama Hammer sayesinde bu problemden kurtulduk. Kimyasal olarak zehir olmayan hiçbir ilacın olmayacağının tabiki farkındayız ama bizlerde yoğurdumuzu bu şekilde yiyebiliyoruz... Ben bundan başka birşey demek istemedim ama zannedersem siz yanlış algıladınız.

768 nicli arkadaş yanlış algılama değil sadece fikir alışverişi yapmaya çalışıyoruz burada amaç en güzel ve doğruyu bulup daha çok bereket almaya çalışmak diye biliyorum ,kimseyi kırmak,üzmek veya incitmek değil.

bu ilac yasak dıye bılıyorum toz ılaclar senelık 800mm yagışın altında kalan yerlerde kullanımı yasak aslında ama ucuzlugundan olsa gerek herkez kullanır ama suresı yagıs olmazsa cok daha fazladır

kolay gelsin güzel paylaşım tarlaya gir çık masraf demek çifçinin hali belli yapılan işin kötüsü olmaz ben busene ekmeden önce sıvı taban gübresi attım şu anda ekinlerim süper olmuş katı gübre kullanan bir çifçiydim 14 yıldır hamballıma yanarım yani tekloloji ve devir değişti çağa ayak uydurmak gerek ben martın sonunda ot ilacıyla yaprgak gübresini bir seferde atıyoruz çok faydalı oluyor