Buğday kök biti

Uzunköprü yöresinde bazı buğday tarlalarında ki alan alan sararmalar şeklinde kendini gösterdi.bitkinin köklerini emiyor.

Resimler ve ekler

• IMG_20200423_163332.jpg
    IMG_20200423_163332.jpg
    131.3 KB · Görüntüleme: 223
  • IMG_20200423_163134.jpg
    IMG_20200423_163134.jpg
    139.3 KB · Görüntüleme: 204

Bizim yoremizde de var ancak ekimde de kasimda da ekende var bu sararmalar kurumalar ziraat muhendisleri yagis eksikligine bagliyor sorunu aramizda Trakyada ekim basimda eken yoktur zaten yoremizin agirlikli ekim zamani ekim 15 ile kasim 15 arasi bence ekim zamanindan ziyade farkli bi etken olmali

Bizim yoremizde de var ancak ekimde de kasimda da ekende var bu sararmalar kurumalar ziraat muhendisleri yagis eksikligine bagliyor sorunu aramizda Trakyada ekim basimda eken yoktur zaten yoremizin agirlikli ekim zamani ekim 15 ile kasim 15 arasi bence ekim zamanindan ziyade farkli bi etken olmali
Katılıyorum, ekim zamanı dışında başka bir etken var.
Sorunun ne olduğu bulunmalı tabi çözümü de.
Bu konuda ziraat mühendislerinin desteğine ihtiyacımız var.

Bizim buradada kuraklık diyorlar.Ben nitratları martın 27 sinde attım.Üzerine 4 sefer yağdı.En az 40-50 mm yağış olmuştur.En son nisan 5 de yağdı.Ardından fırtına rüzgar ne varsa götürdü.Toprakda nem kalmadı.Kumsal yerler zaten giti gidecek.Ben tiriticale ektim kumsallara buğdaylara göre birazdaha iyi.Toprak olan yerlerdede sararma yok ama aşırı şekilde su stresi var...Net bilgi ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacaktır.Kimse bilmiyor hastalığın adını.Bunun okulunu okuyan adamda bilmiyor yani.Ama ortada bir gerçek var marmara bölgesi bazı yerler bizm bölgemizde olmak üzere kuraklık var.Dereler kurudu ya.Bu kuraklık her sene artarak devam edecekmiş.Kuraklığa dayanabilecek çeşitleri araştırmak lazım.Kıraç ve kumsal yerler içinde gübreyi azdaha kısmak gerekecek galiba.

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Anlamak mumkun degil gubre ilac uygulama ayni ama bazi tarlalarda var bazilarinda yok bazi tarlalar sari saman olmus ilginc tarafi sizin tarlanizda yok ama siniriniz sararmis yada sinirinizda yok sizin tarla sapsari bul bulabilirsen sebebini
Arkadasim tek fark ekim zamani ayni gunde ekilen tarlalarin birinde var birinde yok diyorsun hastalik olmayan tarla ekerken toprak kurutulup kuruya ekilmistir gec cikis yapmistir en azi dan benim bizim koyde gozlemledigim bu