Buğday Kardeşlenme Üre Gübre Zamanı ve Miktarı

Üre'yi 2 eşit parça da vermeyi düşünüyorum. Üre kaybını azaltıp kardeşlenme döneminin vermli geçmesi için gelecek hafta yağmur öncesi yarısını (10kg/dekar ) vermeyi düşünüyorum. Ankara için bu erken mi? Tavsiyelerinizi ve daha önce Üre'yi iki parça verenler varsa deneyimlerinizi merak ediyorum.

Ankara- Polatlı

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Söylediğiniz gibi kesinlikle yağmur önünde atın. Kabaca ekimden itibaren 60-70 gün gibi ilk üre verilebilir.
Gün sayısını doldursa bile buğday kardeşlenme durumuna bakılmalıdır.
Buğday en az 2 kardeş vermelidir. Kar yağışı önüne de atılabilir sorun oluşturmaz.
Bunlar benim tecrübelerimdir kesin hüküm olarak kabul edin diyemem.

• Beğen
Eskişehir'de Mart'ta gübreleme yapıyoruz
Ekimde tabana Dap veririz.dap'ın içindeki %18 azot içeriği buğdayda ilk dönem azot ihtiyacı için yeterlidir.
En fazla besin ihtiyacı yeşil büyümenin başlangıcından itibaren yani kış sonu meydana gelir.
Hava sıcaklıkları yükselene kadar bitki yarı uyku halindedir.
Azot besleme başlangıcı için sert iklimlerde Mart Nisan dönemi daha uygundur.gece donları bitince azot beslemeye başlamak daha uygun olur
Ben Mart ve Nisan ilk haftalarında serpme fırfırıyla 10ar kg üre uygulayacağım.mart ayında holderle yapraktan çinko+demir+amino asit+deniz yosunu+üre vereceğim.sonra ot ilacıyla ikinci kez yapraktan aynı şekilde besleme yapacağım.

• Beğen
Üre'yi 2 eşit parça da vermeyi düşünüyorum. Üre kaybını azaltıp kardeşlenme döneminin vermli geçmesi için gelecek hafta yağmur öncesi yarısını (10kg/dekar ) vermeyi düşünüyorum. Ankara için bu erken mi? Tavsiyelerinizi ve daha önce Üre'yi iki parça verenler varsa deneyimlerinizi merak ediyorum.

Ankara- Polatlı
İki parti üre yerine 1. uygulamada 13 kg üre, 2. uygulamada 16 kg nitrat atın. Bu şekilde azot oranları denk olacak ve bitkinin zamanında arzu ettiği azot formları hazır olacak.

Eskişehir'de Mart'ta gübreleme yapıyoruz
Ekimde tabana Dap veririz.dap'ın içindeki %18 azot içeriği buğdayda ilk dönem azot ihtiyacı için yeterlidir.
En fazla besin ihtiyacı yeşil büyümenin başlangıcından itibaren yani kış sonu meydana gelir.
Hava sıcaklıkları yükselene kadar bitki yarı uyku halindedir.
Azot besleme başlangıcı için sert iklimlerde Mart Nisan dönemi daha uygundur.gece donları bitince azot beslemeye başlamak daha uygun olur
Ben Mart ve Nisan ilk haftalarında serpme fırfırıyla 10ar kg üre uygulayacağım.mart ayında holderle yapraktan çinko+demir+amino asit+deniz yosunu+üre vereceğim.sonra ot ilacıyla ikinci kez yapraktan aynı şekilde besleme yapacağım.
Yabancı ot ilacını üre gübrelemesine göre ne zaman atıyorsunuz?

• Beğen
Bizde gübreleme Mart'ta başlar. Ben 1 Mart'ta yaprak gübrelemesiyle başlayacağım.
Tüm bölgeler için takip edilmesi gereken gübreleme dönemleri kardeşlenme başlangıcı ve sapa kalkma başlangıcıdır
Üst gübrelemeyi iki seferde yapacaksanız bölgenizde kardeşlenme başlangıcı hangi döneme denk geliyor onu sorup soruşturun.