Bu fotoğrafta photoshop hilesi yok!

Ynt: Bu fotoğrafta photoshop hilesi yok!

ceya023 link=topic=28461.msg238397#msg238397 date=1262285752' Alıntı:
maaşallah.. inş. 600 ude görursunuz.. :) ben fazla 800kg duydum bizim burda adam ahırın kapısını yıkıp cıkarabilmiş ahırdan bi kaç yıl önce...
fotograftaki yanıltıcılık tosunun uzun ve boylu olmasından dır ozaman.. sizin bu tosun 12ay ozaman beside kalmalı yani daha cok et alır gibi duruyor.. cinsi guzelmiş.. bana bi tane erkek buzagı verin deneyelim bizde.. :)
gara cins inekler nasıl oluyor ben bilmiyorum mandafone gibimi veya ital baska bi cins mi ?
biz simental ve mandofone besliyoruz sadece..
aslında bu tosuna daha bakacaktıkta diger tosunların bazıları gaza gecince hepsini kestirdik buda arada gitti tosun daha kesildiginde 26 aylıktı.yani 2 yaşını yeni bitrmişti.bi 3 ay daha baksak kesin 600 derdi.cinsi mandofonla kırma gara ineklerin karışımından biz kısaca buna kırma diyoruz.bu şekilde buza almak için özellikle gara veya açık kahverengi inege mandofon kele salıyoruz.buzagısı tosun oldugu zamanda ne kadar para verilerse versinler satmıyoru kendimiz besliyoruz.ve çokta memnunuz bu cinsten.simental mandofon ve ala cinste var ama bu kadar kısa süreede bu kadr eti alamıyoruz onlardan.mesela bi ala tosunun 450 kilo yapması için rahat bi 10 ay yem yemesi gerekiyor.

senin tosun baya iyimiş tuturmussunuz melezleştirmeyi ama simantallerde iyi biz cayırdan sonra 2 ay baktık bu yıl mesela 300-350kg arası gediler.. daha besiye yeni baslamış sayılırdık yani normade en az 6 ay besi yapmak şart.. biz 6 ay yapsaydık herhalde 500 atardı bizimkilerde ama bizde beklemedik kestik.. montofon kırması bizim de vardı 1.5 yasında 200-250kg arası geliyordu hiç besisiz.. bizim ahırda yer olmadıgı için tosunları besi yapmadan satıyorduk. şimdi artık bizde besi yapmadan hiç bi hayvanı satmıyoruz..

ceya023 link=topic=28461.msg238471#msg238471 date=1262300655' Alıntı:
simantallerde iyi biz cayırdan sonra 2 ay baktık bu yıl mesela 300-350kg arası gediler.. daha besiye yeni baslamış sayılırdık yani normade en az 6 ay besi yapmak şart.. biz 6 ay yapsaydık herhalde 500 atardı bizimkilerde ama bizde beklemedik kestik.. montofon kırması bizim de vardı 1.5 yasında 200-250kg arası geliyordu hiç besisiz.. bizim ahırda yer olmadıgı için tosunları besi yapmadan satıyorduk. şimdi artık bizde besi yapmadan hiç bi hayvanı satmıyoruz..
simental hayvanı bende çok seviyorum çok bogazlı oluyor.gecen sene buza olan bi aşı simental vardı bu sene besiye aldım 3 aydır besi daha 17 aylık 3 ay daha bakacam tahminimce 450 diyecek.

KONYALI ALİ link=topic=28461.msg238472#msg238472 date=1262300796' Alıntı:
simental hayvanı bende çok seviyorum çok bogazlı oluyor.gecen sene buza olan bi aşı simental vardı bu sene besiye aldım 3 aydır besi daha 17 aylık 3 ay daha bakacam tahminimce 450 diyecek.
simental a daha uzun bakmanı tavsiye ederim 2yasını doldurmamız daha cok taze eti cok guzel olur ama gel gelelim satarken piyasa neyse o sayacaklar onun için simentalde uzun süreli beside zarar etmessin gelişir sürekli..zaten gelişimi yavasladıgını hissedersen kesersin.. erken baslamanın avantajı hayvan baya buyuyor iyi yapmıssın erken baslayarak.. biz 9uncu aydan önce besiye almayız tosunları ozamana kadar merada otlarlar..ozamanda yasları genellikle 18-20 aylık oluyorlar..

turkiyedeki melez hayvanların besi performansları hakkında bak melezler zaman zaman saf ırkıtan verimli olabiliryormuş. :
' Melezler

Kültür ırklarından sonra besi performansı en iyi sığırlar, kültür ırkları (Esmer, Holştayn, Simental) ile yerli ırklar arasında yapılan melezlemelerden elde edilen ve değişik generasyonlardan (F1, G1, …. G4) melez erkek sığırlardır. Melez sığırlar, yerli ırklara göre, daha hızlı canlı ağırlık kazanırlar ve hem de yemden yararlanma kabiliyetleri daha iyidir. Çünkü, kültür ırkları ile yerli ırkların melezlenmesinde Heterosis (melez azmanlığı) adı verilen genetik bir olay meydana çıkar. Meydana gelen hetorosis pozitiftir ve hem de kimi melezlemelerde de oldukça yüksektir. Heterosis olayının yüksek olduğu melez erkeklerin besi performansı kültür ırklarına yaklaşır ve hatta geçebilir.'