Bizim bölgede saman çilginlığı

bu millet yediden yetmişe karabarsacı olmuş kimse kusura bakmasın 3-5 tarladan az balya çıktı diye balya fiyatı yükselmez
milletin elinde 2 sene önceki saman var fiyat fazlamı yonca al bırak samanı ne yaparlarsa yapsınlar
hayvan başı 0,5 kg ı geçmem olur biter 100-300-500-1000 kaç bin dönümünüz olursa olsun sapınız para etsin diye malcılar herşeyden kazık mı yiyecek
yok et para etmiş inek para etmiş hayvancılık 2 senedir yerinde sayıyor kimin umrunda herşeyde aracılar kazanıyor hep bir fırsatçılık

erzurum,kars,Iğdır,erzincan bölgelerinde hububat ve fig,yulaf,korunga gibi hayvan yemlerinde 3'te 1 oranında verim oldu..
hayvan sayısı fazla..
et para ediyor..
Çiftçi ve besici hayvanının kışlık yem ihtiyacı pahalı diye hayvanı satmıyor..
talep çok..
kışlık ihtiyaç depolanıyor yani..
bunun için fiyatlar uçuyor..
mesela ben geçen yıl 380 balya yaptığım 22 dekar bir tarladan bu sene 94 balya yaptım..
ve yaklaşık her tarla aynı..

Abi ondan az çok bilgim var muş malazgirt tarafınıda gördüm 3 te 1 olmasa da geçen yıla göre az ama gene de sizin o tarafta saman fiyatlari şimdiden çok fazla açık açık diyorum almayın.
Şu an diyarbakırda toz saman yol üstü tarlalar 140 kuruş kalanı 130 kuruş artı 60 kuruş işçiliği var eder 200 kuruş bi kamyon 14 15 ton yükler burdan erzuruma ne kadar yakıt + masrafı olur ki 500 kuruş olsun .

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
bu millet yediden yetmişe karabarsacı olmuş kimse kusura bakmasın 3-5 tarladan az balya çıktı diye balya fiyatı yükselmez
milletin elinde 2 sene önceki saman var fiyat fazlamı yonca al bırak samanı ne yaparlarsa yapsınlar
hayvan başı 0,5 kg ı geçmem olur biter 100-300-500-1000 kaç bin dönümünüz olursa olsun sapınız para etsin diye malcılar herşeyden kazık mı yiyecek
yok et para etmiş inek para etmiş hayvancılık 2 senedir yerinde sayıyor kimin umrunda herşeyde aracılar kazanıyor hep bir fırsatçılık

Yerinden saman 25 kg balye 550 krş alınıyor, 125 krş yükleme ücreti, 200 km yol 400 TL yakıyor,400 balye yükleniyor,şoför ve işçi masrafları, aracın vergisi ,masrafları balye başı tanesi 10 tl ,11 tl ye saman satılıyor.
Aracı dediğiniz balye de 1 TL kazanıyor.Kamyon giderken arı götürüyor, gelirken saman getiriyor, her zamanda iş olmuyor.

Abi ondan az çok bilgim var muş malazgirt tarafınıda gördüm 3 te 1 olmasa da geçen yıla göre az ama gene de sizin o tarafta saman fiyatlari şimdiden çok fazla açık açık diyorum almayın.
Şu an diyarbakırda toz saman yol üstü tarlalar 140 kuruş kalanı 130 kuruş artı 60 kuruş işçiliği var eder 200 kuruş bi kamyon 14 15 ton yükler burdan erzuruma ne kadar yakıt + masrafı olur ki 500 kuruş olsun .
peki..
telefonlaşalım o zaman..
bana 150 ton gibi lazım..
inşallah yardımcı olursun..

bölgeye göre değişebilir ama mantık dışı yoncayı rygrası alırım ben tarladan 11 liraya 20 kg lık balyayı
geçen sene 0,5 tl tarlada yaptırma getirme yemek 3 tl ye maal oldu saman ki geçen sene daha boysuzdu saplar
bakalım sezon açılsın görelim ne oluyor ne bitiyor
10-11 e saman alırsa bu millet hayvancılık yapmasın bıraksın bence
1000 balyada sadece samana 6-7 bin tl fazla para öde kesim zamanı 1-2 tl et düşsün yem çıksın bütün herşey artsın kim kime niye hamallık yapsın

Birde tanelik mısır saplarını sevdirebilseydik şu bizim ülke hayvanlarına.İnce ince kıyıp paketleseydik ne güzel olurdu.Kaba yem açığı kapatmaya yardım ederdi.Bize de destek olurdu.İnce kıyılmış mısır saplarına yonca aroması mı katsak,ne yapsak :)
Bu sene 30 araba mısır samanı yaptık inekler yonca yer gibi yedi mısır bitince normal samani yediremedik

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Bu sene 30 araba mısır samanı yaptık inekler yonca yer gibi yedi mısır bitince normal samani yediremedik

Yusuf Kardeş, bir kaç yıl önceki saman kıtlığında balyası alınmış buğday anızlarına tekrar makina sokularak neredeyse tarlalar kazınıp kıyıda köşede kalan kalan sap artıkları da balyalandı.O yıl mısır sapları da para etti.Bu hafta sonu köyde mısır sapı balyalaması konusunu açtığımda ;komşum hayvanlarının mısır saplarını ağızlarına battığı sevmediklerini ve bu nedenle yemediklerini söyledi.İyi hazırlanırsa buğday sapını yiyen hayvanların mısır sapını da yiyeceğini düşünüyorum.Siz mısır saplarını nasıl hazırlıyorsunuz ki hayvanlarınız severek yiyor?
Daha geçen sonbaharda henüz ekmediğim mısırın saplarının derdine düşüp; yakmaya karşı olduğumdan tarladan bertaraf etmenin diğer yolları hakkında konu açmıştım.Saman sıkıntısı olacaksa balyalatalım, memlekete faydamız , üreticiye ek gelir olsun.

Yusuf Kardeş, bir kaç yıl önceki saman kıtlığında balyası alınmış buğday anızlarına tekrar makina sokularak neredeyse tarlalar kazınıp kıyıda köşede kalan kalan sap artıkları da balyalandı.O yıl mısır sapları da para etti.Bu hafta sonu köyde mısır sapı balyalaması konusunu açtığımda ;komşum hayvanlarının mısır saplarını ağızlarına battığı sevmediklerini ve bu nedenle yemediklerini söyledi.İyi hazırlanırsa buğday sapını yiyen hayvanların mısır sapını da yiyeceğini düşünüyorum.Siz mısır saplarını nasıl hazırlıyorsunuz ki hayvanlarınız severek yiyor?
Daha geçen sonbaharda henüz ekmediğim mısırın saplarının derdine düşüp; yakmaya karşı olduğumdan tarladan bertaraf etmenin diğer yolları hakkında konu açmıştım.Saman sıkıntısı olacaksa balyalatalım, memlekete faydamız , üreticiye ek gelir olsun.
Saman makinesiyle incecik yaptık verirkende yemle karışık suyla nemlendirip verdik önceki yıllarda mısır balyası veriyorduk onun sapları kocaman oluyo inek seçip atıyordu samanı yiyor direk konu açmıştım fotoğraflar var

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.

Konuyu okumuşum hatta teşekkürde etmişim.
Tarlada bu şekilde hazırlatmak depolama problemi nedeniyle zor benim için.Balyalatıp bir yere yığarak korusam, kışın alıcısı çıkar mı? Alan kişi balyaları kolayca nakledip samanlığının önüne patozunu kurarak balyaları inceltse diyorum.Böyle bir strateji başarılı olur mu?

Konuyu okumuşum hatta teşekkürde etmişim.
Tarlada bu şekilde hazırlatmak depolama problemi nedeniyle zor benim için.Balyalatıp bir yere yığarak korusam, kışın alıcısı çıkar mı? Alan kişi balyaları kolayca nakledip samanlığının önüne patozunu kurarak balyaları inceltse diyorum.Böyle bir strateji başarılı olur mu?
O şekilde kimse almaz kendiniz yaparsan anca