Bakan Yardımcısı Fatih Metin: "Maliyetinizi artarsa da, bunun karşısında gelirinizi de artıracağız"

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih METİN, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Tahıl ve Bakliyat İşleme Teknolojileri Depolama ve Analiz Sistemleri Derneği (TABADER) tarafından düzenlenen " Uluslararası Tahıl, Bakliyat ve Yem Zirvesi" açılışında konuştu:

✅ "Siz üretmeye devam edin, biz yanınızdayız. Hangi maliyet unsurları olursa olsun, hangi unsurlar maliyetinizi artırırsa artırsın bunun karşısında gelirinizi artıracak; istediğiniz, beklediğiniz, mağdur olmayacağınız ve üretim için gerekli geliri elde edeceğiniz fiyatı vereceğiz."

✅"Türkiye, büyüklüğünü; üreticisinin, ihracatçısının, sanayicisinin ve çiftçisinin kapasitesini ve gücünü inkar etmeye çalışanlara inat ülke olarak, çiftçi olarak üretmeye devam edecek. Tüketicimiz hiç merak etmesin. Bu ülkede gıda arzında hiçbir problem yok ve olmayacak. Üretmeye devam edeceğiz. Aldığımız tedbirlerle ve hem iç ticarette hem dış ticaretteki politikalarımızda bulunurluğu bu ülkede her alanda, her üründe sağlamaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın."

✅"Rusya ve Ukrayna için alternatif pazarlar mevcut. Bu nedenle kamuoyunda zaman zaman gıda sıkıntısı olacağı yönündeki spekülatif amaçlı söylemler gereksiz yere piyasaları maalesef tedirgin etmektedir. Ülkemizde gerek üretim ve gerekse stokları dikkate alırsak yeni hasat dönemine kadar hiçbir sıkıntı yaşanmayacak" dedi.

bakanyemzirvesi.jpg

Mevki makam koltuk sahiplerinin anlayacağı durumlar değil bu yaşanan durumlar

Hiç umurlarında olduğunuda sanmıyorum

Bir sıkıntı var hissediyorlar sadece, oda milletten ses çıktığı için, ama umursayan olduğunu hiç sanmıyorum.

Bu yüzden, her zamanki gibi kendi başının çaresine bakacak üretici, çare ne ise o artık,

Yoksa laflara bakılır umut beslenirse daha çoook umut beslenir, parayla değil ya umut dağıtmak bedava,

Bedava umut kim olsa dağıtır işmi yani.

Bir litre süt 2 kg kesif yem almadıktan sonra hayvancılık bir adım ileri gitmez.
Bugün piyasadaki yemler 5-6 TL/kg fiyatları var.
USK , bugün toplanacak ve fiyat belirleyecek.
Süt fiyatı tavsiye fiyatımız 9 TL/lt , +1 TL destek.
Kırmızı et kesim fiyatı tavsiye fiyatımız 120 TL/kg ' dır.
10 sağmalı bulunan aile işletmeleri bu fiyatlarla batar.
Sözde süt/yem paritesi 1,5 olarak korunacaktı.
Aile işletmelerinde süt ücreti işletmenin kesif yem maliyetlerini karşılamıyor.
Kapıda 2 inek bakalım da evin ihtiyacı görülsün diyen bile göremiyoruz.
Yonca geçen sezonda 1,5 TL/kg dı , gelecek sezonda 3 TL/kg olacağı gün gibi aşikardır.
Maliyetleri fiyatların oynak olduğu duruma göre hesaplamak gerekiyor.
İşletme en azından hayvan varlığını küçültmeden yaşaması gerekiyor.

Ülkemizde akaryakıt fiyatlarının değil bugünkü hali,15 üstü rakamlar devam ettikçe ürünlere belirlenecek rakamların yeterli olacağını düşünmüyorum.Belirlenen fiyatı girdi maliyetlerindeki artış etkisiz kılacaktır,bugüne kadar da öyle oldu.Son tuketicideki kdv indirimlerinin sonu da böyle oldu.Malesef motorin fiyatlarına maaşların bir kısmı ile alınan keyfi ürün bedeli olarak bakılıyor,halbuki çocuğumuzun sütünden okul defterine her alanı derinden sarsiyor.Uretelim diyen makamların bu gerçeği kabul etmesi lazim.

Sn. ilerigiden, teveccüh göstermişsiniz kabinede banada yer vermişsiniz çok yaşayın :), lakin şuanki dışişleri bakanından şikayet yok şimdilik.

Hazine ve maliye bakanlığında gözüm var benim, çünkü orda işleri iyi yapamayan çok var, her ne geliyorsa başımıza o beceriksizlerden geliyor, birde kalkıp tarımıda direk hazineye bağladılar, böyle bişey yok hepsini kaldırmak istiyorum, o hazineyi ve maliyeyi muma çeviririm, böyle bir zamanda devalüasyon sağlayarak hala yüzde 2 büyümeye çalışan tüm kadroları kökten değişir neye uğradıklarını anlayamazlar, o derece kızıyorum, taa en başındakinden tutun en kötü hesapçısı kitapçısına diyim, süpürgecileri bile gece rüyalarında beni görür.