Aydın ve Ünlü Pulluk

Selamlar
Aydın Pulluk un youtube kanalındaki videolara göz gezdirdim.
Ürettikleri pulluklar genel olarak avrupa da kullanılan pulluklara benziyor.
Ünlü nün web sayfasında da benzer avrupai pulluklar gördüm.
Bu arada avrupai den kastım kverneland tarzı pulluklar

Fakat aydın ve ünlünün bu pulluklarının çok kullanılmadığını gördüm(en azından youtube videolarında gördüğüm kadarıyla)
ülkemizde sanırım daha çok eksantrik pulluklar kullanılıyor.
Bunun sebebi pullukların pahalı olması mı yoksa ülkemiz tarlalarının coğrafi yapısı sebebiyle bu pullukların yeteri kadar performans verememesi mi? veya da bireysel çiftçilerin traktörlerinin pullukları kullanabilecek performansı verememeleri mi?

Hem ünlü den hem aydından aynı türdeki pulluklara baktım. Toprağı başarılı bir şekilde tam olarak kapayabiliyorlar. genel olarak iz bile bırakmıyorlar denebilir.
fakat ünlünün sürdüğü arazi eksantrik pullukların hazırladığı araziyi anımsatırken Aydın pulluk un sürdüğü arazi kverneland lemken khun gibi pullukların sürdüğü gibi oluyor.

Bu arada aydın pulluğun fabrika videolarını gördüm. Bahsettiğim kendi pulluklarını seri bir şekilde üretmeye uygun olup olmadıgından emin değilim. Belki de çok az üretildiği için çok denk gelmemiş olabilirim.
Ünlünün fabrikası ise daha profesyonel gözüktü.

Pulluk seçiminde önemli olan kriterleri biliyorum fakat bu tür pulluklardan çok kullanan görmedim

Fikriniz nedir?
-Bu pullukların daha az yaygın olmasının sebebi nedir?
-Bu pullukların ülkemizde yaygın olan eksantrik pulluklara göre avantajları dezavantajları nedir?
-Bazı pulluklarda ön kulak bulunuyor. Ön kulak ın avantajı dezavantajı nedir? Hangi arazilerde kullanımı uygundur?

Aydın pulluğun aynaları daha avrupai ama genelde ünlüye göre pulluklar zayıf duruyor. Pulluğun iz yapmasının sebebi bizim çiftçimizin 14 inç ayna pulluğu 18 inçte kullanması, benim motor 18li çekiyor diye ortalarda dolanması. Pulluğun aynaları kaç inçse o inçte kullanılmalı. 16 inç ünlüyü 16 inçte kullanıyoruz. 14ü 18de kullananlarda buz gibi bıçak değmemiş yer bırakıyorlar.

IMG_9093.jpeg
Ben de dün 3/16 aktaş pulluk aldım

Tercih edilmiyor demeyelim de ;

- Ünlü pulluk hafif ve güzel bir pulluk , traktörü tutmaz , devirmesi güzeldir. Dönerli pullukların da ise avrupa standartlarına eş ve uyumlu , teknolojiyi takip ederek üretim yapmaktadır. Ünlü pulluğu taşlık araziler pek tercih etmiyor. Güzel olduğu kadar da biraz nazik bir pulluktur.

- Aydın pulluk ağır ve yine güzel bir pulluk , Ağır toprakta , taban toprakta esnemez bile bırak kırılmayı , sağlam ve kalın hatları olan bir pulluktur. Oda avrupa standartlarına eş üretim yapıyor takip ettiğim kadarı ile. Özellikle dönerli pullukları güzel ve sağlam olduğu yorumlanır.

- Alpler ise pulluk işinin Mercedesidir. En eski markalardan biri , ortalama her kapıda el yapımı pulluk hariç daha önce yada şuan bulundurulan pulluktur. Ünlüye nazaran kilo olarak biraz daha ağırdır. Oda şase ve hatları ünlüye göre daha kalındır. Devirmesi güzel bir pulluktur. Son zamanlarda beğenmediğini söyleyenler var ama ben katılmıyorum. Bende 2 tane alpler , 1 tane ünlü var ve 3 pulluğumdan da memnunum.

Traktörünüze uyum sağlayan ekipman , en iyi ekipmandır. Malzeme ve kalite farkına yorum yapamam. Herkes kaliteli ve sağlam bir ekipman kullanmak ister. Traktörüne uyum sağlayan ekipman en iyi ekipmandır. El yapımıda olsa , seri üretilen güzel bir markada olsa bu böyledir.

Selamlar
Aydın Pulluk un youtube kanalındaki videolara göz gezdirdim.
Ürettikleri pulluklar genel olarak avrupa da kullanılan pulluklara benziyor.
Ünlü nün web sayfasında da benzer avrupai pulluklar gördüm.
Bu arada avrupai den kastım kverneland tarzı pulluklar

Fakat aydın ve ünlünün bu pulluklarının çok kullanılmadığını gördüm(en azından youtube videolarında gördüğüm kadarıyla)
ülkemizde sanırım daha çok eksantrik pulluklar kullanılıyor.
Bunun sebebi pullukların pahalı olması mı yoksa ülkemiz tarlalarının coğrafi yapısı sebebiyle bu pullukların yeteri kadar performans verememesi mi? veya da bireysel çiftçilerin traktörlerinin pullukları kullanabilecek performansı verememeleri mi?

Hem ünlü den hem aydından aynı türdeki pulluklara baktım. Toprağı başarılı bir şekilde tam olarak kapayabiliyorlar. genel olarak iz bile bırakmıyorlar denebilir.
fakat ünlünün sürdüğü arazi eksantrik pullukların hazırladığı araziyi anımsatırken Aydın pulluk un sürdüğü arazi kverneland lemken khun gibi pullukların sürdüğü gibi oluyor.

Bu arada aydın pulluğun fabrika videolarını gördüm. Bahsettiğim kendi pulluklarını seri bir şekilde üretmeye uygun olup olmadıgından emin değilim. Belki de çok az üretildiği için çok denk gelmemiş olabilirim.
Ünlünün fabrikası ise daha profesyonel gözüktü.

Pulluk seçiminde önemli olan kriterleri biliyorum fakat bu tür pulluklardan çok kullanan görmedim

Fikriniz nedir?
-Bu pullukların daha az yaygın olmasının sebebi nedir?
-Bu pullukların ülkemizde yaygın olan eksantrik pulluklara göre avantajları dezavantajları nedir?
-Bazı pulluklarda ön kulak bulunuyor. Ön kulak ın avantajı dezavantajı nedir? Hangi arazilerde kullanımı uygundur?
bahsettiğiniz aydın pulluk hangi modeli
ve doğanlar pulluk Şahinoğlu pulluk incelemesi de yaptınız mı

Türkiyede en çok tutulan 3 marka alpler,aydın ve ünlüdür.Bana göre en iyisi ünlüdür.Sağlam malzeme olduğu için ince yapılı ve güzel açılı olduğu için motoru tutmuyor.Zaten diğer markalardan pahalı olmasına rağmen en çok satan markadır.Diğer pulluklar bölge bölge tutulurken ünlüyü her yöre neredeyse her köyde görmek mümkündür.hiç birşey bilmiyorsan Bir şey pahalı olmasına rağmen tutuluyorsa onu seçeceksin zarar etmezsin.