AYÇİÇEK EKİM ALANLARI AZALIYORMU?

Ynt: AYÇİÇEK EKİM ALANLARI AZALIYORMU?

Ayçiçeğinin tarlada bıraktığı azot miktarınıda göz önünde bulundurmak gerek .
Birkaç yıl üst üste buğday arpa ekmek verimi çok düşürüyor.
Çiçek kendi masrafını çıkarsa yeter.
Kuru çiftçilikte en güzel sıralama bence, 1. yıl Ayçiçeği, yada fiğ, 2. yıl buğday, 3. yıl arpa.
Yani toprağı azotlaştırdığı ve nadas çıkardığı için ekilmeli, zaten çiçek yerine buğday toprağı fazla işlemeden ekilebilir ,buğday yerine buğday ekerken toprağı güzel işlemek gerek, bende ekmiyorum çiçek, iyice gitti topraklar ya fiğ yada çiçek ekmem lazım bu yıl yerlerin yarısına.

Ynt: AYÇİÇEK EKİM ALANLARI AZALIYORMU?

ülkemizin farklı bölgelerinin farklı şehrilerinin farklı köylerinde farklı uygulamalar farklı kar zarar oranları olsada üç aşagı beş yukarı birçogumuzun ortak görüşü bu yıl ayçiçegi fiyatları biz çiftçileri memnun etmedi
mısır fiyatlarıda pek parlak degil sürekli geriliyor fiyatlar oysa masraflar artıyor
bugdayda ise biraz kıpırdama var 15 gün önce 1 kamyon(21 ton) adana 99(beyaz bugday)sattım 73 kuruşa. 1 hafta geçince 75 kuruş oldu

ben birinci ürün olarak geçen yıl %60 ayçiçegi %35 bugday %5 kadarda yerfıstıgı ekmiştim
ikinci ürün olarkata yerfıstıgı karpuz ve birazda susam vardı
busene
birinci ürün olarak ekmeyi planladıgım oranlar ise %35 bugday %35 ayçiçegi %35 mısır
belki bunların yani yazdıgım oranlardan sadece mısırın oranını % 5 düşürüp birazda birinci ürün yerfıstıgı ekebilirim
ikinci üründede sanırım busefer sadece yerfıstıgı ekecegim
tabi hünüz netleşen bir durum yokdaha bugdayları bile ekmedim gübre tohum hazır bekliyor