ayçiçeği çıkımında olan hatalar

merhabalar, bu sene ilk defa tarıma başladım. ayçiçeğinde çıkım konusunda sıkıntılar var tohumu 130 toprak işleme , kasım ayı gibi pullukla sürüm+ sabanla karıştırım kışın ortasında+ arazi fazla otlandığı için tekrar sabanla geçtim ardından iki sefer aysan çekildi ve tırmık yapıp ekildi. görselleri ekliyorum bu çıkış bozukluğunun sebebi ne olabilir ?

Resimler ve ekler

• WhatsApp Image 2023-06-24 at 11.00.09.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-24 at 11.00.09.jpeg
    227.9 KB · Görüntüleme: 76
  • WhatsApp Image 2023-06-24 at 11.00.23.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-24 at 11.00.23.jpeg
    227.7 KB · Görüntüleme: 78
Yüzde 90 derine ekim yüzünden olmuştur yüzde 10 ihtimalle kurt vardır. Ekte yer alan fotoğraf benim ekimim 3-4 cm ye ekildi
sizinkiler düzgün duruyor bereketli olsun. ekim sırasında toprak bu şekildeydi kaba kaldığından dolayı olabilir mi bu durum . bir soru daha 3-4 cm de tav yoksa daha aşağılarda ise tav yinede 3-4 cm e mi ekilmeli ?

Resimler ve ekler

• WhatsApp Image 2023-06-24 at 11.33.42.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-24 at 11.33.42.jpeg
    172.1 KB · Görüntüleme: 42
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
sizinkiler düzgün duruyor bereketli olsun. ekim sırasında toprak bu şekildeydi kaba kaldığından dolayı olabilir mi bu durum . bir soru daha 3-4 cm de tav yoksa daha aşağılarda ise tav yinede 3-4 cm e mi ekilmeli ?
Tav yoksa 8-9 cm'ye kadar yolu var kesinlikle tava bırakılmalı, bu sene yağışlar iyi olduğu için her derinlikte tav vardı. Görünen itibari ile derine ekim gibi durmuyor tarlada tav yokmuş gibi. Bir de pioneer gibi küçük tohumlu markalar daha zor bitiyor.

• Beğen
Biz ekim esnasında tohumu kontrol ederiz
Tohum tavami düşüyor tornavida ile tohumu buluruz kuruyami düşmüş yaşta mı
Mibzerin çarklari en attaki bıçaklari iyi olmalı alttaki bıçaklar bitik ise tohum düzensiz düşebilir
Birde Mibzer ci fazla hızlı gitmemeli
Çıkış sonrasi zararda olabilir kurt kesmesi karınca gibi

• Beğen
Biz ekim esnasında tohumu kontrol ederiz
Tohum tavami düşüyor tornavida ile tohumu buluruz kuruyami düşmüş yaşta mı
Mibzerin çarklari en attaki bıçaklari iyi olmalı alttaki bıçaklar bitik ise tohum düzensiz düşebilir
Birde Mibzer ci fazla hızlı gitmemeli
Çıkış sonrasi zararda olabilir kurt kesmesi karınca gibi
ekim sırasında kontrol ettim tohum tava düşmüştü. çıkış sonrası zararın olup olmadığına şuan nasıl emin olabilir? ilginiz için teşekkür ederim.

• Beğen
Bizdede kurt kesigi ve karınca yemesi oldu bu yil
Burusmus büzüşmüş çıkıpta kurumuş çiçek , çıkış sonrası zarara belirti olabilir , iyi takip etmek gerek
ekim sırasında kontrol ettim tohum tava düşmüştü. çıkış sonrası zararın olup olmadığına şuan nasıl emin olabilir? ilginiz için teşekkür ederim.

• Beğen
merhabalar, bu sene ilk defa tarıma başladım. ayçiçeğinde çıkım konusunda sıkıntılar var tohumu 130 toprak işleme , kasım ayı gibi pullukla sürüm+ sabanla karıştırım kışın ortasında+ arazi fazla otlandığı için tekrar sabanla geçtim ardından iki sefer aysan çekildi ve tırmık yapıp ekildi. görselleri ekliyorum bu çıkış bozukluğunun sebebi ne olabilir ?
Büyük ihtimal ekim yapan operatörden kaynaklı, makinenin vakum ayarı tohuma göre yanlış ayarlı olabilir. Disk karıklar tıkandığı için tohum atmamıştır. Fazla derine ekim. Toprak işleme de yapılan hatalar yüzünden atılan tohum boşlukta kalabilir. Bir sonraki sezonda doğru zamanda toprak işleme ve ekimi daha bilinçli kişiye yaptırırsanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

• Beğen
Ekim hatası olduğunu anlayabilmeniz için tornavida gibi bir alet ile tohumun düştüğü çizi içini kontrol edin. Tohum kuruda kalmış da olabilir,üzerine yağmur yağmamış ise çıkmayabilir. Pek benzemiyor ama çok derine Ekim yapıldığında da çıkış sıkıntısı olur. Bizim bölgemizde kıl kurdu ve bozkurt zararına karşı ilaçsız tohum ekenler de bu şekilde sorunlar oldu. Özellikle kıl kurtları tohumun çimlenme esnasında içine girerek zarar veriyor,toprak yüzeyine çıkamadan tahrip ediyorlar. Sizin zararınız büyük ihtimal ile kıl kurdu zararı gibi duruyor. Birkaç senedir tavşan zararı da olmaya başladı. Sırayı tutup otluyorlar , yaprakları olmayıp kibrit çöpü gibi kalan ayçiçeği sapları ve tavşanın bıraktığı gübreler var ise, o da tavşan zararıdır.

• Beğen