Ayçekirdeği Hasat 2011(Yozgat)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ynt: Ayçekirdeği Hasat 2011(Yozgat)

Kurak yer ama hem nadasda derin sürme hem gübre birde ek olarak gübretaş ın hormonunu kullandım ancak o kadar oldu. hekto 280 gr. geldi ortalama. ortalamadan kastım biz yaklaşık 3 bin dönüm çekirdek ekiyoruz 2 ayrı köyde oldugundan 2 ayrı harman oldu ikisinin ortalama 280 geldi hekto. Biçerle ilgili soruna gelince bizde öyle bir sorun olmuyor onun püf noktası helezondan biçere cekirdeği aktrırken mümkün oldugu kadar düsük devirde (gazda) vermek ve helezonun agzını kapatıp az göndermek çekirdeği.Birde biçerede baglı New Hollandın 5070 biçerleri bu iş için yapılmış sanki ;)

Tumosan66 link=topic=49311.msg485283#msg485283 date=1323413322' Alıntı:
Kurak yer ama hem nadasda derin sürme hem gübre birde ek olarak gübretaş ın hormonunu kullandım ancak o kadar oldu. hekto 280 gr. geldi ortalama. ortalamadan kastım biz yaklaşık 3 bin dönüm çekirdek ekiyoruz 2 ayrı köyde oldugundan 2 ayrı harman oldu ikisinin ortalama 280 geldi hekto. Biçerle ilgili soruna gelince bizde öyle bir sorun olmuyor onun püf noktası helezondan biçere cekirdeği aktrırken mümkün oldugu kadar düsük devirde (gazda) vermek ve helezonun agzını kapatıp az göndermek çekirdeği.Birde biçerede baglı New Hollandın 5070 biçerleri bu iş için yapılmış sanki ;)
sorun biçerden dökerken ..depoyu boşaltırken çatlatıyor .biçerin helezonu .o yüzden biçerle eleme yapmıyoruz,,

Tumosan66 link=topic=49311.msg485283#msg485283 date=1323413322' Alıntı:
Tümo Gübretaşın hormonu yok biliyorum.Güzel toz yaprak gübreleri var.Giberrellik asit diye küçüçük şişelerde olan Bitki Gelişim Düzenleyicisinimi kullandınız ki.

maygun arkadasım gübretaşın dediğin gibi yapraga uygulanan bor,15-40,mikro,humas isimli 5 farklı hormonumu diyim gübreyimi deyim artık ne anlarsan onlardan kullandım . Buralarda Hormon olarak geciyor ismi genel olarak o yüzden öyle yazdım.

Fiyatı soran arkadaım semih ve emre ben 3.100 Tl ye sattım. Ayrıca bu aycicekleri Eylül ayı civarlarında harmanlandı .

100dy.jpg

100f8.jpg

güzel paylaşım yozgatın neresindensin bende yozgatlıyım bizim burda toplam 4000-5000 dekar ekerler çekirdek aynı şekil helezon ile biçere verirler biçer savurur boşları.

slm bende ektim bu yıl satana kadar akla karayı seçtik halada biraz var elimizde ama geçen yıl iyi sattık tadıma vermiştik bu iş çekirdek işi zor iş biz sıra arası 70 cm sıra üzeri 35 cm ekeriz dekara 1000m2 ye geçen yıl 250 bu yıl 200 kg aldıkve elle hasat ettik bizim buralarda biçerle biçileni almıyolar ki kırıyo rengini alıyor diye milletin hep elinde kaldı.

bereketli olsun biz elle kesip köyde traktörn arkasındaki patoza boşaltıp sonra onları kuruttuktan sonra gene traktörn arkasına takılan yeşil savurma makinalarında savuruyorz sonra çuvallayıp satmaya çalışıyorz bizimki çitlemelik beyaz 2500 ile 3 arası satıldı tabi bzm köyde 3 e satan olamadı. biz satamadık çuvallar evde duruyor . bu sene berbattı piyasa alıcı yoktu.
birde ? çitlemelk aydını biçerdöver biçmiyor bildiğim kadarıyla. sadece siyahları biçebiliyor.

heam tm anladım biçeri görnce biçer biyor sandım :) bizimde öle malasef elle kesyoz patozda çıkartıyoz sizinkilerden farklı bizimkler romorktan atyoz sonra kurutuyz tekrar yükleyip eletiyoz vs. satamadıkta bu sene elde kaldı :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...