Avrupa genelinde yayginlasan çiftçi protestoları

Son günlerde ciddi bir şekilde artışa geçen birçok ülkede çiftçilerin gerçekleştirdiği protesto eylemleri
Hadi bizim sorunumuz ithalat ve maliyetlerde ki yükseklik , geçim zorluğu , tonlarca sebep var bizde , haklı olarak , demekki onlarda da dışardan goruldugu gibi herşey mükemmel değil , buraya gelsinler de zorluğu görsünler ;)
IMG-20191002-WA0004.jpg
IMG-20191002-WA0003.jpg
IMG-20191002-WA0002.jpg
IMG-20191002-WA0001.jpg

Son günlerde ciddi bir şekilde artışa geçen birçok ülkede çiftçilerin gerçekleştirdiği protesto eylemleri
Hadi bizim sorunumuz ithalat ve maliyetlerde ki yükseklik , geçim zorluğu , tonlarca sebep var bizde , haklı olarak , demekki onlarda da dışardan goruldugu gibi herşey mükemmel değil , buraya gelsinler de zorluğu görsünler ;)Ekli dosyayı görüntüle 41327Ekli dosyayı görüntüle 41328Ekli dosyayı görüntüle 41329Ekli dosyayı görüntüle 41330

[emoji3]bizde çoğu kişi memnun kısım var hocam . Birde evvelden tüp sırası varmış şimdi yokmuş [emoji3]

[emoji3]bizde çoğu kişi memnun kısım var hocam . Birde evvelden tüp sırası varmış şimdi yokmuş [emoji3]
Onlarda doğru , ama daha iyiyi hedeflemeliyiz , ömrümüz tüp sırasında mı gececekti , daha iyisini daha güzelini istiyor herkes , nesil değişti artık , insanlar iyiyi güzeli , kötüyü görüyor dünyanın neresinde olursa olsun

Avrupa'da durum daha kötü tohum ilaç yakıt ekipman işçilik daha pahalı Türkiye ye göre satılan ürünler daha ucuz fiyata satılıyor sadece destek ler daha fazla ayriyeten Türkiye de ki kişi başına düşen toprak miktarından daha fazla olduğu için daha fazla para kazanılıyor
Tarimsal ürünler bir ülkenin üretimini bitirmek için kullanılan en büyük silah. Fiyatların ucuzlamasinin en büyük sebebi gelişmiş ülkelerin fiyat politikaları. Ürünleri az gelişmiş ülkelere zararına satıp bu ülkelerdeki üretimi bitirme noktasına getirirken kendi çiftçisine iyi destek vererek kollamaktadir. Dolayısı ile az gelişmiş ülkelerde üretim yıldan yıla azalmakta kendine yetecek kadar bile üretim yapamaz hale gelmektedir. Belki tanıdık bir ülke aklımıza gelir. [emoji16]Ülkemizde yeterli potansiyel (iş gücü ve alan olarak) olmasına rağmen yanlis üretim politikaları sebebi ile hem ortalamada kalitesiz ve birim alan olarak en düşük verimi aldığımızdan dolayi kendine yetemez duruma gelmiştir. Yazılacak çok şey var dahada yazmayayim bizimde desteğimizi kesmesinler. Yine üzüldüm şimdi üreticinin haline, [emoji30][emoji25]

Zaman değişiyor , plak kaset oldu , sonra sidi şimdi flaş bellek zamana göre dertler ihtiyaçlarda farklı
Biz avrupalilari daha önde iyi görüyoruz bizide önde iyi görüp buraya hayatı pahasına yola çıkıp göç edenler var
Tabi hepimizin ortsk istediği iyi adil başarılı yönetim
Adil ve başarılı Yönetim ihtiyaçları doğrultusunda son olarak dünya üzerinde demokrasi denilen yönetim biçimi ortaya çıktı , sanki bu sisteminde yavaş yavaş sonu geliyor , daha modern , daha refah ve bireyi daha fazla koruyacak şekilde modernize lazim sanki

• Beğen
Tepkiler: ismail_17

Avrupa'da durum daha kötü tohum ilaç yakıt ekipman işçilik daha pahalı Türkiye ye göre satılan ürünler daha ucuz fiyata satılıyor sadece destek ler daha fazla ayriyeten Türkiye de ki kişi başına düşen toprak miktarından daha fazla olduğu için daha fazla para kazanılıyor
Sürümden kazanıyorlar yani :)
Toprak yapisi ve yağış rejimi daha iyi sanırım birçok ülkede , otu 4 mevsim bitmeyen tükenmeyen ülkeler var , hayvan bakımı konusunda avantaj sağlıyor
Bizim gibi küçülme trajedisi yaşayan ülke yok gibi , bu sebeple tarımsal arazileri büyük sanki , var oğlu var :)

Sürümden kazanıyorlar yani :)
Toprak yapisi ve yağış rejimi daha iyi sanırım birçok ülkede , otu 4 mevsim bitmeyen tükenmeyen ülkeler var , hayvan bakımı konusunda avantaj sağlıyor
Bizim gibi küçülme trajedisi yaşayan ülke yok gibi , bu sebeple tarımsal arazileri büyük sanki , var oğlu var :)
Almanya'da yağış miktarı fazla, mısır 900 kg/dk ortalamalarında, çamurda biçiyorlar.

Almanya'da yağış miktarı fazla, mısır 900 kg/dk ortalamalarında, çamurda biçiyorlar.
Almanyada yüksek verim almak için iklim şartları yardım ediyor ona katılıyorum fakat ülkemizde de çiftçilik o kadar kara düzen yapılıyor ki ortalama ülke veriminin düşük olması gayet normal. Yan yana 2 tarladan bir tanesi 600 kg bicerken diğeri 300 kg biçiyor. Alın size ortalama 450 kg ama Almanyada 1 tanesi 900 kg biçiyor ise yan tarlada ya 900 yada 850 kg biçiyor. Ülkemizdeki gibi uçurum yok ülke genelinde standart var.
Ülkemizin Dünyada 1 numara olduğu fındık örneğini vereyim. Türkiye italya Gürcistan başlıca ülkeler ıtalya dünya pazarına hakim Gürcistan ise Ortalama verimde ülkemizi geçmiş. Gurcistan ile komşuyuz iklim şartları aynı ve ortalamada bizi geçmiş durumda. Yani yağmur yağmadı vs vs bahane yıl 2019 nüfus sürekli artıyor gıda ihtiyacı artıyor ama biz hala buğday veriminin ortalamasını artirmanin yolunu bulamamisiz. Dünyada buğday üretimi yapan ülkeler arasında ülkemiz ortalamada sondan 2. Sırada.
Dolayısı ile bu tablo karşısında belli oranlarda herkes suçlu.

2020'den itibaren destekleri AB ülkelerinde %5 altına düşürecekler. o da ayrı bir sıkıntı olacak; Ayrıca sıkıntı sadece Hollanda'da değil buyrun Fransa'dan bir haber

• Beğen
Tepkiler: erkunt_34
Almanyada yüksek verim almak için iklim şartları yardım ediyor ona katılıyorum fakat ülkemizde de çiftçilik o kadar kara düzen yapılıyor ki ortalama ülke veriminin düşük olması gayet normal. Yan yana 2 tarladan bir tanesi 600 kg bicerken diğeri 300 kg biçiyor. Alın size ortalama 450 kg ama Almanyada 1 tanesi 900 kg biçiyor ise yan tarlada ya 900 yada 850 kg biçiyor. Ülkemizdeki gibi uçurum yok ülke genelinde standart var.
Ülkemizin Dünyada 1 numara olduğu fındık örneğini vereyim. Türkiye italya Gürcistan başlıca ülkeler ıtalya dünya pazarına hakim Gürcistan ise Ortalama verimde ülkemizi geçmiş. Gurcistan ile komşuyuz iklim şartları aynı ve ortalamada bizi geçmiş durumda. Yani yağmur yağmadı vs vs bahane yıl 2019 nüfus sürekli artıyor gıda ihtiyacı artıyor ama biz hala buğday veriminin ortalamasını artirmanin yolunu bulamamisiz. Dünyada buğday üretimi yapan ülkeler arasında ülkemiz ortalamada sondan 2. Sırada.
Dolayısı ile bu tablo karşısında belli oranlarda herkes suçlu.
Kaçımız doğru düzgün toprak analizi yaptırıyoruz her yıl? Şahsen ben kabala gübre atıyorum, gerçekten toprağın neye ihtiyacı var bilmiyoruz. Organik maddeyi hiç söylemiyorum bile %90 1 ve altında bu topraktan nasıl verim alacağız?

Kaçımız doğru düzgün toprak analizi yaptırıyoruz her yıl? Şahsen ben kabala gübre atıyorum, gerçekten toprağın neye ihtiyacı var bilmiyoruz. Organik maddeyi hiç söylemiyorum bile %90 1 ve altında bu topraktan nasıl verim alacağız?

Hocam bu yapan bi ziraat odamız il veya ilçe tarım mühendisimiz varmı . Bu bölge patates bu bölge sarımsak bu bölge çeltik bu bölge sebze ekicek devlet şartlarındasınız deyen bir kurum varmı ? Bunları anlatan söyleyen birim kontrol ve bilgi verdimi yo hayır ve biz toprağımızı tanımıyorken analiz yapacak bi bölgede beş barmagı geçmiyoruz maalesef hala kara düzeniz . Biz para kazanmaya çalıştıkça batıyoruz bi ürüne yükleniyoruz sonuç ithal .kooparatif olamıyoruz çünkü birlik olamıyoruz. Biz çeltiği 3 ‘e satmayalım buğday 1.5 ayçiçeği 2.5 olmasın ama gübre ilaç mazot ilaç zam yemesin . Kusura bakma konuştum konuştum ama gerçekten kimisine boşa kimisi haklıya yoracak sonra partizan olucam

Hocam bu yapan bi ziraat odamız il veya ilçe tarım mühendisimiz varmı . Bu bölge patates bu bölge sarımsak bu bölge çeltik bu bölge sebze ekicek devlet şartlarındasınız deyen bir kurum varmı ? Bunları anlatan söyleyen birim kontrol ve bilgi verdimi yo hayır ve biz toprağımızı tanımıyorken analiz yapacak bi bölgede beş barmagı geçmiyoruz maalesef hala kara düzeniz . Biz para kazanmaya çalıştıkça batıyoruz bi ürüne yükleniyoruz sonuç ithal .kooparatif olamıyoruz çünkü birlik olamıyoruz. Biz çeltiği 3 ‘e satmayalım buğday 1.5 ayçiçeği 2.5 olmasın ama gübre ilaç mazot ilaç zam yemesin . Kusura bakma konuştum konuştum ama gerçekten kimisine boşa kimisi haklıya yoracak sonra partizan olucam

Partizanlıkla ilgili değil, mesela her il ve ilçe tarımda köylerle ilgilenen ziraat mühendisleri var, onlardan destek alıyor muyuz? Başımdan geçen bir olayı anlatayım size, geçen sezon mercimek ekmiştik daha öncesi nohuttu (normalde ekmemiz gerekiyormuş) babam mercimeğin hastalıklı olduğunu söyledi sonra bir komşu var ona danışmış ben dedim ki o komşu nereden bilecek hastalığın ne olduğunu, ilçe tarımda çalışan ziraat mühendisi vardır onlara sor dedim (bu arada ben İzmir'de yaşıyorum) babam ilçe tarıma gidip sormuş, bizim köyle ilgilenen ziraat mühendisi gelip yerinde inceleme yapmam gerek demiş bir de nohuttan sonra tekrar mercimek ekmemelisiniz diye de bilgi vermiş, sonra 1-2 gün için de gelip tarlayı incelediler ve şunları şunları yapmalısınız diye bilgi vermiş Ziraat mühendisi. Demem o ki "at sahibine göre kişner" biz çiftçiler olarak kendi ilimizde ilçemiz de olan ziraat mühendislerine soru soracağız onlarda kendi atıllıklarından böylece kurtulacaklar. Ama gel gör ki biz, ne yapacağız ziraat mühendisiyle ben daha iyi biliyorum komşu şunu yaptı bende onu yapacağım diyoruz. Ziraat mühendisi de bana kimse soru sormuyor demek ki kimsenin bilgiye ihtiyacı yok diye düşünüyor olabilir. Analiz konusuna gelince, bazı ziraat odaları vs analiz yapıyorlar bazan da bu forumda yaptıran arkadaşlar bu sonuçları paylaşılıyor ancak Selçuk ünv. den Prof. Dr. Mehmet Zengin hoca sadece ph,azot ve fosforun yapıldığı analizlerin yetersiz olduğunu belirtiyor. onun yerine tam toprak analizinin yapılmasını öneriyor yani bor, demir vsnin olduğu analiz.
Ben kendisine bunu sorduğumda bana tam bir şekilde analiz yapan ve Konya'da yer alan kurumların listesini göndermişti. Buraya yazayım dursun ilgilenen arkadaş olabilir.
1) Selçuk Üniv. Ziraat Fak. Toprak Böl. Araşt. Lab., Kampüs, Selçuklu/KONYA (0332 223 2944).
2) Toprak ve Su kaynakları Araşt. Enst. Lab., Meram/KONYA.
3) BSK Lab. Karatay/KONYA.