Arpalarda hastalık.

Arpalar bölge bölge karartma sararma var kimi pas diyor kimi kök hastalıgı sebotorya hastalıgı dıyor kiminde yagmursusluktan diyor hatta kimi o tarladan 10 sene bu hastalık gitmez ne ekersen ek diyor sizce nedir sorun ne yapmak gerek
IMG_20200423_191746.jpg
IMG_20200423_191734.jpg
IMG_20200423_191853.jpg

Toprakta tav varmı.Kuraklık sıkıntısı varsa oda tetikler..Bitkide kardeşler ölmüş.Sık diyenler olmuşta bu arpa bana göre seyrek.Alt yapraklar kalmamış.Boya bile gitmemiş..Daha önceden yaprak leke hastalığı yapmış bu arpa.O zaman ilaç atmadıysanız kardeşlenmeden tutta sapa kalkıma tane verimine her şeye zararı var.Çok pis hastalık.Senelerdir arpa ektiğim için biliyorum.O tarlalara bu sene sırf bu yüzden buğday ektim.Böyle tarlaların varsa 2 sene arpa ekme.Tarladaki anızda 2 sene yaşıyor bu canlı.Şuanda atma durumun varsa paraya kıy opera max at.Kesin ve etkili çözüm.Birde hersene arpa ekilecekse en iyi en etkili çözüm input ama daha erken atman lazımdı.Ucuz ilaçlar çözmüyor bu işi..

• Beğen
Tepkiler: Murat Çiftci
Yağışı bekle bence.Ama opera maxı atarsan çok iyi olur.Alt yapraklarda bulunan o kahverengi nokta gibi benekler arpa yaprak lekesi.Hava nemli yağışlı giderse bayrak yaprağa kadar çıkar be büyür.

Arpalar bölge bölge karartma sararma var kimi pas diyor kimi kök hastalıgı sebotorya hastalıgı dıyor kiminde yagmursusluktan diyor hatta kimi o tarladan 10 sene bu hastalık gitmez ne ekersen ek diyor sizce nedir sorun ne yapmak gerekEkli dosyayı görüntüle 48033Ekli dosyayı görüntüle 48034Ekli dosyayı görüntüle 48035
Yukardaki ilacı uyguladım güzelde yagmur yagdı 8 veya 10 santim de topraga gecmiştir yagmur acaba bu resimdeki arpalar normal arpa halini alıp düzelirmikii