Arpalar coştu bu sene

04.11.2009
775
423

Arkadaşlar bu yılki ara ekim alanım 120 dönüm 16 kg tohum kullandık ekerken muazzam kardeş yapmış
b84d0f19c7e8ba3e47224cce3bd532ca.jpg

b5f710db33be0fbff62cf9453b253713.jpg

Maşallah,yalnız 16 kg çok azmış.
Peki dönüme ne kadarlık bir beklentiniz var?
Evet az arpa çok kardeş yaptığı için tohumu en fazla 18 kg kadar kullanıyoruz dönüme 400 500 kg kadar alıyorduk bu sene arpaya üvey evlat muamelesi yapmadık 😊 bugdaya ne hizmet yaptıysak onada yaptik
Arpanin cinsi nedir. Yaptığınız islemlerden bahsedebilirmisiniz.
Arpa nin cinsi tarım kredi üretimi fransız lord 6 sıralı arpa 16 kg tohum attık 30 kg 20 20 gübre kullandık ardından merdane çektik şubat 17 de 20 kg üre mart 25 de 20 kg üre nisan 15 de 15 kg can nitrat attık ayrıca ot ilacıyla birlikte kök boğaz ilacı daha sonra yine kök boğaz ilacı humik asit yaprak gübresi ve sinek ilacı uyguladık ardından dün ve bugün tekrardan yaprak gübresi ve külleme ve pas ilacı atıldı bu kadar

Evet az arpa çok kardeş yaptığı için tohumu en fazla 18 kg kadar kullanıyoruz dönüme 400 500 kg kadar alıyorduk bu sene arpaya üvey evlat muamelesi yapmadık bugdaya ne hizmet yaptıysak onada yaptik

Arpa nin cinsi tarım kredi üretimi fransız lord 6 sıralı arpa 16 kg tohum attık 30 kg 20 20 gübre kullandık ardından merdane çektik şubat 17 de 20 kg üre mart 25 de 20 kg üre nisan 15 de 15 kg can nitrat attık ayrıca ot ilacıyla birlikte kök boğaz ilacı daha sonra yine kök boğaz ilacı humik asit yaprak gübresi ve sinek ilacı uyguladık ardından dün ve bugün tekrardan yaprak gübresi ve külleme ve pas ilacı atıldı bu kadar

bizim 3 senede attığımız gübreyi 1 senede atmışsın:) bereketli olsun.

Evet okudum,yalnız bu yıl iyi hizmet yaptık uvey evlat gibi davranmadik demiş ayrıca abi de edirneli toprakları kuvvetlidir o sebeple 400-500ü geçer demek istedim..

eyvallah attığı ilaçların maliyetini bilmiyorum ancak yazılana göre 85 kg gübre kullanmış arkadaş ortalama 110 tl gibi bi maliyeti var gübrenin yani arazi çoksa belki kurtarır ancak 200 dekar altı arazisi olan birisi bu kadar gübrenin ilacın altından kalkamaz diye düşünüyorum. heleki birde yıl kurak giderse ki zamanında biçer dahi sokmadığımız arazilerimiz oldu vay halimize fiyatlar desen zaten bitik durumda devlet sürekli buğday arpa ithalatının önünü açıyor. 1 bardak çay içmek için bile ortalama 1-3 kg arası buğday satmamız gerekiyor.geçenlerde tkk. çalışan birisiyle konuştuk hibe ile tarımsal mekanizasyon alımı hakkında zirai alet satan firmadan ekipman aldığım zaman peşin para ile pazarlıkla örneğin:12000 tl lik bi makinayı 10000 tl ye alabiliyorum,ancak hibe ile alırsam ki herkese hibe çıkmıyor bile 12000 tl lik makinanın fiyatına aynı firma 16000 tl istiyor yani hibe çıksa bile o bile işimize yaramıyor makina satan firmaya yarıyor. neyse kusura bakmayın konuyu farklı yerlere çektim inşallah rabbim herkese bol bereket verir arpalarımız buğdaylarımız tüm mahsülleriniz bol bereketli olsun herkese saygılar işlerinde kolaylıklar.

trakkulup.net

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç

Maşallah, bu kadar gübre ve ilaç 500 kg verimi olan arpa için fazla değil mi?
Kabaca hesaplarsak
20 20 1 kg = 1.15 TL ise 30x1.15= 34.5 TL
Üre 1 Kg = 1.35 TL ise 40x1.35= 54 TL
can nitrat 1 Kg = 1.05 TL ise 15x1.05= 15.75 TL
Sadece gübreler için toplam = 104.25 TL...

500 kg arpa ise 500x0.9= 450 TL - 104.25 = 439.75 TL.....
Sürme, tohumluk, ekme, ilaçlama, sulama.... Kar ediliyorsa eğer belgesellik bir çalışma olur.

Allah emeğinizi karşılıksız bırakmasın inşallah...

Maşallah, bu kadar gübre ve ilaç 500 kg verimi olan arpa için fazla değil mi?
Kabaca hesaplarsak
20 20 1 kg = 1.15 TL ise 30x1.15= 34.5 TL
Üre 1 Kg = 1.35 TL ise 40x1.35= 54 TL
can nitrat 1 Kg = 1.05 TL ise 15x1.05= 15.75 TL
Sadece gübreler için toplam = 104.25 TL...

500 kg arpa ise 500x0.9= 450 TL - 104.25 = 439.75 TL.....
Sürme, tohumluk, ekme, ilaçlama, sulama.... Kar ediliyorsa eğer belgesellik bir çalışma olur.

Allah emeğinizi karşılıksız bırakmasın inşallah...

Maşallah,yalnız 16 kg çok azmış.
Peki dönüme ne kadarlık bir beklentiniz var?

Arpanin cinsi nedir. Yaptığınız islemlerden bahsedebilirmisiniz.

Guzel bir çalışma yapilmis. Allah hayırlısıyla bicmeyi nasip etsin.

bizim 3 senede attığımız gübreyi 1 senede atmışsın:) bereketli olsun.

bu kadar masrafla arpa 400-500 kg verimle hiç bişey bırakmaz

Bu kadar masrafla 400-500kg arpa biçtiği kim söyledi en az 600ve üzeri biçer yıl yardım ederse vesselam. Saygılar

yorumları okuduysan kendisi söylemiş inşallah 600 üzeri olur

Evet okudum,yalnız bu yıl iyi hizmet yaptık uvey evlat gibi davranmadik demiş ayrıca abi de edirneli toprakları kuvvetlidir o sebeple 400-500ü geçer demek istedim..

eyvallah attığı ilaçların maliyetini bilmiyorum ancak yazılana göre 85 kg gübre kullanmış arkadaş ortalama 110 tl gibi bi maliyeti var gübrenin yani arazi çoksa belki kurtarır ancak 200 dekar altı arazisi olan birisi bu kadar gübrenin ilacın altından kalkamaz diye düşünüyorum. heleki birde yıl kurak giderse ki zamanında biçer dahi sokmadığımız arazilerimiz oldu vay halimize fiyatlar desen zaten bitik durumda devlet sürekli buğday arpa ithalatının önünü açıyor. 1 bardak çay içmek için bile ortalama 1-3 kg arası buğday satmamız gerekiyor.geçenlerde tkk. çalışan birisiyle konuştuk hibe ile tarımsal mekanizasyon alımı hakkında zirai alet satan firmadan ekipman aldığım zaman peşin para ile pazarlıkla örneğin:12000 tl lik bi makinayı 10000 tl ye alabiliyorum,ancak hibe ile alırsam ki herkese hibe çıkmıyor bile 12000 tl lik makinanın fiyatına aynı firma 16000 tl istiyor yani hibe çıksa bile o bile işimize yaramıyor makina satan firmaya yarıyor. neyse kusura bakmayın konuyu farklı yerlere çektim inşallah rabbim herkese bol bereket verir arpalarımız buğdaylarımız tüm mahsülleriniz bol bereketli olsun herkese saygılar işlerinde kolaylıklar.

trakkulup.net
Değerli yorumlarınız için çok sağolun arkadaşlar vet dönümüne 400 500 kg verim alıyorduk önceki yıllar bu yıl gubreyi de ilacı da bugdaylar attığım gibi attım önceki yıllarda 20 kg taban gübresi 10 Kg üre 15 kg nitrat atıyorduk sadece o ilacı kullanıyordum bu yıl dediğim gibi arpalara üvey evlat gibi davranmadim ekim alanı az olduğu için satmak için ekiyorum bu arada kendi hayvanlarının yem ihtiyacı için ekiyorum