Arpada güpreleme

Tekseferde dekara (1.000 metrekare) 20 kilo amonyum sülfat %21 n yi üst güpresi olarak tarlaya atabilirmiyiz yani bitkide yanma kök yakması gibi muhtelif sıkıntılara yol acarmı acaba

Tekseferde dekara (1.000 metrekare) 20 kilo amonyum sülfat %21 n yi üst güpresi olarak tarlaya atabilirmiyiz yani bitkide yanma kök yakması gibi muhtelif sıkıntılara yol acarmı acaba
Tek seferde yapılan gübreleme için ne amonyum sülfat uygun, ne de zaman uygun. Üre kullanmalısınız ama şimdi değil. İklim ve toprak şartlarınızı bilmemekle birlikte, kardeşlenme ortalarında 13-15 kg ürenin yeterli olacağını sanıyorum.

İki seferde gübrelemeyi düşünürsen ilk kardeşlemede 10 kilo üre saf 4.6 azot sapa kalkmadan öncede 10 kilo sülfat saf 2.1 azot vermiş olursunuz. Toplamda 6.7 saf azot 3 kiloda tabana verdiyseniz ekimle beraber yaklaşık 10 kilo saf azotla ortalama bir verim alırsınz inşlh

• Beğen
Tepkiler: Murat Çiftci
Ben kendi programını yazayım. Tabana 25 kg 20.20 ot ilaçlamasından hemen sonra kardeşlenmede: dengeli yaprak gübresi+amino asit+çinko kardeşlenmenin sonlarına doğru 20 kg üre tek uygulama yalnız ben üreyi klasik gübre değil DMPP li üre tercih edeceğim
Yatmıyormu buğdaya iyi de arpa yatıyor bizim arazide tabana 20kg 20.20 üste 20kg can ile %30 yattı aydan hanım cinsi arpa

Yatmıyormu buğdaya iyi de arpa yatıyor bizim arazide tabana 20kg 20.20 üste 20kg can ile %30 yattı aydan hanım cinsi arpa

Hocam bu ektiğim çeşit yatmaya dayanıklı bir çeşit ve altı sıralı ayrıca senin arpanın yatma sebebinin birincisi nitrat çünkü nitrat çok hızlı alınır topraktan ikincisi de aydan hanım 2 sıralı olduğu için sap mukavemeti çok fazla olmayabilir. Benim arpa da en büyük tercihim yatmaya çok dayanıklı çeşidi yapabildiğim en iyi beslemeyi yapmak tabii fiyat faayda endeksine göre o yüzden bu sene denemelik PROGEN FİNOLA ektim

Zaten su anda degilde subat sonu mart bası atacagm üst güpresi ni ama bnm merakım 19 20 kilo tek seferde sülfat attıgımda ürünü yakarım diye merak edyrum 2 seferde ikiye bölüp atsak kırac arazi kurak bölge
Baskan senin merakini gidereyim bu donemde atilan sulfat yakmaz istersen tek seferde 50kg at ben on yil once denemistim kanolalari sulfatla gommustum deneme amacli gayet saglikli oldular