Arpa yada bugday tarlası

Nadas uygulanan araziler ile nadas uygulanmayan arazilerin toprak işlemesi farklı olur.
Nadas usulü işlenen tarlalarda mümkün olduğu kadar derin işlenmeden kaçınılmalı ve derindeki tutulan su ve nem kaçırılmamalı.
Otlanma çok olursa yine 5-10 cm gibi kaz ayağı çekilmeli.
Eskiden nadas alanları olmaması için NAD(Nadas alanlarını daraltma projesi) vardi.Burada çiftçiye baharda nohut ektirilerek,kredi olarakta destekleniyordu.Güzel bir uygulamaydi.Özellikle Kütahya ve benzer illerde çok uygulaması olurdu.
Affına sığınıyorum megnum müdürüm sunumu anlamam gerekiyor örnegin tarlayı nadasa bıraktım bahar geldi tarlada ot bitki kalıntısı veya baska bişi yok bu tarlayı 25 santim sürmek yerine 10 santim sürdüğüm zaman daha iyi yapmış olup verim artışına sebeb olmuş oluyormuyum sizce

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Affına sığınıyorum megnum müdürüm sunumu anlamam gerekiyor örnegin tarlayı nadasa bıraktım bahar geldi tarlada ot bitki kalıntısı veya baska bişi yok bu tarlayı 25 santim sürmek yerine 10 santim sürdüğüm zaman daha iyi yapmış olup verim artışına sebeb olmuş oluyormuyum sizce
Doğru, zaten 10-15cm den çizel çekilir boyuna.
Ikinci olarak 5-10cm den enine çizel çekilerek arkalarında tırmık da bağlıysa tohum yatağı hazırlanmış olur.

Ikinci olarak 5-10cm den enine çizel çekilerek arkalarında tırmık da bağlıysa tohum yatağı hazırlanmış olur.
Teşekkür ederim demekki nadasa bırakılan tarlalarda ilk işleme derinliği 10 15 santim yeterli ozaman magnum müdürüm bir anlamda nadas işlemesinde arpa bugday için pulluk yerine çizel kültüvatör gibi aletlerle işlemeyi uygun görüyorsunuz demkki bir anlamda

Murat Galerimden bunları ekliyorum.Inşallah faydalı olur.
20191216_184214.jpg
20191216_183440.jpg
20191216_183453.jpg
20191216_183505.jpg
20191216_183520.jpg
20191216_183531.jpg
20191207_194400.jpg
20191216_183607.jpg

Biz önceden nadas bırakmazdık nohut + buğday
Nohut ekili tarlalar yarı nadas yerine geçerdi yağmurlar zamanında yağarsı
4-5 yıldır nohut ekimi yapmıyoruz artık olmuyor hastalık zamansız yağmurlar tuzunu yıkıyor
O yuzden buğday + nadas sistemine geçtik artık.
yer Kütahya

• Beğen
Tepkiler: Murat Çiftci
Biz önceden nadas bırakmazdık nohut + buğday
Nohut ekili tarlalar yarı nadas yerine geçerdi yağmurlar zamanında yağarsı
4-5 yıldır nohut ekimi yapmıyoruz artık olmuyor hastalık zamansız yağmurlar tuzunu yıkıyor
O yuzden buğday + nadas sistemine geçtik artık.
yer Kütahya
Aslında nadassı ilk sürümde Braz otlandırıp Otlanmasını bekleyip yapmak daha mantıklı o yeşil otlarda organik güpre sayılır dye düşünmekteyim toprak yüzeyinde bitki kalıntılarınında az cok olması erozyunu ve güneş ısınlarının kısmende olsa topraga etki edip topragın çölleşme sini önleyebilir

• Beğen
Tepkiler: KeyfeDeger

Bizim buralarda nadas olayi yok.O yüzden böyle tekrar yazdıklarımı kontrol etmek gerekiyor.
Size cevap olarak 15-18 cm.den baharın sür diyor ama bu sizin o yıl nadasa bırakmak için ilk sürüşunuz olacağı için pulluğunuz toprağı tam değirmemeli,kulağı alınmış yada toprağı yarı deviren pulluk yada anadolu sabanı ile sürmeliymişsiniz.Aslinda yazıda çok güzel anlatılmış bu konu,kolay gelsin.

• Beğen
Mesala bir örnek vereyim bir yıl tarlayı boş bıraktım nadasa baharda ilk sürümü pulluk la 20 santim sürdüm ilk basta bu tarladan 230 kilo bugday aldım
Diğer tarlamda nohut etkiliydi nohutu hasat ettikten sonra ilk sürümü 10 santim derinliğinde kültüvatör le sürdüm 450 kilo arpa aldım tuah durum 1.örnekte devirerek pulluk la sürdüm ilk sürümü 20 santim 230 kilo verim 2.önekte yırtarak kültüvatör le yüzeysel enfazla 10 santim sürdüm 450 kilo arpa
Konuyu baştan sona okudum, nohut baklagil bitkisi,köklerinde bulunan modüller sayesinde havadaki serbest azotu topluyor.arpadaki fark bence öncesinde nohut etkili olması

• Beğen
Evet olabilir çünkü bugdayın yerine arpa eken nohudun yerine arpa eken kadar verim alamadı bizim burda
Evet yukarı yazdığınız gibi bunlar acı tecrübeler maalesef. İlimi,bilimi.iyi takip etmek gerekiyor.gecen bir yazı okumustum gelecek yıllarda Türkiye'de iklim değişikliğinin sonucu ürün yetiştirmenin Zor,veya hiç yetişmemesi. Bölgemizdeki en iyi ekim yöntemini bulmak zorundayız.

• Beğen