Arkadaşlar traktörleri değiştirmeyi düşünüyorum

Bildiğiniz üzere hem hayvansal hem bitkisel üretim yapmaktayım çiflik işleri çok yoğun mevsim kısa tarla işlerimizde ağır baya bi yük traktörlere biniyor çok çabuk eziliyorlar
Traktörler
3095 ortaklıydı2018 de 5300 saatte sattık perte yakındı ama çalışıyordu , 285 revizyondan sonra 7500 saatte artık yorgunluktan hali kalmamıştı 4709 ile değiştim
Tt 55 i 4 yılda 4600 saat motor istiyordu tt.4 ile değiştik
Ara motor case 75c aldık oda 2000 saat oldu baskı kabin egzoz levye hepsi problem çıkaracakken 4 ay önce sattık
Şuan sadece tt.4 ve 4709 var ikisinde 2018 Aralıkta aldım ikiside 2000 saati geçti

Şuan elimde besi danası var kısmetse kestirecem yakında kurbanlık düşünüyorum ama piyasa yüksek olursa yerine almam
Bu yüzden motorları değişeyim diyorum değeri düşmeden

750 dönüm sulu arazi işliyorum arpa buğday yulaf fiğ yonca korunga Mısır

Sılaj balya nakliye işleri tamamen kendi işimde çalıştırıyorum
200 sağmal ineğede günlük bu traktörler bakıyor
Vaktim çok kısıtlı tarlaya gidince ahır ,ahıra gidince tarla kalıyor durmak yok gece gündüz
Şimdi
Sizden ricam hem uygun hp az yakıt kısa zamanda çok iş yapabileceğim bir makina lazım
İkili olacak bir küçük bir büyük işler için önerileriniz çok kıymetli benim için ve kepçe şart
IMG_7335.JPG
IMG_7330.JPG

IMG_7329.JPG
IMG_5891_Original.JPG

IMG_6841_Original.JPG

Modellerin , başlangıç torku, max torku, tork artış yüzdeleri, nominal ve max motor güçleri, en az yakıt bölgeleri, sabit güç aralıkları, özel yakıt tüketim değerleri ile minimum yakıt tüketim değerleri, devir aralıkları arasında farklar var.
Kepçede sabit güç aralığı yüksek model tercih ederim, yakmayan gitmiyor. :)

Resimler ve ekler

• Big-test-of-14-tractors.pdf
    998.5 KB · Görüntüleme: 27
Traktörleri toptan sıfırlayacaksınız anladığım kadarıyla
Bir tanesi hiç çiftçikten çıkamayacak 65 hp işinizi görür önde kepçesi olan shuttle'lı bir jd 5065e
Tarla için iki tane biri ara işlere bakan 55 bg misal tt55 gibi bir tane de ana işleri yapan gerçi tek kişiyseniz tarlaya tek traktör yeter ötekini kim kullanacak mf 5440 işinizi görür gibi bu modellerin 2 .el düşük saatlisini bulmak kolay olur

MaşAllah hem 200 sağmal inek hemnde 750 dönüm sulak arazi ikisi birden işlemek icin en az 3 4 traktor ve en az 8 10 kişi sabit işci olması lazım okadar arazi nasıl sulanır [emoji846]

4 traktör vardı ikisini sattım kullanacak kimse yoktu diğer 2 Side hiç boş kalmıyor şuan işler yetişmiyor
IMG_7806_Original.JPG
IMG_7870_Original.JPG

IMG_4550_Original.JPG

Sulamaya bir ben yetiyorum sıkıntı yok
Bir traktörü yakın tarlada pompayı kurup bırakıyorum aynınanda başka tarlada salma sulama yapıyorum öteki motorla gidip geliyorum pompanın yanına spring değiştirmeye
IMG_7075_Original.JPG

IMG_2077_Original.JPG
[emoji4] 8 -10 kişi

Traktörleri toptan sıfırlayacaksınız anladığım kadarıyla
Bir tanesi hiç çiftçikten çıkamayacak 65 hp işinizi görür önde kepçesi olan shuttle'lı bir jd 5065e
Tarla için iki tane biri ara işlere bakan 55 bg misal tt55 gibi bir tane de ana işleri yapan gerçi tek kişiyseniz tarlaya tek traktör yeter ötekini kim kullanacak mf 5440 işinizi görür gibi bu modellerin 2 .el düşük saatlisini bulmak kolay olur

Aynen çiftlikte kepçeli bi traktör sürekli duracak
Ama 5065 e hint malı diye biliyorum o bana 2 hafta dayanamaz elimizde kalır birde yem karmayı 12-14 m3 alabilirim 65 HP iş görmez sanırım
Tarlada çoğu zaman tek gidiyorum hafif işlere küçük traktörle gidiyorum kaz ayağı çapa merdane gübre için daha avantajlı diğer işler içinde güçlü büyük traktör düşünüyorum artık genelde gündüz çiftlikteki işlerle uğraşıyorum gece sürümleri hallediyorum zaman benim için çok değerli o yüzden kısa zamanda çok iş çok dönüm yer halledeyim ama tabi 750 dekara da 200 HP istemiyorum çok abartı olur onu o arazide eskitmeye değmez arazinin getirisi karşılamaz zaten 5440 -4709 dan biraz daha ii ama sıfırı yok şuan birazda yatırım amaçlı düşünüyorum zaten fazla değer kaybetmesin makina sıfır almak istiyorum

4 traktör vardı ikisini sattım kullanacak kimse yoktu diğer 2 Side hiç boş kalmıyor şuan işler yetişmiyor Ekli dosyayı görüntüle 45761Ekli dosyayı görüntüle 45762
Ekli dosyayı görüntüle 45763

Sulamaya bir ben yetiyorum sıkıntı yok
Bir traktörü yakın tarlada pompayı kurup bırakıyorum aynınanda başka tarlada salma sulama yapıyorum öteki motorla gidip geliyorum pompanın yanına spring değiştirmeye Ekli dosyayı görüntüle 45764
Ekli dosyayı görüntüle 45765[emoji4] 8 -10 kişi

1. Seçenek Mf 5712s- Mf 5410 mf 4709
kalsin

2. Seçenek 2 adet case 115c 2018 model ve yukarısı
4709 kalsın.

3. Seçenek landini 5h 115 ve 5h100 mf kalsın

• Beğen
Tepkiler: Ertuğrul -25

Ben ağir iş icin yani tarla işi icin mf 5700 s serisi veya nh tr6 serisi oneririm kepce kullanimlarinda ise fazla olur ama mf 5400 serisi yapisi itibariyle kepce isleri icin elverişli traktörler

Bu arada 4709 dan memnunmusunuz 95 brygir gucunu veriyormu tarlada bayilma vs oluyormu bizim koyumuzde bir tan 4708 var fena traktör değil ama ayak gazi sorunlu ayak gazina dokunuyorsun traktor zipliyor geri cekiliyor zipliyor geri cekiliyor bu sebebten el gazi ile kulllaniyorlar servis cozum bulamadi

Size tavsiyem alabilirseniz sadece kepçe almanız Beko loder olabilir bizim burada büyük çiftlikler artık öyle yapıyor kepçe traktörü öldürüyor ama beko kepçelere kolay kolay birşey olmuyor hem traktör kepçeden daha kullanışlı ve kapasiteli veya teleskopik yukleyici olabilir.Traktör ana işler için massey 5711 global dyna 4 ara işler için 65 HP bir traktör olabilir.

1. Seçenek Mf 5712s- Mf 5410 mf 4709
kalsin

2. Seçenek 2 adet case 115c 2018 model ve yukarısı
4709 kalsın.

3. Seçenek landini 5h 115 ve 5h100 mf kalsın
Case yada mf geçiyor aklımdan landini düşünmüyorum
İkinci el piyasası canlı traktör lazım çünkü yeri geldimi nakite çevirebileyim acil arazi ve hayvan alımlarında bunu düşünmem gerekiyor
Birde farmallarda orjinal kepçe yoktu pazarlık ettik kepçeden dolayı vazgeçtim bi ara

Yatirim amacli aliyorsanız MASSEY FERGUSON almalisiniz global seri hariç
Birazdaha mantıklı geliyor yine mf daha ii

Ertugrul simdiden hayırlı olsun yeni traktor
Erzurumun soğuğunda bu işi yapmak ayrı bir zorluk
Üzerine binince yormasın Daha çok dinlendirsin insallah
Allah razı olsun İsmail abi teşekkür ediyorum

Ben ağir iş icin yani tarla işi icin mf 5700 s serisi veya nh tr6 serisi oneririm kepce kullanimlarinda ise fazla olur ama mf 5400 serisi yapisi itibariyle kepce isleri icin elverişli traktörler
Tr 6 - yada 6700 aynı segmentte değilimi

Bu arada 4709 dan memnunmusunuz 95 brygir gucunu veriyormu tarlada bayilma vs oluyormu bizim koyumuzde bir tan 4708 var fena traktör değil ama ayak gazi sorunlu ayak gazina dokunuyorsun traktor zipliyor geri cekiliyor zipliyor geri cekiliyor bu sebebten el gazi ile kulllaniyorlar servis cozum bulamadi

4709 full olanı var bende orjinal kepçe
Çok kullanışlı ve konforlu bi traktör
Güç konusunda td 90 -td 100 ün yaptığı her işi yapıyor gaz pedalı çok yumuşak o gerçek motor tepkimesi hızlı aşırı seri şanzımana sahip az biraz patınajlı mf 285 gibi arka çok hafif tek çekerde aynı 285 arkaya 300-400 kg ağırlık olsa bence çok daha ii olur ön ağır
Pullukta da gayet ii 5 yada4 -12 no kullanıyorum yakıt orta şeker

Kepçeli traktör şaseli debriyajsız şatıllı olmalı , baskı balata yok tabiki jd nin üstüne ben motor göremiyorum, alman 6 serisi , jd servisi varsa düşünmenizi tavsiye ederim 15 bin saat motor ömrü var,piyasada çoğu motoru kullandım, jd yi satınca yerine başka bir marka düşünemiyorum, şimdiden tercihiniz hayırlı olsun.

Kepçeli traktör yerine Beko tarzı makina daha uygun olur 5400 yada 5700 serisi arazi işlerinde fazlasıyla yeter size

Size tavsiyem alabilirseniz sadece kepçe almanız Beko loder olabilir bizim burada büyük çiftlikler artık öyle yapıyor kepçe traktörü öldürüyor ama beko kepçelere kolay kolay birşey olmuyor hem traktör kepçeden daha kullanışlı ve kapasiteli veya teleskopik yukleyici olabilir.Traktör ana işler için massey 5711 global dyna 4 ara işler için 65 HP bir traktör olabilir.

Kepçe almayı da Allah nasip eder inşAllah aklımda var
Yeni ahır için proje hazırlıyorum eğer ızgara sistem yaparsak gübreyi eğim ve tazyikli su ile aktarıp sıyırıcı almak istemiyorum iki sıyırıcı 30x2:60 bin ediyor üzerine birazdaha koysam bir kepçe alabilirim ama nasip