arkadaşlar cok acil!!!!

Ynt: arkadaşlar cok acil!!!!

ali şen link=topic=78123.msg935386#msg935386 date=1415926018' Alıntı:
helal olsun kral adammış kızın gönlünü kırmamış :D
ali şen link=topic=78123.msg935386#msg935386 date=1415926018' Alıntı:
helal olsun kral adammış kızın gönlünü kırmamış :D
kizin gonlunden ziyade ihtiyaç. .9 tane mermer ocağı var

BOZKURT07 link=topic=78123.msg937948#msg937948 date=1416514474' Alıntı:
Arkadaşlar sa
aldigimiz urunlerde bi değişiklik soz konusu
ekli teklif genel olarak piyasaya gore nasil
Diğerlerini bilmem ama ön kepçe ve ataşmanlarının fiyatı piyasa fiyatının altında normalde ön kepçe 15bin den aşağı değil ama sizin listede 12bin yazıyor bana göre iyi fiyat ayrıca combi steçlemeli makinanında satış fiyatı 56bin € iken sizin listede 48 bin € yazıyor ondada gene 8bin € indirim var.

Marka olarak illa bunlar olmak zorunda mı? Alternatif kaliteli, daha uygun, yeşil ot da uzman, Awrupa markalarda war, iç piyasa da satılan...

aslan26 link=topic=78123.msg938055#msg938055 date=1416562235' Alıntı:
Diğerlerini bilmem ama ön kepçe ve ataşmanlarının fiyatı piyasa fiyatının altında normalde ön kepçe 15bin den aşağı değil ama sizin listede 12bin yazıyor bana göre iyi fiyat ayrıca combi steçlemeli makinanında satış fiyatı 56bin € iken sizin listede 48 bin € yazıyor ondada gene 8bin € indirim var.

Fiyat verirken ön yükleniciyi ve kovayı ayrı fiyatlandırmışlar. Kova ile birklikle fiyat 16 ' ya çıkıyor.

Diğer hususlar:

- Öncelikle düşünülen cihazlar cidden çok orantısız. Biçme gibi işi asıl yapacak alet ucuz ve küçük, tırmık gibi ikinci, hatta üçüncül öncülüğe sahip ekipmana gereksiz yere bir kucak para dökülüyor. Gerçekten mantıksız. O tırmık sezonda 30.000 dekar yer çevirir fakat önündeki biçme onun 4 ' te 1 ' i kadar biçemez.

Kimse kusura bakmasın ama Listeye baktığın an işi yapmayan biri tarafından seçildiği belli oluyor.

- 48.000 € NH 6090 ' a vermektense, üzerine 5-6 bin daha koyar Krone 1500 alırım. Em azından balya boyutunu değiştirme şansım olur.

- 10.000 ' e o römorkun ağababası balya romorku yaptırılır.

- 17 bin € ' lük çevirme neden tercih edildi hakikaten merak ediyorum. Çevirme, ot işinde en az güç ve emek isteyen noktadır. Onda biri fiyata, yani 4500 'TL ' ye' alacağınız tek rotorlu çelmak helikopter tırmık, sezonda çalışmaya bağlı 6-7 bin dekar yer çevirir. İşlenecek arazi bundan büyük değilse rahatlıkla işinizi görür. Üstüne artan para ile size, çevirme ve nakliyede hayati derecede lazım olacak 60 hp civarı küçük traktör alınır.

- balya yapacak traktörün işi balya yapmaktır. Bu traktörü balyadan söküp çevirmeye, çevirmeden söküp nakliye römorkuna, romorktan söküp ön yükleyici ile indir-bindir hammaliyesine koşmak, kusura bakmayın ama kumda oyun oynamak ile aynı şey. Para kazanmaksa amaç, sezonun başında balya makinasını takıp, sezon bitmeden çıkartmamalı. Yoksa 30 senede amortismanı olmaz o balya makinasının.

- balya yapan motor, (hep özenerek izlediğimiz avrupalı müreffeh aile çiftliklerini saymazsak) asla ön yükleyici kullanmamalı. Ben sezonda ekstra ağırlık yapıp yakıtı arttırıyor diye 'balya makinasının kaportasını' söküyorum. Siz ön yükleyici şasesi ekletip ağırlığı arttırıyorsunuz.

- biçme konusunda önerim kesinlikle çekili tip. Şu an ülke şartlarında en geçerli, kullanışlı makina şunlar:

http://www.sahibinden.com/ilan/is-m...ottinger-yonca-bicme-makinasi-186544009/detay

- hepsinden önemlisi, size biçim için bir traktör lazım olması. Zamandan kazanmak için rulo balya makinası alınıyor ama biçim de aynı traktör ile yapılıyor. Burda da bir tezat var. Eğer rulo balya yapılacaksa biçimden 1 gün sonra paketlemede başlanır. Bir gün biçme, bir gün çevirme, bir gün de bağlama işi yapılacaksa hepsini aynı traktör ile yapmak, alınan ekipmanlara yazık etmek olur.

Kısaca size (çevirme ve römorka aynı traktör koşularak) en az 2, uygun çalışmak için ortalama 3 traktör ve hp ' lerine uygun ekipmanlar gerekli. Ve net söylüyorum yukarıdaki bütçe ile tamamı alınabilir.