arkadaşlar bir zahmet bır bakın

Tepenin tarla tarafındaki 1040. Rakıma büyük bir su tankı koyarsın. Tek parça boru ile(çeşme tarafı klepeli) çeşmedeki suyu sifon yöntemi ile tanka toplarsın. Tankada biriken su 40 metre yüksekten istediğin şekilde basınçla tarlaları sular.

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Orion un dediği gibi borularda ters basinç yapar, buzüşme yaptirir. Spiral destekli yada et kalinligi fazla fazla pvc boru gerekli.
İniş tarafı boruları, cikiş tarafındakilerden yarim inç kalin olursa daha güçlü akabilir. En azindan inişin ilk 30-40 metresinde.
Sağlam boru olursa olabileceği kanaatindeyim.

Eğer masraf edeceksen böyle et :)

Aşağıdaki çizimde depoyu 500 m3 yaparsan 40 tane 2.5 tonluk fıskıyeyi 12.5 saat çalıştıracak su elde edersin damlama yaparsan çok ciddi kar edersin 100 dönüm mısırı sularsın çok rahat.

Su kaynağındaki suyun miktarı saatte 10 ton (4 tabanca-Fsıkiye) gibi ise 50 saatte havuz dolar. elektrik alma şansın varsa çok cuzzi miktara dolar depon 220 volt bir dinamo ile evdeki ev aletlerine yakın elektrik yakar.

Sulama neredeyse bedava gelir sadece biraz boru gömersin.

Resimler ve ekler

• Yeni Bit Eşlem Resmi.jpg
    Yeni Bit Eşlem Resmi.jpg
    47.7 KB · Görüntüleme: 106
Arkadaslar bu durumu ben size soyle anlatayim bizim bir cesmemiz var yani burda su bayagi akiyor ama o bolgede pek tarlamiz yok ama orada bir tepe var orayi asip biraz inerse cok tarlamiz var bir arkadas bana bu olur dedi ama malesef orion kadar bilgili muhendisler yok bu ulkede kac tane muhendise sordum olmaz dedi adam daha klepe nedir bilmiyor ki sadece arkadasim ara uzak oldugu icin surtunmeyi hesap edemedik
Suyun viskozitesi ile kullanilan boru malzemesinin yeknik ozellikleri bilinir ise hesaplamak kolay. Anladigim kadari ile su kaynagi ile sulanacak verimli araziler arasinda tepe var ve suyu tepeden karsiya enerji harcamadan gecirmek istiyorsunuz. Su kaynagi ile suyun nihayi kullanilacagi konum arasinda eksi veya esit yukseklik mevcut ise suyu tepeden atlatmak mumkun.

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
hayır tornacıların ben her zaman zekasına güvenirim su 1000 kotunda 1050 metre yüksekliğe ulaşıyor bu uzaklık 1000 metre felan zaten orayı bı aşarsa iş kolay suyun gidecegi tarla 950 kotundan çeşme ile tarlanın arası 3000 metre geliyor

hayır tornacıların ben her zaman zekasına güvenirim su 1000 kotunda 1050 metre yüksekliğe ulaşıyor bu uzaklık 1000 metre felan zaten orayı bı aşarsa iş kolay suyun gidecegi tarla 950 kotundan çeşme ile tarlanın arası 3000 metre geliyor
Reis büyük ihtimalle akar ama arkadaşların çoğu söylediği şeyler doğru mesele ek yerlerinden hava almadığı sürece çeker boru kaliteli atusu yüksek olacak yoksa tepeden çıkan yer emme kuvvetli oldugu için yapışır aşağı inen ise patlar aksi taktirde 100mt az değil su basıncı hafife alınmamalı
Haa çektiği zaman da çeşmeden cikansu ile borunun ucundan akansu aynı olmalıdır çıktığı yere bir havuz olmalı klepeye gerek yok o pampada lazım olur suyun aktığı yere vana koyarak çıkan su ile akan suyu dengele yoksa hızlı çeker arkadaki suyu bitirir tekrar hava yapar bunu yaparken 50 lik boruyu geçme benimde anlamadığım bir olay var uzak mesafede boru ince olursa akıyor ama kalinda akmıyor yani su ile tarla arasındaki mesafe 50 MT ama aşağıda havuzda biriktir suyu öyle bas yoksa sistem suyu gene çok çeker yine hava yapar