Ankarada iyi bakıldığında 100 dönümden kaç ton buğday çıkar ?

Her zaman hesap kitap tutmaz bir örnekle açıklamak isterim
Burda bir abimiz vardı bizimde sürümüz var (koyun) arada yanımıza çay içmeye filan gelir hep işiniz iş derdi sizdeki keyif kimsede yok der dururdu. Sonra sürü almaya karar verdi oturdu hesap kitap yaptı kredi çekip alacaktı sonra kuzuların satıp krediyi kapatacaktı hatta üzerinden para kalacaktı çok dedik abi etme tutma zordur sürekli bakım ister şöyle böyle zaten tecrüben yok bilmiyorsun filan dinlemedi sürüyü aldı kendi ağılları vardı zaten neyse iyi kötü yardımcı olduk o sordu biz söyledik şöyle böyle biraz işi öğrendi ama tabi yetmedi kuzular doğmaya başlayınca sabah bi geliyor kuzulamış ölmüş, ikiz kuzulamış biri ölmüş filan ilk sene çok zaiyat verdi hesap tutmadı yani ikinci senede şap hastalığı geldi kuzular öyle telef oldu sonra koyunu sattı borçalırını ödedi. Üç sene sonra tekrar aldı hemde yeni bir ağıl filan yaptı baya para harcadı. Sürüyü bir gün bir saat otlattı bir gün hiç otlatmadı bir gün üç saat otlatı yani fazla ilgilenmedi yine satmak zorunda kaldı elde var sıfır.
İşin özü ekip dikmek tabiki para kazandırır ama her işin hesaplamaya zorlukları maliyetleri vardır. Bir sene kazanırsın bir sene az kazanırsın bir sene masraflarla ucu ucuna ancak denk gelir. Şuan yaşadığımız yere 25 km uzakta tarlalarımız var şimdi biz bu tarlaları ekince kazanıyormuyuz hayır ama yinede ekiyoruz. Çiftçilikle böyle bir sene zarar ettin diye iş bırakılmaz her senede kazanamassın borçlanırsın filan işler böyle yürür zaten ülkemizde çok büyük çiftçiler hariç diğer çiftiçiler bu durumdadır.
Sıfırdan başlamak zor ama başlaya biliyorsan başla ilk sene belki az kazanırsın sonraki sene belki daha çok nasip artık
Haklısınız hocam Allah yardımcımız olsun bi şekilde başlayıp başarmaya çalışacağım başarırsam zaten yazarım buraya

En basit ben de bir örnek vereyim madem. Bizim köyde geçen kiş bir abi keçi aldı öyle böyle hesaplar yaptı 150 keçi günde 2 litreden 300 litre süt işte söyle peynir yaparım böyle yaparım. Ne oldu yem parasını çıkaramadı işler istediği gibi gitmedi keçileri 5 ayda sattı. O keçileri de babasından kalan mirasla almıştı. Benim sana diğer konunda yazdığım maliyet hesaplamasında da @Göktürk. hocamın dediği tohum parasını,nakliye parasını katmayı da unutmuşum. 200 dekar yere 21 kg den 4 ton da tohuma ihtiyacın var. O da 15 liradan 50-60 bin tl para yapar. Umarım hesapların tutar arkadaşım hepimizin gönülden isteği bu. Başarılar dilerim
Allah aşkına,senin hesaplarda TÜİK in enflasyon hesabı gibi 😂
Ben geçen yıl rebelde ve cevher buğdaylarını 16.5 tan aldım.Asgari ücret,döviz ve akaryakıtın etkisi ile (gecen yılın aynı fiyatına buğday satarak )20 liradan aşağı tohum alamayız.Bunlarla tohum fiyatının ne ilgisi olduğunu görünce anlarız.CAN 8000 hesaplamışsın o subat ayındaydı şimdiden yüzde 25 arttı.Gelecek şubatı düşünemiyorum.
Tocata dekara 100 tl,Soligor 100 tl,beslemeler 50 tl.Bunlar baharın fiyatları.24 baharını düşünemiyorum.
Bir litre ile tarla sürüyormuşsun, en az iki- ikibuçuk litre gidiyor.Tarlalar köyün bitişiğindeyse bile dekara toplamda10 lt mazot kesin gidiyor.

Son düzenleme:
Ben geçen yıl rebelde ve cevher buğdaylarını 16.5 tan aldım.Asgari ücret,döviz ve akaryakıtın etkisi ile (gecen yılın aynı fiyatına buğday satarak )20 liradan aşağı tohum alamayız.Bunlarla tohum fiyatının ne ilgisi olduğunu görünce anlarız.CAN 8000 hesaplamışsın o subat ayındaydı şimdiden yüzde 25 arttı.Gelecek şubatı düşünemiyorum.
Tocata dekara 100 tl,Soligor 100 tl,beslemeler 50 tl.Bunlar baharın fiyatları.24 baharını düşünemiyorum.
Bir litre ile tarla sürüyorsun, en az iki- ikibuçuk litre gidiyor.Tarlalar köyün bitişiğindeyse bile dekara 10 lt mazot kesin gidiyor.
Abi arkadaş için en iyi ihtimali hesaplıyorum. İyimser yaklaşıyorum. Gerçek rakamları söylesek belki de inanmaz :D

Bir litre ile tarla sürüyorsun, en az iki- ikibuçuk litre gidiyor.Tarlalar köyün bitişiğindeyse bile dekara 10 lt mazot kesin gidiyor.
Abi keşke gerçek hayattada öyle olsa bu gidişle işimiz baya zor

Ben bu foruma 12 yıldır üyeyim.14 yıllık üyelerde var.Sen 18-20 yaşlarında ,yirmi günlük üye, hayalleri olan bir gençsin.
Senede 3-4 tane genç gelir,kimi dana besleyecektir,kimi tavuk kaz besleyecektiri,kimi arpa ekecektir kimi buğday.Yazarlar çizerler ,hem sorarlar hem cevapları beğenmezler,birkaç hafta sonra uzayın derinliklerinde kaybolurlar.Aradan bir tanesi çıkıp,gördünüz mü başardım dememiştir.Ya denemiştir hüsrana uğramıştır,ya da nefesi yetmemistir.Bir daha kendilerini duyan gören olmaz.
Alice harikalar diyarındasın dememe sebep o.Şimdi diyeceksin'' Alice kim?''.
Ben bu gençlere hiç cevap yazmam,sana yazacağım tuttu.
O kadar hayaller içindesin ki,önümüzdeki sezon için 500 lira maliyet çıkarıyorsun.Sadece 100 ton buğdayının 4 kamyonla en yakın yere nakliyesi şu anda 20000 lira.
21 kilo sertifikalı tohumluk buğdaya en az 400 lira ödeyeceksin dekara.Daha tarlaya adımı atmadın,tohumcudasın.
Tekrar yazayım,derslerini iyi çalış,okullarını bitir.İyi yerlere gel.Biraz birikim yap.Buğday için biz sana yine yardım ederiz.
Sağolun abi hepiniz iyiliğim için yazıyorsunuz biliyorum artık bakacaz önümüze bi şekil

300 kg/dk buğday verimi alabileceğimiz bayır tarlalarımız mevcut ,
Bir çuval 50 kg un fiyatı 800 TL , tarla icarı olarakta yarım çuval un versek , 400 TL ,
25 kg tohum , 40 kg gübre kullansak , ot + pas ilaçları , samanı hasat masraflarına saydık.
Komşuya sür, tırmık çek , ekim yap desek bin liradan aşağı tarlanın yanına giden olmaz.
110 kg buğdaya 50 kg un çuvalı alınabiliyor.
70 kg buğdaya 50 kg sığır yemleri alınabiliyor.
Kantarın topuzu kaçmış.

100 dönüm tarlanın bir kısmı sulak bir kısmı kıraç, yani sulanamayan arazi, benim anladığım bu.

Mademki öyle, diyelim yarısı sulak, Ankarada suladın alacağın verim 500 kilo olsun, diğer sulayamadığın? Kağıt üzerindeki hesabı otomatık olarak düşürür, artırir dersek olmaz zaten. Tekrar hesaplamakta fayda var bence.

200 dönüme 7 litreden mazot masrafın 1400 litre eder sana 37x1400=51800 TL gübre desen 200x20 kg taban gübresi= 4 bin kilo gübre fiyatı şimdiden 76 bin TL, üst gübreside kullanacaksın dekara 15 kilo hesaplayalım, 3 bin kiloda o tutar şimdki fiyatla 39 bin TL
3 kalem girdi için eder sana 52+76+39=131 bin TL

4 TON tohum masrafın olacak, daha harman masrafın olacak, ama 100 bin TL mazot gübre biçer o bu masrafı diyerek kafadan yuvarlak hesap bir rakamı gözüne kestirebiliyorsun, en kötü aylık 29 değil 19 kazanırsın, 4 tane ayĺığınla bir iphone alsan, geriye kalan 8 aylıklada geçinirsin.

Sana kolay gelsin, sen bencede bu işe başla ve yap, bu kadar hesabı kuvvetli olan bu işlerde kesin başarılı olur, ama kim ne derse desin ÿılma, ölene kadar bırakma mutlaka başarırsın, memlekete böyle girişimci gençler çok lazım bence.

O yapmıycak bu yapmıycak kim yapacak bu işleri? Tabiyki hesabı kuvvrtli olan yapacak bence, ama iyi hesaplaması lazım, önceden bu işi yapıp yapmadığının önemi yok, girişimci ruh önemli.

Son düzenleme:

2021 yılında kuraklıkta kıraclardan 230kg biçim yapmıslıgımız var eger bahsedilen arazi sulu degilse 500 alirim demek büyük hesap hatasi bu araziler en iyi yılında 500 ü zor veren yerler. Bugun kiralik ektigimiz arazilerde dekarda 300kg’a kadar bugday masrafi cıkabiliyor. Üstüne biçtigimiz kâr bizim, hesabi iyi yapmak lazim

• Beğen
Tepkiler: toztoprak
Ha Ankara ha kırikkale verim hersene aynı olmaz ortalama 300 kg alırsın diyelim ama her sene hesapta aynı olmuyor devlet de düzeni kaybetti iyice 8 liradan buğday sat 37 liradan mazot al neymiş bu sene verim yüksek onuda satmak için randevu bulursan tüccar 6 liraya alıyor Allah'tan korkmazlar desem ayıp ederim en kötü gübre 13500 olmuş geçen günlerde nohutu sormustun 30 dekardan 1400 kg çıktı zaten 600 kg tohumdu en az 4 bin de biçer parasi abi yapacaksan fok derin kağıt hesabı yapma ama yap kazanirsin az da olsa biraz da akrabalardan felan kiralsrsin ek iş olarak iyi tek iş olarak perişan olursun

Evet haklısınız ben şansımı deneyecğim zaten 200 dönüm eksem 90 ton yapar oda benim krediyi birkaç yılda kapatmama çok büyük faydası olur
Güzel kardeşim heveslisin isteklisin ama unutmaman gereken bir şey daha var. Ben icra hukuku üzerine çalışmış bir kardeşin olarak borçla bu denli büyük boyutlu bir girişimde bulunmanı istemem. Gerekçesini de şöyle ifade edeyim. Bir abiyle tanıştım icralık olmuştu 60 parça toplam 400 dekar arazisi vardı. Herkes köyde traktör değiştiriyor diye kredi ile traktör değiştiriyor dünyanın borcuna giriyor. Aradan 2 yıl geçiyor bu sürede tarladan kaldırdığı hasat ile gecikmeye düşmeden önceki borç miktarını bile ödeyemiyor ve sonunda icralık oluyor. 45-50 yaşındaki adam yaşadığı zorlukları karşımda anlatırken çocuk gibi ağladı. Diyeceğim o ki kimse senin kötülüğünü istemez kimsenin sana garezi de olamaz. Bazı abilerimiz belki biraz kızarak seni uyarmak istemişler fakat en kötü ihtimalleri dahi hesaba katman gerektiğini ifade etmek istemişler. İyice düşün araştır yapacaksan bu işi riski en aza indirerek girişim yapman taraftarıyım. Bildiğin üzere şuanda banka kredileri kolay kolay verilmiyor kredi alabilsen bile faiz çok yüksek. Bu faktörleri düşünerek hareket etmen gerekiyor. Allah gönlünü bahtını açık işinde seni muzaffer ve muvaffak etsin inşallah

Yer Ankara olunca 100 dönüm genç bir girişimci için çok büyük miktar değil, çevirebilir meblağlarda işler, en önemli nokta bu işi borçla çevirmemeli, ne ekersen onu biçersin.

Önemli noktalardan biriside, ektiğin ürünü sigortalamak, kuraklık sigortası,dolu sigortası,hepsini yapmalı, kafadan hesaplayan birisi zaten bu işi yaparken risk almamak için sigorta yaptırmayıda kafadan hesaplar sigortaları zamanında yapar.

Ben gençlere güveniyorum, gerekeni yaparak üretim yapar, parayıda masrafıda esirgemez gelirin büyük kısmını ürün ele geçmeden dağıtır, ürünü satıncada eline avucuna iphone parası rahat kalır, zarar etmez her tür kazanmış olur, ekonomi döner memleket çarkları döner, daha ne olsun istenirki.

Devletin destekleme politikasıda yanlış, gençleri böyle kârlı işlere yönlendirmek icin iphone vermeli, her 100 dönüm eken gencin eline bir iphone verse destek olarak başka desteğe gerek yok, böylece tüm gençler tarlaya koşsa kazansa, yerli afganlar tarlaya dogru üretime doğru koşmalı bir şekilde, zira afganlar bile adam yokluğundan işi bırakıp gider oldu,

• Beğen
Tepkiler: Stronger