Ankara Buğday Verimleri Türkiye Kıyaslama

Merhaba,
İstatistikleri ve güncel raporları ararken karşıma Ankara için bir dosya çıktı. Rapor'a göre 2016-2020 yılları arasında Türkiye’de makarnalık buğday verim ortalaması 302 kg/da olarak gerçekleşirken, Ankara ilinde ise 277 kg/da olarak belirlenmiş. Ankara ili makarnalık buğday veriminin Türkiye ortalamasından 25 kg/da daha az olduğu görülmüştür.
Ankara vs Türkiye geneli -Buğday Verimlilik.png

Tanıdıklarımdan duyduklarımla buradaki sayılar arasında ciddi farklar var. Yeni bir çiftçiyim ve ilk kez Polatlı Ankara'da buğday ekimi yapacağım. Ankara ortalamarı cidden bu şekilde mi?

Üretcilerin sadece %33'ü Tamamı Sertifikalı Tohum kullanırken, %56'sının ise Sertifikasız Tohum ile ekim yaptığına ulaşılmış.

Ankara için en güncel yayınlardan biri olan bu makale 7 Nisan 2022'de yayınlanmış. Makale linki

(Tohum ve gübre konusunda tavsiyelere çok açığım. Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevirim)

Polatlıda yapacaksan yine iyi, makarnalık buğdayı kuruda değilde sulak tarlada bahsettiğin ortalama verimlerden çok daha iyi olması lazım, duyduklarınla bu tabloda gördüklerin ondan tutmaz, İç Anadoluda sulayamayacağın tarlada makarnalık buğday yetiştirmeye çalışmak akıl işi değil, ben görmedim duymadım en azından.