Anız bozma zamanı

Bölgemizde anız yerleri kasım ayı gibi sürülür Ama sosyal medyadan gördügüm videolarda Bugdayı biçip sapı samanı kaldıran sürüyor yaz ayında 2. Ürün ekmesede bunun mantığı nedir hangi şekilde yapmak topraktaki verimi daha çok artırır?

Biz de balyalar kalkar kalkmaz süreriz. Haziran bitmeden sürmüştük tarlaları.
Yalnız bu sene ilk defa dipkazan çekeceğiz. Babama ağustos gibi direkt anıza çekelim dedim ama hem çok kurur, keseklenir hem de otlanır diye kabul etmedi.
Sizce bu dipkazanı ne zaman çekmeliyiz?
Gerçi bu fiyattan mazot alabilirsek…
Keşke anıza çekip bekleseydiniz su tutumu daha yüksek olurdu tarlanın biz 2 senede bir çekeriz anıza kesekte oluyor ama aşırı çok olmuyor öyle

Biz de balyalar kalkar kalkmaz süreriz. Haziran bitmeden sürmüştük tarlaları.
Yalnız bu sene ilk defa dipkazan çekeceğiz. Babama ağustos gibi direkt anıza çekelim dedim ama hem çok kurur, keseklenir hem de otlanır diye kabul etmedi.
Sizce bu dipkazanı ne zaman çekmeliyiz?
Gerçi bu fiyattan mazot alabilirsek…
Anıza gelecek sezon mısır ekilecekse ;
Ağustos bozması derin sürüm yapıp , Kasım aylarında 7 li kalın çizelle karıştırılabilir.
Kuru zamanda çekmek taban yaptırmıyor.
Kesekler kışın kar yağınca erir ve kabarır.

• Beğen
Tepkiler: Çöllü
Toprağı devirerek işlemek yerine yıllar boyunca yırtarak işlemek faydalı olabilir.
Toprağa hayvan gübresi atınca karşılığını misliyle geri veriyor.hayvan gübresi demek toprağa bütünüyle yeni hayat vermek demek.hayvan gübresi içindeki organik besinler topraktaki bakterilere besin kaynağı oluyor.topraktaki bakteri varlığı toprak kalitesini yükselten başlıca etkilerden biri.

Ben toprak işlemesinde derin pulluk devirmesi, bir süre sonra çizel tesviyesi, bir süre sonra rotil merdane ile tohum yatağı yapar ya da kışa bırakırdım.
Şimdi tüm işlemlerin başına dipkazan koyarak pulluk devirmesini de yüzeysel yapacağım.