AMOZONE Kombine.. Adamlar yapmış bakmalısınız.....

Ynt: AMOZONE Kombine.. Adamlar yapmış bakmalısınız.....

hükümetin tarım politikası böyle devam ederse bunları almayı bırakalım elimizdekiler bizde kalırsa Allaha şükür edelim mazot ve gübre en basidi önümüzü göremiyoruz

Yorumlar çok uzunmuş okuyamadım hepsinide bende düşüncemi söyleyim izlinizle,

Ben kullanmak almak istiyorum bu ekipmanı veya benzerini ama devlet teşviği yerli ürüne veriyor ithal e yok versin aynı teşviği veya benzerini ben alırım yeterince arazi ekiyorum belkide verdiğimi yaptığı iş farkı ile bir sezonda cıkaracak ama illaki yerli diye zorluyor demir yığını veya kötü bir taklit kullanmak istemiyorum. Bu yıl bakalım KOYMAK ın havalı mibzerine 2 mibzer parası ama desktek çıkacağından umudum yok pek :( adamı olana destek rahat çıkıyor nedense. Dün John deere ın ekipman larının fıyatlara baktım tam 3 kat pullugudur kultuvatorudur am adamlar alıyor aynı urunu ekıyor kazanıyor demekkı farklılık ekipman ve bilinçli çiftçilikte....

bu arada urfalı arkadasla konusuyorduk dun pamuk makınesı falan getırelım dıye sıkıntı varmıs 1980 motel pamuk makınesı varmıs şok oldu 30 yıl once düşünün biz halen elle toplamaya devam oda ırgat bulabılırsen :))

adamların ülkesinde çiftçiye destek var üretime destek var bizimkiler gibi icat çıkarıp televizyona çıkanları ertesi gün ortadan kaybetmiyolar adamlar o traktörü ve oekipmanı almak için bizim gibi çiftçilerin kimbilir kaç yıllık kazancının karşılığını vermek lazım ilerlememiz için önce destek her yönüyle başka olmaz ne kadar uğraşsakta....

mf_ford link=topic=48494.msg473025#msg473025 date=1321871515' Alıntı:
30 yıl sonra bize gelir.burda 70 milyarlık şey orda 15-20 milyar adamlar tabi gelişir.bizde bakarız.
[/quOrda daha pahalı ama adamlar yaptıgı ısı tam yapıp para kazanıyor ve pahalı olmasının pek onemı kalmıyor.

nailyetek link=topic=48494.msg471222#msg471222 date=1321570075' Alıntı:
1,5 lt. ile süreriz, 1 lt. ile kazayak çekeriz, 1 lt. ile ekeriz, beğenmezsek 0,5 lt. ile merdane çekeriz.. Mazotttan daha değerli olan ZAMAN ' ı heba ederiz, sonra veryansın..
Mali disiplin, maliyet hesabı v.s. onlar bizi aşar.. Yani biz kazandığımız mazota yatırırız,
Gavur ne yapar, önce düşünür, yapacağı işe karar verir, en uygun traktör ekipman için araştırma yapar, sonra kredileri hesaplar ve kararını verir. Kar görüyorsa alır başlar, görmüyosa bekler araştırmaya devam eder..
Biz ne yaparız, bayiye varırız, bi hal hatır, çay kave derken laf lafı açar.. Felan köylü felanca bu moturdan aldı der bayi, biz bi üstünü sipariş eder elimizde bi kaç parça tapu ile ziraat odası, tarım il, banka ve bayi arasında mekik dokuruz..:D Motur gelir, ekipman yok..:)
Helal sana muhtar çiftçilerimizin büyük bir çoğunluğunu kapsayabilecek yerinde bir tespit olmuş.

erdal600 link=topic=48494.msg473486#msg473486 date=1321907364' Alıntı:
mf_ford link=topic=48494.msg473025#msg473025 date=1321871515' Alıntı:
30 yıl sonra bize gelir.burda 70 milyarlık şey orda 15-20 milyar adamlar tabi gelişir.bizde bakarız.
[/quOrda daha pahalı ama adamlar yaptıgı ısı tam yapıp para kazanıyor ve pahalı olmasının pek onemı kalmıyor.
ok-*-s bizim buraya göre daha iyi ve daha ucuz.

Ben yukarıda tespitleri olan tüm arkadaşlarımıza katılıyorum ama en büyüğü olarak miras hukukumuzu görüyorum. Bu hukuk sisteminde araziler sürekli bölünerek küçülüyor. Köyde bir arazi almak istiyoruz üç kuşakta mirasçı var kimisi yurtdışına çıkmış Alman vatandaşı olmuş kimisi büyük şehire göç etmiş tarımdan kopmuş kendileri arazi işlemediği gibi niyeti işlemek olana devir etmiyor. İşim bozulursa en azından babamın toprağına giderim işlerim zaten para etmiyor neden satayım diyor. İşlemek isteyend parçalı küçük tapularla hak ettiği teşviğı alamıyor.

Duyduğum kadarı ile Fransa da arazilerin tamamı en büyük erkek çocuğua kalıyor. İngilterede tamamı kralicenin malı. İtalyanlar ortaklığı kurulan tarımsal işletmeden hisse vererek yapıyor arazinin tapusu kesinlikle bölünmüyor. Böylece adamların en küçük parseli 3-5 futbol sahası büyüklüğünde kalıyor. Biz de küçüçük arazileri minik traktörlere takılı oyuncak ekipmanlarla işler gibi yapıp tepiyoruz. Üstelik en pahalı girdi olan mazotu en büyük üretim bileşeni haline getirmişiz. Böyle verimsiz üretim sürdürülebilir olmadığından çiftçi milletin efendisi değil, hükemetlerin sosyal politikalarının dilencisi olmaya doğru gidiyor.

Sonuçta büyük şirketler arazileri toplayacak ve verimli tarım yapacaklar. Ancak topraklarımız dolar bazında çok ucuz olduğundan merkez bankasında altın karşılığı olmayan USD kağıtları ile elimizden alınacak. Buna kim dur diyecek birbirinden 3 lü pulluğu kıskananlarmı? Sanmıyorum. Yeni dünya düzenin kölelik sisteminin çarklarında ezilmek istemeyenler çok iyi hesap yapmalı.

Tüm yorumları okudum ve gerçekten hepsi çok mantıklı...
Şimdi biraz düşünelim bu adam bir kerede bizim 4 kerede yaptığımız işi yapıyorsa yakıttan tasarruf edip iyi bir verim alıyorsa o tarımsal mekanizasyona yatırım yapmamak mantıksız olur.Sadece yapılan yakıt tasarrufu bile büyük bir kar olarak bize geri döner hatta makinenin parasını çıkartır.Buna uygun traktör yok derseniz traktör değiştirirken en düşük faizden kredimi alır o ekipmanı çevirecek en ucuz traktörü bulur alırım.Zaten makine kendi parasını çıkardıktan sonra karıyla daha düzgün bir traktör alırsın.Ayrıca başka tarlalarada çalışmaya gidersin ve paranı çıkartırsın...Çalışacak başka tarla olmasa bile icara tarla alıp işlesen o makinenin parasını çıkarır.Zaten 2. elde de yerli mal ile kaybedeceği değer aynı olacağından şimdiki mibzerini satıp yerli mibzer alıyomuş gibi ithal mibzer alırsın.

honey-money link=topic=48494.msg474284#msg474284 date=1321998763' Alıntı:
Ben yukarıda tespitleri olan tüm arkadaşlarımıza katılıyorum ama en büyüğü olarak miras hukukumuzu görüyorum. Bu hukuk sisteminde araziler sürekli bölünerek küçülüyor. Köyde bir arazi almak istiyoruz üç kuşakta mirasçı var kimisi yurtdışına çıkmış Alman vatandaşı olmuş kimisi büyük şehire göç etmiş tarımdan kopmuş kendileri arazi işlemediği gibi niyeti işlemek olana devir etmiyor. İşim bozulursa en azından babamın toprağına giderim işlerim zaten para etmiyor neden satayım diyor. İşlemek isteyend parçalı küçük tapularla hak ettiği teşviğı alamıyor.

Duyduğum kadarı ile Fransa da arazilerin tamamı en büyük erkek çocuğua kalıyor. İngilterede tamamı kralicenin malı. İtalyanlar ortaklığı kurulan tarımsal işletmeden hisse vererek yapıyor arazinin tapusu kesinlikle bölünmüyor. Böylece adamların en küçük parseli 3-5 futbol sahası büyüklüğünde kalıyor. Biz de küçüçük arazileri minik traktörlere takılı oyuncak ekipmanlarla işler gibi yapıp tepiyoruz. Üstelik en pahalı girdi olan mazotu en büyük üretim bileşeni haline getirmişiz. Böyle verimsiz üretim sürdürülebilir olmadığından çiftçi milletin efendisi değil, hükemetlerin sosyal politikalarının dilencisi olmaya doğru gidiyor.

Sonuçta büyük şirketler arazileri toplayacak ve verimli tarım yapacaklar. Ancak topraklarımız dolar bazında çok ucuz olduğundan merkez bankasında altın karşılığı olmayan USD kağıtları ile elimizden alınacak. Buna kim dur diyecek birbirinden 3 lü pulluğu kıskananlarmı? Sanmıyorum. Yeni dünya düzenin kölelik sisteminin çarklarında ezilmek istemeyenler çok iyi hesap yapmalı.
Katılıyorum bizim 500 dekar yerimiz var. 100 dekar, 80 dekar, 10 dekar, 20 dekar bir çok tarla var. bunların hepsi tek tarla olsa, hem yolda mazot yakmam. hem tohumdan kazanırım çok iyi olur bence ok-*-s