Agrolux 320 çizel performansı

Hiç uğraşmayın, Deutz ' dan kaynaklanıyor.

Yusuf Bey ' e (Tuyluoğlu) sorabilirsiniz :D

(ot toplama tirmigi hikayesini dinleyin, resmen trajedi!.)

Saka bir yana teşhis koymadan tedavi olmaz. İmkanınız varsa çizel çekme esnasında kaydettiğiniz bir videoyu atın buraya, sorunun nerede olduğunu söyleyelim.

Çizel konusunda tecrübeli arkadaslar (benim gibi) var sitede ama görmeden birsey diyemezler :) (çok mütevaziyim çook)

Ynt: Agrolux 320 çizel performansı

biraz orta kolu kısalt bir vites düşük git beton olsa deler geçer :D

şaka bir yana toprak altında çalışan ekipmanların genelinde çok sert zeminde çalışırken bu sorun ortaya çıkıyor
benim çözümüm yukarıya yazdıgım gibi

Hidrolik hassasiyet biraz şans işi yeni traktörde, hassasiyet ayar konusunu iyi bir usta çözer, sende öğrenmelisin ayar işini.
Hafif takımda ayrı ağır takımda ayrı hassasiyet ayarı isteyebilir.
Benim çizellerin üzerinde 300 kg ağırlık var şu anda bir çok sorunun çözümü çizelde ağırlık.

Çizelde hidrolik sorununu aşmanın en etkili yolu sanırım çizel üzerine ağırlık eklemek olacak, dediğim gibi hidrolik otomatiği pulluk ile harika çalışıyor ama çizelde tamamen sağırlaşıyor.

Bu arada sorun çözüldü, çizel üzerine içine su doldurduğum bir varil ve ilaveten eski traktörün 50 kglık ağırlığını ekleyip 250 kg civarında bir ek ağırlık kullanarak otomatiğin çalışmasını sağladım, patlattığım yer ilkbahar yağmurlarından dolayı çamurda biçim ve bağlama yapıldığı için oldukça sert olmasına rağmen motor takılmadan çizeli çekti ve oldukça kaliteli bir işçilik oldu, kısa bir video da çektim yüklediğimde paylaşırım.

imamoglu link=topic=77531.msg917161#msg917161 date=1410086225' Alıntı:
Bu arada sorun çözüldü, çizel üzerine içine su doldurduğum bir varil ve ilaveten eski traktörün 50 kglık ağırlığını ekleyip 250 kg civarında bir ek ağırlık kullanarak otomatiğin çalışmasını sağladım, patlattığım yer ilkbahar yağmurlarından dolayı çamurda biçim ve bağlama yapıldığı için oldukça sert olmasına rağmen motor takılmadan çizeli çekti ve oldukça kaliteli bir işçilik oldu, kısa bir video da çektim yüklediğimde paylaşırım.

Sorunun çözülmesine sevindim.

Su değil de kum doldurma şansınız olursa daha da iyi sonuç alırsınız.

1m3 su = 1000 kg.
1m3 kum = 1800-2000 kg.

sebazios link=topic=77531.msg917164#msg917164 date=1410087205' Alıntı:
Sorunun çözülmesine sevindim.

Su değil de kum doldurma şansınız olursa daha da iyi sonuç alırsınız.

1m3 su = 1000 kg.
1m3 kum = 1800-2000 kg.
Anladım Yılmaz, fikir belirten arkadaşlar sayesinde çözüm bulduk ya gerisi kolay artık, herkese teşekkür ediyorum.

sebazios link=topic=77531.msg917129#msg917129 date=1410076114' Alıntı:
Çizelin üzerinde ağırlık olmayacak.

Doğrusu: Çizel ağır olacak..

Senin çizelleri gördüm bir paylaşımında Yılmaz.
Her çizel seninkiler gibi düzgün ve ağır değil.
Benimkiler Gönen yapısı hafif kalıyor kelepçelerde döküm zaten sigorta cıvatasını kesemeden kırılıyor.
SEn inşaat demiri kullanmışın sigorta cıvatası yerine bizimkilerde hiç olmaz inşaat demiri kesemez zaten dağılır dökümler.
Ben alt kelepçeleri tekrar demirden yaptırdım ustaya, ayaklarda önemli.
Balya makinası sigorta cıvatalarını kesen yüsükler gibi körelince arıza bekle.
Birde çoğumuzun çizellerin sigorta cıvatası ve arkasındaki menteşe cıvatası ayak küflenmiş ve sarmış sıkışmış oluyor, alıştırmak gerek işe başlarken ,Menteşesi küflü kapı açılırmı yamılırmı ?
Merdaneli çizeller şanslı bir bakıma merdane kaldırılarak ağırlık gibi kullanıla bilir.
Evet çizel ağır olmalı kaliteli olmalı , yada ağırlık konmalı üzerine , sende dene bak Yılmaz.
Ba

Kullandığım çizelin kendi ağırlığı ne kadardır bilmiyorum ama zannediyorum 300 kilodan fazla değil, üzerine 250 kg kadar ağırlık ilave edilince ortaya çıkan işçilik tatminkar oldu ki belki daha fazla ağırlık ilave edilirse daha iyi sonuç alınabilir, bu durumda en azından kullandığım deutz için çizel ağırlığı 550-700 kg civarında olmalı gibi bir sonuca vardım, bu kadar ağır çizel üreten bir firma var mı acaba bilgisi olan var mı?

ismail_17 link=topic=77531.msg917171#msg917171 date=1410088054' Alıntı:
Senin çizelleri gördüm bir paylaşımında Yılmaz.
Her çizel seninkiler gibi düzgün ve ağır değil.
Benimkiler Gönen yapısı hafif kalıyor kelepçelerde döküm zaten sigorta cıvatasını kesemeden kırılıyor.
SEn inşaat demiri kullanmışın sigorta cıvatası yerine bizimkilerde hiç olmaz inşaat demiri kesemez zaten dağılır dökümler.
Ben alt kelepçeleri tekrar demirden yaptırdım ustaya, ayaklarda önemli.
Balya makinası sigorta cıvatalarını kesen yüsükler gibi körelince arıza bekle.
Birde çoğumuzun çizellerin sigorta cıvatası ve arkasındaki menteşe cıvatası ayak küflenmiş ve sarmış sıkışmış oluyor, alıştırmak gerek işe başlarken ,Menteşesi küflü kapı açılırmı yamılırmı ?
Merdaneli çizeller şanslı bir bakıma merdane kaldırılarak ağırlık gibi kullanıla bilir.
Evet çizel ağır olmalı kaliteli olmalı , yada ağırlık konmalı üzerine , sende dene bak Yılmaz.
Ba

Abi bizim John deere 1120 ' ye çizeli takınca motor kafa kaldıro. (İş yapmak için değil tabi, yerini değiştirmek için taktık 1-2 defa)

Şu ana kadar hangi tavda olursa olsun batmamazlık yapmadı sağ olsun. Bu noktadan sonra daha da ağırlık kazandırmak gerekli mi bilmiyorum.

Bi de bizimkinde şaseye birşey doldurmak için herhangi bir delik yok. Oksijen kaynağı ile delip tapa yapmak lazım. Çok çok sert bir yerde çalışmak gerekirse belki gerek olur.

Menteşe konusunda sonuna kadar haklısın. Bi arkadaşı gördüm, sanayiye gidiyordu, sigorta kesmiş, ayak arkaya açılmış, yerine getirememiş. Düzelticem diye çekiçle vura vura iz yapmış ayağın arkası. Yazık.

Sigorta olarak da inşaat demirini çok taşlı yerlerde kullanıyorum. Çok pim kesiyor, ucuza geliyor. Çelik cıvata ile baş edilmez :)

Hatta bir ara öyle bi hale geldi ki, inşaat Demir ' i de kalmadı elimde, artık elime ne geçirirsem onu kullanmaya başladım. Beton kurmakta kullanılan 'muş', 2 tane 8 ' lik inşaat demirini aynı deliğe sokmak, çayıra beygir bağlamaya yarayan demir kazık, John Deere ' leri çıkma direnç mili :D

Kör tuttuğunu öpermiş misali.. Yaratıcılıkta sınırları zorladım.

En doğrusu, alacaksın büyük bijon anahtarlarını, bütün ayak ve anaları sökeceksin. Yamulan ana varsa düzelteceksin. Hatta sigorta deliğiklerine takviye yapacaksın. Ayak konumlarını, yerlerini ayarlayacaksın, adam akıllı bakacaksın yani senede en az 1 kez.

Masrafsız, basit alet ya. Ihmal ediyoruz.

imamoglu link=topic=77531.msg917161#msg917161 date=1410086225' Alıntı:
demekki yılmaz efendi. .
deutz tırmık ve çizel gibi hafif aletlerle çalışmayı sevmiyor ve performans göstermiyor. .
iyice ağır olması lazım ... :)

ismail_17 link=topic=77531.msg917184#msg917184 date=1410098617' Alıntı:
Toprakta gerçekten çok sert zor toprakmış hemşerim
Evet hemşerim bu sene hava şartlarından mı bilmiyorum burada topraklar çok sert, bu tarlada trinova ekiliydi, tam biçildi yağmurlar başladı, otu çürütmemek için 5-6 kez çevirip havalandırdım tabi yerler çamur denecek durumdayken birde traktörle çiğneyince toprak kuruduktan sonra zemin adeta betonlaşmış..