Abiler merhaba köyde otlak alan a yerli dana alıp salmak istiyorum besi amaçlı sizce karlı mı?

Benim anlamadığım neden dana alıp yapılıyor bu iş zaten köyde ikamet ediyorsan al paran kadar yerli ırk inek Angus veya merayi iyi kullanabilen bir cins hayvan tahumlayip 5-7 ay besleyip sat döngü böyle devam etsin hem yem masrafın olmaz bulunduğun yerin iklimine bağlı olarak sadece kışın yem saman vs ver geri kalin süre mera ilk 2 sene idare edersen devam çok karlı bir iş bence

• Beğen
Tepkiler: Yosimizra
Bence angus inek alıp yavrusuyla beraber on aylık olana kadar otlat angus meradan çok iyi yararlanır hemde hastalıklara karşı çoklu dirençli ahıra gelince yavrulara ek yemleme yap on aylıkdan sonra 8 ay besle kestir.
İşte bu ben hayvan işi yapmıyor sehirdeyim ama köyde arazimiz var arpa buğday ekip biçiyoruz yerleşik köye donemiyoruz yoksa en mantıklı hayvancılık şekli bariz karlılık oranı tuksek

Angus sıcağada soğuğada en az yerli hayvanlar kadar dayanıklıdır. Bizim bölgemizde -30 -35 dereceleri görür hiçbir sorun olmuyor aynı şekilde hastalıklara da dayanıklıdır. Amerika da bir angus çiftliğindeki hayvanların ömrü boyunca ortalama 22 yavru verdiğini duydum. Eğer yerli yapacaksan bunların içine bulabilirsen bir tane angus katıp denemeni öneririm. O zaman kendin tecrübe etmiş olursun Kârlılığa gelirsek kesimlik mi, kurbanlık mı yoksa besicilere mi satacaksın senin yapacağın hayvancılık türüne göre değişir. Ama bence yeterli meran ve yemini çıkaracak tarlan varsa para kazanırsın.
selam uzun zaman geçmiş ama ; ben mera imkanı olan bir tanıdıkla 50şer yerli düve alıp mera da üretim yapmak üzereyim. doğanı anne ile 7 ay bırakacam en son düve gebe oldunluğuna gelincemi angus boğa salmak lazım yoksa sırası geleni tohumlamakmı? bu durumda doğumlarda senkron olmayacak. amacım bu mayısta düveleri alıp ağustos gibi sonraki mayısta doğumlar için planlama yapmaya çalışıyırum. karstan ardahandan hepsi 12-13 aylık mal denk gelirmi?

Benim anlamadığım neden dana alıp yapılıyor bu iş zaten köyde ikamet ediyorsan al paran kadar yerli ırk inek Angus veya merayi iyi kullanabilen bir cins hayvan tahumlayip 5-7 ay besleyip sat döngü böyle devam etsin hem yem masrafın olmaz bulunduğun yerin iklimine bağlı olarak sadece kışın yem saman vs ver geri kalin süre mera ilk 2 sene idare edersen devam çok karlı bir iş bence
işte ben bunu anlatamıyorum. evet ilk malını 2 senede kesiyorsun ama istersen 9 ay gebelik+ 7 ay emzirme sonraso o malı göstermeden satarsın.

Abi duruma göre kesimlik de yapabilirm tüccarlar var gezen onlara da çalışabiliRm Üç beş kar oranıı söylermisin
120-140 kg yerli dana fiyatlarını, en iyi köyünüzden, akrabalardan öğrenebilirsin.
6-7 aylık mera döneminde, bu hayvanlar, günde 0,3-0,5 kg, ortalama 0,4 kilo ağırlık artışı yapsa,
80 kilo artmış olurlar,
200-220 kg danaların fiyatını da, yine köydeki akrabalardan, ögrenebilirsin.

hesabını kendin de yapabilirsin:

diyelim,
50 dana, 1600 lirada alındı
80 000 lira

50 dana, 3000 liradan satıldı,
150 000 lira.

7 aylık, çoban ücreti,
14 000 lira

tahmini kazanç:
150 000-(80 000+14 000) = 56 000 tl

bu şekilde, tahmini bir kazanç hesabı, yapılabilir.
yukarıdaki hesap, geçerli fiyatlar kullanılarak, tekrar yapılmalı.

unutulmasın, hayvan fiyatları her zaman değişir...

Son düzenleme: