60 cm sıra arası

http://www.kuhn.co.uk/uk/maxima-2-and-striger-reduce-your-costs.html

Link te Kuhn 60 cm e kanola,mısır,ayçiçeği ekilebileceğini ve daha iyi olduğunu hatta ayçiçeğinin ideal sıra arasının 45 cm olduğunu yazıyor.
Gerçekten dar sıra arası mısır,ayçiçeği gibi ürünlerde verim artışı sağlar mı?Sağlanan verim artışı çapa,sulama işçiliğine ve mibzer masrafına değermi?
Yoksa Kuhn daha fazla mibzer mi satmak istiyor?:)
60 cm e ekilen mısırı biçer biçebilir mi?

Mısırda dar sıra arası için dar sıra arası mısır tablası ve sıra bağımsız tablalar üretilmiş combine-head.jpgMainero-MDD-100-Corn-Head-1250x500.jpg

Google ingilizce türkçe çeviri yazınca ne olduğu anlaşılıyor, kafa bulandırma :(
Ay çiçek ekimi için optimum boşluk 45 cm'dir. Fakat pratik sebeplerden dolayı bu sıklıkla yapılmaz. Yabani otların çoğalması verimi etkilediğinden, 80 cm aralık bırakılması önerilmez.
60 cm'lik mesafe, bilge bir uzlaşmadır.
Tablalar ve mibzerler genelde 70 cm aralıklıdır.Dekara konulan bitki sayısı önemlidir.
Araziye göre ekim sıklığını firmalar zaten veriyor.

60 cm sıra arası yapıldığı zaman dekardaki bitki adedine dikkat etmek gerekiyor bizim topraklarımız Avrupa kıtasında ki gibi humuslu organik maddesi bol topraklar değil. dolayısı ile sık bitki ekildiğinde dekardaki birki adedini oradaki torağın besleyebilmesi önmeli asıl buna dikkat etmek gerekir mekanizasyon değişikliği de gerekiyor tabii. ama benim arkdaşım bir ara slajlık mısırın sıra arasını 65 cm ekti kötü sonuç olmadı

• Beğen
Tepkiler: ciftci45

60 cm sıra arası yapıldığı zaman dekardaki bitki adedine dikkat etmek gerekiyor bizim topraklarımız Avrupa kıtasında ki gibi humuslu organik maddesi bol topraklar değil. dolayısı ile sık bitki ekildiğinde dekardaki birki adedini oradaki torağın besleyebilmesi önmeli asıl buna dikkat etmek gerekir mekanizasyon değişikliği de gerekiyor tabii. ama benim arkdaşım bir ara slajlık mısırın sıra arasını 65 cm ekti kötü sonuç olmadı

Zaten grafik dekara bitki sayısını sabit tutup sıra arasını daraltıp,sıra üzerini açmanın ayçiçeğinde verimi arttırdığını gösteriyor.

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA

Dik yapraklı mısırda sıra arası daraltılabilir fakat geniş yapraklı mısırda 70 cm idealdir.Düz kumsal alanlarda 18-21 cm, düz kara toprak 22 cm ,asma yerler 25 cm ekim sıklığı genelde tercih ediliyor.
Mısır cinsi tercihleri değiştirir.

Dik yapraklı mısırda sıra arası daraltılabilir fakat geniş yapraklı mısırda 70 cm idealdir.Düz kumsal alanlarda 18-21 cm, düz kara toprak 22 cm ,asma yerler 25 cm ekim sıklığı genelde tercih ediliyor.
Mısır cinsi tercihleri değiştirir.

70 cm ideal zaten ama sıra üzeri mesafe artırılarak sıra arası daraltılıyor bu yöntemle bitki adedi biraz artırılıyor dekardaki. ben de şunu diyorum; toprak eğer verimli ise organik maddesi yüksek ise bitki adedi artırılabilir ama zayıf tarlada bence bitki adedi artırmak çok bir şey değiştirir mi onu denemek lazım gaspardo mısır üçgen şekilde çift sıralı makine çıkarmışlardı hatırladınız mı? ama sonradan devamı gelmedi sanki

70 cm ideal zaten ama sıra üzeri mesafe artırılarak sıra arası daraltılıyor bu yöntemle bitki adedi biraz artırılıyor dekardaki. ben de şunu diyorum; toprak eğer verimli ise organik maddesi yüksek ise bitki adedi artırılabilir ama zayıf tarlada bence bitki adedi artırmak çok bir şey değiştirir mi onu denemek lazım gaspardo mısır üçgen şekilde çift sıralı makine çıkarmışlardı hatırladınız mı? ama sonradan devamı gelmedi sanki

Deneme sonuçları olumlu sonuç vermedi,vazgeçildi.

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA
Kesinlikle katiliyorum .her yil dusunup te gerceklestiremedigim bir durum..aycicek 45 cm de en az yuzde 30 verim artisi olacagi kanaatindeyim ama mibzer ayari epey ugras gerektiriyor ama insallah bir gun onu deneyecegim

Dar sıra arasına ekimde bitki sıra arasını daha erken kapatacağından yabancı otu daha iyi baskılayacağını,buharlaşma ile su kaybını azaltacağını,sıra üzerini açtığımız için bitkiyi rahatlatacağını düşünüyorum.Dekara bitki sayısı aynı kalacak.Bu sene mibzeri 45cm e ayarlatacağız.

Dar sıra arasına ekimde bitki sıra arasını daha erken kapatacağından yabancı otu daha iyi baskılayacağını,buharlaşma ile su kaybını azaltacağını,sıra üzerini açtığımız için bitkiyi rahatlatacağını düşünüyorum.Dekara bitki sayısı aynı kalacak.Bu sene mibzeri 45cm e ayarlatacağız.
Sira uzerini cok fazla acmamak lazim diye dusunuyorum..ornek vercek olursak biz sira uzeri 24 cm ye ektigimiz aycicegini eger sira arasini 70 cm degilde 45 e ekebilirsem sira uzerini en fazla 30 cm ye cikaririm..boylece bir dekardan faydalanma oraninda yuzde 25 civarinda artis saglanmis olur....

Sira uzerini cok fazla acmamak lazim diye dusunuyorum..ornek vercek olursak biz sira uzeri 24 cm ye ektigimiz aycicegini eger sira arasini 70 cm degilde 45 e ekebilirsem sira uzerini en fazla 30 cm ye cikaririm..boylece bir dekardan faydalanma oraninda yuzde 25 civarinda artis saglanmis olur....

Önceki senelerde 65x17 ye ekiyorduk.Dekara yaklaşık 9000 bitki yapıyordu.Şimdi ise 45x24 e ekmeyi düşünüyoruz.Yine yaklaşık 9000 bitki yapıyor.Ama yüzde 30 verim artışı olacağını sanmıyorum.Tahminim 20-30 kg farkeder.

Önceki senelerde 65x17 ye ekiyorduk.Dekara yaklaşık 9000 bitki yapıyordu.Şimdi ise 45x24 e ekmeyi düşünüyoruz.Yine yaklaşık 9000 bitki yapıyor.Ama yüzde 30 verim artışı olacağını sanmıyorum.Tahminim 20-30 kg farkeder.
17 cm cok sık. ideali 24 cm ama fire olmayacak tabi...sen simdi 45*24 ekersen benim kanimca en az yuzde 20 fazla olacak..tabi gubreyi de dogru kullanirsan..daha once hangi cesit tohum kac kilo gubre kullaniyirdunuz ve ne donume kac kg aliyordunuz yazabilirmisiniz