%50 Makina Ekipman Hibesini Protesto Ediyoruz Arkadaşlar Lütfen İlgilenelim!!!

Ynt: %50 Makina Ekipman Hibesini Protesto Ediyoruz Arkadaşlar Lütfen İlgilenelim!!!

Arkadaş yeri olmayan bi şey alamıyormuş. 1000 dönüm yer ekecek adama 50 dönüm tapulu yeri yok diye destek verilmiyor. :) Kısmet değilmiş ne diyelim.

Ynt: %50 Makina Ekipman Hibesini Protesto Ediyoruz Arkadaşlar Lütfen İlgilenelim!!!

Destek komple kalsın demek yanlış olur bence bütün ekipmanlara avrupadaki gibi hibe verseler çok iyi olur ama %50 hibe uygulaması kapsamında sitmizde onlarca ekipman lan var,başvuracağınız ekipmanın çıkma şansı yüksek olsun istiyorsanız çks ye uygun ekipmanlara başvurmalısınız burada puanlama sistemi var mesela genç çifçi sertifikanız olursa 20 puan ekstra veriyorlarmış,destek kalkmasında verdikleri ekipman sayısını arttırsınlar.

bartu link=topic=66959.msg760007#msg760007 date=1374426990' Alıntı:
Ben bu yıl 2 adet ekipman dosyası yaptım, destekli ve desteksiz ekipman arasında yüzde 10 gibi fiyat farkı var oda fazla bir fark değil bence.
Ben destekli olarak makine aldım 4,250 tl ye komşum aldı desteksiz 8 bin liraya...Kimse %10 fark için gidip desteklemeye başvurmaz...

Bu destek işinin ilk çıktığı zamanlarda gerçekten fahiş fiyatlar uygulanıyordu ancak iki senedir fazla bir farklılık görmüyorum ben.Zaten bu destek herkesi etkilemiyor,ben destekle almıyorum dediğinizde zaten bir fiyat farkı olmuyor.Eğer çalıştığınız esnaflar farklı fiyattan satıyorsa sıkıntı sizin esnafınızda.

Yapılmış bir işi bozmak maharet değil,eleştirilecek çok yanı olmasına rağmen bu işin kontrol altına alınmasını istemek daha iyi.Tam tersine kalkmasından çok kapsamının genişlemesi gerekiyor.Ayrıca denetim yok diyen arkadaşlar yanılıyor.Biz hibeden faydalandık,2 senede 4 sefer gelip kontrol ettiler.Hiçbir bilgi falan da olmuyor çıkıp geliyorlar.Bir seferinde tohum ekim zamanıydı mibzeri kontrol için tarlaya kadar geldiler.

konuyu yanlış şekilde tartışmayalım.makinalarda %50 destek çıktıktan sonra genel fiyatlarında yüksek artış oldu.
bugun traktörü herkes alıyor takım taklavata gelince güç yetmiyor. bugün 18-20li bir mibzere güç yetmiyor-pulluk holder remork akla ne geliyorsa destek de olsun olmasın genel olarak fiyatlar aşrı yükseldi. geçen yılla bu yıl fiyatları artsa da artmasa da zamanında şişirdiler fiyatları.
pulluk 4000tl den başlıyor-mibzer 8-10 binden başlıyor...az para mı...

köylü link=topic=66959.msg760498#msg760498 date=1374587102' Alıntı:
konuyu yanlış şekilde tartışmayalım.makinalarda %50 destek çıktıktan sonra genel fiyatlarında yüksek artış oldu.
bugun traktörü herkes alıyor takım taklavata gelince güç yetmiyor. bugün 18-20li bir mibzere güç yetmiyor-pulluk holder remork akla ne geliyorsa destek de olsun olmasın genel olarak fiyatlar aşrı yükseldi. geçen yılla bu yıl fiyatları artsa da artmasa da zamanında şişirdiler fiyatları.
pulluk 4000tl den başlıyor-mibzer 8-10 binden başlıyor...az para mı...
Ekipman fiyatları pahalı ayrı birşey,destekten dolayı belli bir zamanda pahalanması ayrı birşey.Benim anladığım kadarıyla itiraz edilen konu destek zamanında fiyatların artması.

Çağrı link=topic=66959.msg760503#msg760503 date=1374587876' Alıntı:
Ekipman fiyatları pahalı ayrı birşey,destekten dolayı belli bir zamanda pahalanması ayrı birşey.Benim anladığım kadarıyla itiraz edilen konu destek zamanında fiyatların artması.
Yok asıl konu desteğin ilk çıktığı yıllarda fiyatlar aşırı arttı ve desteğin çıktîğı makinede çıkmadığı makinede arttı ve birdaha düşmedi mesela pulluğa hibe çıkmıyor ama fabrikacı diyoki bi goble olmuş 12000tl bende bu pulluğu o zaman 9000 tlden satarm diyo oysaki normal fiyatı 3-4bin tl idi demek istediğim bu

HassaN20 link=topic=66959.msg760418#msg760418 date=1374567773' Alıntı:
Ben destekli olarak makine aldım 4,250 tl ye komşum aldı desteksiz 8 bin liraya...Kimse %10 fark için gidip desteklemeye başvurmaz...
yorumumu yanlış yaptım sanırım benim kastettiğim makienenin desteksiz alındığında 10 000 tl ise destek çıktığında aynı makinenin toplam fiyatı 10 500 ile 11 000 arası fiyata çıkıyor bizim makineye edediğimiz fiyat yarısı artı Kdv .

bartu link=topic=66959.msg760588#msg760588 date=1374600293' Alıntı:
yorumumu yanlış yaptım sanırım benim kastettiğim makienenin desteksiz alındığında 10 000 tl ise destek çıktığında aynı makinenin toplam fiyatı 10 500 ile 11 000 arası fiyata çıkıyor bizim makineye edediğimiz fiyat yarısı artı Kdv .
zamanında (hibeden önce) 3-4 bin tl olan pullukların 8-9 bin tlye çıkması normalmi sence abi?

ya düşmezse herşey zamnlanıyor 10 yıl once ekmek 5 kuruştu şimdi 60 kuruş ekmeğede hibe yok yaa bence bu normal herşey zamnlanıyor boşyere uğraşıyoruz fiyatlar düşmez

bartu link=topic=66959.msg760588#msg760588 date=1374600293' Alıntı:
Makinenin fiyatına da pazarlık edebilirsiniz, aldıgım makinenin fiyatı o dönemde artış göstermedi yani makine normalde 7 bin lira değildi...Bu birazda söylenti gibi geliyor bana size destekleme çıktıktan sonra 10 tane farklı markanın birinden makinenizi alabilirsiniz sizi bağlayan bir şey yok...Makine üreticileride 3 liralık makineye 5 lira diyip müşteri kaybetmek istemez...

İsmail Pelit link=topic=66959.msg760662#msg760662 date=1374612063' Alıntı:
zamanında (hibeden önce) 3-4 bin tl olan pullukların 8-9 bin tlye çıkması normalmi sence abi?
Ancak otomatik pulluklar 8-9 bin lira.Alplerin 4lü 13-14' pullukları 4000-4250 lira civarı.Otomatik ünlü 5li 12' 8bine aldılar.

arkadaşlar ne derseniz deyin bu sistem fiyatları çok yüksetlti.makina almak çok zor. nasıl olsa %50 devlet veriyor çiftçiden yarısı çıkıyor diye düşünen sanayici tüccar simsarları altın yumurtlayan tavugu kesiyorlar aslında...
halbuki desteklemeden her köyden 1 kişi veya 2 kişi alıyor bazen çıkmıyor bile.ama nedense makina alımını hücüm var gibi algılanıyor.
bence bu konuda bile bir ortak yol bulamıyoruz..........

köylü link=topic=66959.msg760767#msg760767 date=1374657673' Alıntı:
arkadaşlar ne derseniz deyin bu sistem fiyatları çok yüksetlti.makina almak çok zor. nasıl olsa %50 devlet veriyor çiftçiden yarısı çıkıyor diye düşünen sanayici tüccar simsarları altın yumurtlayan tavugu kesiyorlar aslında...
halbuki desteklemeden her köyden 1 kişi veya 2 kişi alıyor bazen çıkmıyor bile.ama nedense makina alımını hücüm var gibi algılanıyor.
bence bu konuda bile bir ortak yol bulamıyoruz..........

anlayamadığım nokta da burası aynı makineden bir çok üretici var sonuçta tek elden değil e hibe az kişiye çıkıyor pahalı makineyi kime satıyor bu sanayiiciler ?

TnisayG link=topic=66959.msg761155#msg761155 date=1374784416' Alıntı:
anlayamadığım nokta da burası aynı makineden bir çok üretici var sonuçta tek elden değil e hibe az kişiye çıkıyor pahalı makineyi kime satıyor bu sanayiiciler ?
başka çare olmayınca pahalıda olsa mecburen alınıyor

Makine fiyatlarının yükselmesindeki asıl faktör yurd dışı talebidir, Trakya da tarım aletlerinin büyük bir kısmı Tekirdağ Hayrabolu da üretilmektedir buradaki üretimin yarıdan fazlası balkan ülkelerine ihracat olmaktadır. Aynı durun Konya ve Aydın Söke içinde geçerlidir onlarda üretimlerinin çoğunu ortadoğu ve afrika ülkelerine göndermektedirler, Türkiye tarım aletleri konusunda Dünyaya adını duyuranülke olmaya başladı uda üretimi beklenenden çok artmasına sebep oldu.

valla bizim buradaki bayiler köşe oldu bu sistemi ençok onlar seviyor adam pazarlıkederken yüzüne bile bakmıyor liste fiyatı diyip geçiyor. bu sistem olmasa pazarlık gücün ortar. birde mizerde bizim burada ekermeksta bu sisteme geçildikten sonra kalitesis malzeme üretilmeye başlandı birçok mibzerin (EKERMAKS TAN BAHSEDİYORUM)yakınınız da varsa bakın tohum yatağın daki sacı kağıt gibi yırtılıyor..

bartu link=topic=66959.msg761390#msg761390 date=1374857118' Alıntı:
Makine fiyatlarının yükselmesindeki asıl faktör yurd dışı talebidir, Trakya da tarım aletlerinin büyük bir kısmı Tekirdağ Hayrabolu da üretilmektedir buradaki üretimin yarıdan fazlası balkan ülkelerine ihracat olmaktadır. Aynı durun Konya ve Aydın Söke içinde geçerlidir onlarda üretimlerinin çoğunu ortadoğu ve afrika ülkelerine göndermektedirler, Türkiye tarım aletleri konusunda Dünyaya adını duyuranülke olmaya başladı uda üretimi beklenenden çok artmasına sebep oldu.

bakın buna katılıyorum tanıştığımız bir kaç makine üreticisi iş yetiştirememe gibi sorunlarla uğraşıyor.Pazar payları var üretim var satış var